REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Technika jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego jazda o wschodzie słońca może być niebezpieczna?

Poranna jazda wbrew pozorom może by bardziej niebezpieczna niż ta nocna. Wszystko przez silnie oślepiające słońce. Warto zatem być odpowiednio przygotowanym do takiej jazdy.

Rozkojarzenie jest przyczyną 60% wypadków, w których winni są młodzi kierowcy

Rozkojarzenie kierowców, które jest wynikiem m.in. interakcji z pasażerami lub używaniem telefonu komórkowego to główna przyczyna 60% wypadków, które się zdarzyły z winy młodych kierowców.

Która pora dnia jest najniebezpieczniejsza do jazdy samochodem?

Która pora dnia jest najniebezpieczniejsza do jazdy samochodem? Okazuje się, że wyjątkowo niebezpieczny pod względem prowadzenia samochodu jest okres do 45 minut po wschodzie słońca. Dlaczego?

Przewodnik Bezpiecznego Kierowcy

Eksperci jednego z towarzystw ubezpieczeniowych zwrócili uwagę na najważniejsze zagadnienia dotyczące jazdy autem, od których zależy nasze bezpieczeństwo. Oto praktyczny przewodnik bezpiecznego kierowcy.

REKLAMA

Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?

Według raportu „Wypadki drogowe w 2015 roku” w zeszłym roku na polskich drogach zdarzyło się 32 967 wypadków drogowych. Jakie są ich główne przyczyny? Czy Polacy są źle wyszkoleni?

Ekojazda ma wpływ na długość bezproblemowej eksploatacji samochodu

Stosując zasady ekologicznej i wynikającej z tego ekonomicznej jazdy samochodem przedłużymy eksploatację wielu części eksploatacyjnych. Dlaczego?

Holowanie ciężkiej przyczepy - technika jazdy i wymogi formalne

Jakie trzeba spełnić wymogi formalne, by móc prowadzić samochód holujący ciężką przyczepę, np. transportując łódź motorową lub konie?

Jak prawidłowo reagować za kierownicą na silne podmuchy wiatru?

Według danych Policji w ubiegłym roku aż 11 760 wypadków było spowodowanych silnym wiatrem, zachmurzeniem i opadami deszczu. W jaki sposób kierowca powinien zareagować na silny podmuch wiatru. Jak się zachować, gdy zaskoczy nas podczas jazdy nawałnica?

REKLAMA

W jaki sposób środki psychoaktywne wpływają na kierującego?

Alkohol, narkotyki i inne psychoaktywne środki nie są zalecane dla kierujących pojazdami. Choć w przeszłości nielegalnie stosowali je kierowcy Formuły 1, uważane są one za szkodliwe. Dlaczego?

Jak ograniczyć zużycie paliwa o połowę?

W erze downsizingu silnikowego, każdy chce zaoszczędzić jak najwięcej paliwa w swoim samochodzie. Okazuje się, że odpowiedni styl jazdy może wyraźnie poprawić wynik zużycia paliwa przez motor naszego auta.

Osoba niesłysząca może być kierowcą!

W czasach kiedy prawie każdy z nas ma prawo jazdy, także osoby niesłyszące coraz częściej chcą prowadzić samochód. Czy jest to jednak możliwe?

Agresja drogowa – czym jest to zjawisko?

Agresja drogowa to zjawisko coraz powszechniejsze w wielu regionach Europy. Jaka jest jej definicja i jak ją zwalczać?

Alergia a jazda samochodem - porady

Alergia u kierowcy może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie tylko ogranicza koncentrację, ale zaburza także pole widzenia kierowcy, uniemożliwiając mu prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Jak sobie radzić zatem z alergią?

Czym jest sprawność kierowcy?

Sprawność kierowcy uzależniona jest od szeregu czynników. Ważna jest nie tylko jego osobowość i temperament, ale również cechy psychomotoryczne czy psychofizyczne. Co jeszcze definiuje to jakimi kierowcami jesteśmy?

Najczęstsze błedy kierowców podczas zimy

Zima to to okres niezwykle wymagający zarówno dla auta jak i jego kierowcy. Jakie błędy w okresie zimy są najczęściej popełniane przez kierowców?

Jak pomóc ofiarom wypadku?

Znajomość udzielania pomocy ofiarom wypadków jest przydatna nie tylko na drodze. O czym powinniśmy pamiętać, jeśli znajdziemy się w kryzysowej sytuacji?

Parking - najbardziej wymagające miejsce dla kierowcy?

Aż 30% uszkodzeń pojazdów powstaje na parkingach! Takie wnioski płyną z badań, na które powołuje się Toyota!

Jak oszczędzać paliwo w samochodzie?

Ile paliwa oszczędzimy w samochodzie, gdy zdejmiemy z dachu bagażnik? Jak dużo paliwa zużywa samochód podczas postoju z włączonym silnikiem?

Jazda na nartach i samochodem - co je łączy?

Wbrew pozorom jazda na nartach wymaga od narciarza często tego samego co jazda po śniegu autem od kierowcy. Jak to możliwe?

Na czym polega Defensive Driving?

Co raz częściej słyszymy o nowym trendzie wśród kierowców, którzy wdrażają nowy styl jazdy tzw. Defensive Driving. Na czym on polega? Jakie są jego główne założenia?

Cztery najczęstsze zimowe zaniedbania kierowców

O czym najczęściej zapominają kierowcy zimą? Jakie błędy popełniają w eksploatacji auta?

Zwiększ swoje bezpieczeństwo na drodze zimą!

Aby bezpiecznie dojechać do kresu każdej zimowej podróży warto zadbać zarówno o stan techniczny auta, jak i o właściwy styl jazdy autem. Na co zwrócić szczególną ostrożność?

Jak odpowiednio przygotować się do zimowej podróży autem?

Zimowa aura nie sprzyja prowadzeniu auta. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do zimowej jazdy samochodem?

Koniec fotoradarów w rękach straży miejskich nie oznacza pożegnania z ostrzegaczami

1 stycznia 2016 r. fotoradary straży miejskich i gminnych zniknęły z ulic w efekcie zmian przepisów. Czy spowoduje to spadek popularności aplikacji pozwalających kierowcom na ostrzeganie się przed kontrolami prędkości? Wygląda na to, że nie.

W jaki sposób można zmiejszyć ryzyko jazdy po wpływem alkoholu?

Czy są metody pozwalające zmniejszyć ryzyko kierowania autem pod wpływem alkoholu? Jak przekonują psycholodzy wszystko zaczyna się w głowie kierowcy,.

Błędy popełniane podczas poślizgu

Jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy podczas poślizgu? Jak się zachować, gdy wpadniemy w akwaplaning?

Hamowanie awaryjne - wiesz jak je wykonać?

Sytuacja na drodze ulega ciągłej zmianie. W określonych przypadkach będziemy zmuszeni do przeprowadzenia awaryjnego hamowania. Problem w tym, że mało osób zdaje sobie sprawę z tego, czym to grozi i czego się należy spodziewać.

Jak przygotować się do jazdy po zmroku w okresie zimy?

W okresie zimy zdecydowanemu pogorszeniu ulega widoczność na drogach. W ciągu dnia nisko położone na nieboskłonie słońce oślepia kierowców, natomiast zmrok nadchodzi szybko a pora nocna trwa najdłużej w całym roku. O czym pamiętać przygotowując się do zimowej jazdy autem?

Czy styl jazdy uzależniony jest od pochodzenia kierowcy?

Zdaniem niektórych specjalistów temperament kierowcy i jego styl jazdy uzależniony może być od jego pochodzenia. Czy teorie te mają sensowne uzasadnienie? Co za nimi może przemawiać?

Zimowy stroj kierowcy - co może przeszkadzać w jeździe?

Odpowiedni strój za kierownicą auta nie ogranicza ruchów kierowcy i pozwala na wygodną obserwację sytuacji na drodze. Jakie elementy ubioru mogą zagrażać bezpieczeństwu jazdy?

Co odciąga uwagę kierowcy od sytuacji na drodze?

Badania dotyczące powodów niskiej koncentracji kierowców na drodze prowadzone są od lat. Niektóre z tych wniosków są na tyle zaskakujące, że warto przyjrzeć się im bliżej.

Jakie są korzyści ze stania w korkach?

Stanie w korkach to chyba najgorsza cześć pracy kierowcy. Okazuje się jednak, że czas ten można spożytkować sensownie. Oto pomysł jednej z firm.

Efekt domina w ruchu drogowym

Według najnowszych badań jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk w ruchu drogowym jest tzw. efekt domina. Na czym polega? Na tym, że kierowcy bezmyślnie dają się podpuszczać!

Jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku samochodowym?

Liczba zabitych w wypadkach samochodowych w Polsce z każdym rokiem maleje. Mimo to ofiar mogłoby być mniej, gdyby więcej kierowców potrafiło udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Motointegrator sprawdził poziom wiedzy polskich kierowców na temat udzielanie pierwszej pomocy. Oto wyniki jego quizu.

Zasada dwóch sekund czyli jak hamować w zimie?

Poruszając się po zaśnieżonych drogach warto stosować zasadę dwóch sekund. Na czym ona polega?

Na ile odblaski poprawiają bezpieczeństwo pieszych?

Według aktualnych przepisów drogowych piesie mają obowiązek poruszania się po drogach po zmierzchu będąc wyposażonym w elementy odblaskowe na ubraniu. Czy i w jakim stopniu odblaski mogą poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach?

Wpływ grypy na zdolność prowadzenia samochodu

Kierowca mocno przeziębiony lub chory na grypę stwarza niemalże takie samo zagrożenie w ruchu drogowym, jak kierowca będący pod wpływem alkoholu.

Główne zagrożenia na drodze w okresie jesieni

Jesień to szczególnie zdradliwa pora roku dla kierowców. Lokalnie pojawiające się przymrozki, zalegające na drogach liście drzew, mgły ograniczające widoczność. Jak ustrzec się niebezpieczeństwa podróżując autem w okresie jesieni?

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy we mgle?

Jak sobie radzić podczas jazdy we mgle? Czy dobrym sposobem jest używanie długich świateł? Czy może warto jechać tuż za poprzedzającym pojazdem?

Powstaje pierwszy ośrodek doskonalenia techniki jazdy w Warmińsko-Mazurskiem

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów (4 stycznia 2016 r.), świeżo upieczeni kierowcy będą musieli przejść obowiązkowe szkolenie m.in. z techniki jazdy w jednym z ośrodków doskonalenia techniki jazdy. W woj. Warmińsko-Mazurskiem, nad Śniardwami powstaje pierwszy tego typu ośrodek w regionie.

Jak zdobyć większe umiejętności za kierownicą auta?

Umiejętność prowadzenia pojazdu wartość poprawić z każdym dniem. Oprócz zwykłej jazdy, warto także zastanowić się nad dodatkowym kursem doskonalącym określoną technikę jazdy.

Metody poprawy jakości dróg i poziomu ich bezpieczeństwa

Jakość infrastruktury drogowej w Polsce ulega nieustannej poprawie, ale nadal większość dróg reprezentuje dość przeciętny poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób można poprawić na nich poziom bezpieczeństwa? Okazuje się, że są na to bardzo ciekawe metody.

Prawidłowa praca rąk na kierownicy

Od poziomu umiejętności w posługiwaniu się kierownicą zależy bezpieczeństwo jazdy. Jak powinny pracować ręce na kierownicy?

Unikając skrętów w lewo, oszczędzisz paliwo

Nawet o 20% skrócisz czas dojazdu na miejsce i o tyle mniej zużyjesz paliwa, gdy podróżując do miejsca docelowego zaplanujesz trasę tak, by unikać skrętów w lewo.

Jak jeździć autem ekonomicznie?

Jazda w deszczu - jak dojechać bezpiecznie?

Nadchodzi jesień, a wraz z nią częste opady deszczu. Jak zatem zachować się w trakcie jazdy autem w złych warunkach pogodowych?

Jak wrócić z imprezy autem będą w stanie nietrzeźwości?

Powrót samochodem w stanie nietrzeźwości to dobry pomysł pod jednym warunkiem - że osoba nietrzeźwa nie będzie prowadzić. Jak zatem to zrobić?

Prawidłowe utrzymywanie auta w pasie jezdni

Umiejętność utrzymywania auta w pasie drogi jest szczególnie ważna na wąskich, lokalnych drogach gminnych. Jakie zachowywać się za kierownicą by zawsze trafić w środek pasa?

Jak zapanować nad autem w czasie deszczu?

Jazda na mokrej nawierzchni jest co najmniej tak samo niebezpieczna jak jazda na lodzie. Co gorsza kierowcy lekceważą deszczową aurę, nie zdając sobie sprawy z realnego ryzyka jakie ona niesie.

Na co zwraca uwagę kierowca podczas jazdy?

Badanie dotyczącego tego, na co zwracają uwagę kierowcy w czasie jazdy autem są interesujące. Okazuje się, że do prawidłowej oceny sytuacji na drodze kierowcy wykorzystują niezwykłe szczegóły w zachowaniu innych kierujących czy pieszych. O czym mowa?

REKLAMA