REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przegrzewanie się silnika samochodowego w czasie upałów: jak temu zapobiec?

Jakubowski Ryszard
Jak przygotować samochód do jazdy podczas upałów? Fot. Fotolia
Jak przygotować samochód do jazdy podczas upałów? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że samochód należy przygotować do sezonu zimowego. Tymczasem nasze auta wymagają także przygotowania do jazdy i eksploatacji podczas nadchodzących upałów. Jak zapobiec przegrzewaniu się silnika podczas upałów?

REKLAMA

Rozgrzane powietrze niezbyt skutecznie odbiera ciepło, które wydziela się w silniku podczas pracy i następnie przez układ chłodzenia jest przekazywane do chłodnicy. Są dwie główne przyczyny tego zjawiska: mała różnica temperatur między chłodzącym powietrzem i radiatorem, oraz zanieczyszczenie żeberek chłodzących chłodnicy. Na pierwszą przyczynę nie mamy żadnego wpływu, natomiast drugą możemy łatwo wyeliminować. Wystarczy bardzo starannie usunąć wszelkie zanieczyszczenia, ograniczające przepływ przez chłodnicę.

REKLAMA

Można to zrobić na dwa sposoby: przedmuchać chłodnicę  (zawsze od wewnątrz, od strony silnika) silnym strumieniem sprężonego powietrza, albo wypłukać chłodnicę strumieniem wody. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie pogiąć blaszek chłodzących, jakie znajdują się pomiędzy rurkami rdzenia chłodnicy. Z tego powodu strumień wody nie powinien być silny – nie należy używać wysokociśnieniowych urządzeń myjących typu „Karcher”. Najlepiej jest zastosować obie metody. Najpierw przedmuchać radiator a potem starannie go wypłukać, usuwając resztki zanieczyszczeń. Można dodatkowo, po przedmuchaniu, spryskać go rozcieńczonym w wodzie detergentem i pozostawić na kilka minut, aby detergent przeniknął w głąb zanieczyszczeń i ułatwił ich usunięcie.

Pogięte blaszki, ograniczające przepływ powietrza przez chłodnicę, można delikatnie wyprostować i odpowiednio ukształtować przy pomocy wąskich, wydłużonych płaskoszczypów lub nawet dużej pincety.

Zobacz też: Jak uruchamiać silnik w czasie dużych upałów?

REKLAMA

Sporą część ciepła w silniku przejmuje smarujący go olej. Ciepło to jest następnie wydalane do atmosfery albo przez miskę olejową, albo w specjalnej chłodnicy oleju. Czystość tych elementów jest więc bardzo ważna. Chłodnicę oleju myje się podobnie, jak chłodnicę płynu chłodzącego, natomiast samo jej przedmuchanie sprężonym powietrzem jest zazwyczaj nieskuteczne ponieważ bywa ona często zanieczyszczona olejem zmieszanym z pyłem drogowym, który można usunąć albo przy pomocy silnego detergentu i gorącej wody, albo rozpuszczalnikami benzynowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na to, że są one łatwopalne, ich stosowanie należy ograniczyć do absolutnie niezbędnego minimum, z zachowaniem środków ostrożności, mając pod ręką sprawną gaśnicę. W podobny sposób doprowadza się do czystości miskę olejową i obudowę skrzyni biegów. Można zastosować w tym przypadku myjki wysokociśnieniowe.

Zobacz też: Czy zostawienie auta na słońcu może być szkodliwe?

Podczas upałów należy zawsze mieć w samochodzie 3 pojemniki: z płynem do chłodnicy, z olejem silnikowym i z czystą wodą, najlepiej przegotowaną lub destylowaną. Pojemniki nie muszą być duże. Znajdujące się w nich płyny pozwolą na uzupełnienie ewentualnych ubytków cieczy technologicznych. Z tego samego powodu warto mieć butelkę wody destylowanej do akumulatora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA