REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fiat Seicento: naprawa silnika wentylatora chłodnicy. Poradnik

Robert Kuśpiel
W Fiacie Seicento silnik wentylatora chłodnicy często się psuje.
W Fiacie Seicento silnik wentylatora chłodnicy często się psuje.

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzony silnik wentylatora to dosyć częsta usterka w Fiacie Seicento. W poradniku tym pokażemy jak go sprawnie naprawić.

Pierwszy krok to poluzowanie śrub koła od strony pasażera i uniesienie auta. Podkładamy kliny zabezpieczające pod tylne koła i opieramy auto na kobyłkach. Demontujemy nadkole i mamy dostęp do wentylatora. Zamocowany jest on na czterech śrubach. Do trzech z nich jest bardzo dobry dostęp od dołu auta. W przypadku prawej górnej najlepiej użyć klucza nasadowego. Teraz możemy swobodnie wyjąć wentylator. Odkręcamy trzy śrubki mocujące silnik do obudowy.

REKLAMA

Następnie demontujemy wiatrak. Tutaj mogą być pewne problemy. Jednak najlepiej uderzyć kilka razy młotkiem i zejdzie. Po zdjęciu silnika zabieramy się za jego demontaż. Odkręcamy śruby mocujące obudowę i zaglądamy do wnętrza. Zobaczymy tam wirnik z uzwojeniem i zapewne ślady rdzy. To właśnie ona jest najczęściej powodem uszkodzenia silnika. Staramy się delikatnie wyjąć wirnik z obudowy. Z racji magnesów będzie to stosunkowo trudne.

Zobacz też: Wymiana wentylatora chłodnicy w Fiacie Punto – jak to zrobić?

REKLAMA

Pod nim znajdują się szczotki. To właśnie one zazwyczaj są odpowiedzialne za awarię silnika. Przedostająca się woda powoduję korozję, przez co szczotki zacinają się w swoich obudowach. Efekt jest tak, że nie dotykają wirnika, więc nie popłynie prąd - najprawdopodobniej wymiany będą również potrzebowały sprężynki dociskające szczotki do wirnika.

Na początku czyścimy szczotki. Odkręcamy płytkę, na której znajdują się ich obudowy. Podważamy je za pomocą nożyka od dołu w trzech miejscach i całkowicie demontujemy. Warto polać je WD-40, wtedy będą znacznie łatwiej schodziły. Obudowy i same szczotki delikatnie czyścimy za pomocą papieru ściernego i pilnika. Montujemy obudowy, a następnie szczotki, po czym zakładamy nowe sprężynki (mogą być od długopisów). Przykręcamy płytkę zwracając uwagę na jej odpowiednie ułożenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak jechać z nieczynnym wentylatorem przy chłodnicy?

Montujemy wszystko w odwrotnej kolejności. Montujemy wirnik. W tym momencie szczotki powinny całkowicie stykać się z wirnikiem. Miejsce ich styku również warto przeczyścić za pomocą papieru ściernego. Pozostało nam zamontowanie wirnika w obudowie. Robimy to bardzo ostrożnie, żeby nie wypadł, następnie zakładamy górną pokrywę i przykręcamy śruby.

W ramach sprawdzenia można podłączyć go do akumulatora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

REKLAMA

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

REKLAMA

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA