Metody poprawy jakości dróg i poziomu ich bezpieczeństwa
REKLAMA
REKLAMA
Nowoczesne metody zwiększania bezpieczeństwa na drogach
REKLAMA
Aby droga była bezpieczna musi zostać opracowana z uwzględnieniem najnowszych standardów projektowania. Powinna być prawidłowo wytyczona i dysponować właściwościami niezbędnymi do zapewnienia przejazdu potężnym i ciężkim pojazdom. Na dodatek w jej pasie powinny znajdować się właściwe zabezpieczenia. Jak to zrobić? Jest na to wiele sposób!
REKLAMA
Wśród technologii jutra, które powoli są wdrażane także w naszym kraju (choć bardziej w formie dróg eksperymentalnych) wymienić należy bezpoślizgowe nawierzchnie czy kolektory energii słonecznej. Te drugie wykorzystywane są jako generatory prądu, z którego wytwarzana jest energia cieplna. Ta z kolei służy ogrzewaniu dróg, dla ograniczenia powstawania na nich lodu!Ciekawym pomysłem, zwłaszcza w kontekście strefy miejskie, są także drogi absorbujące hałas. Okazuje się bowiem, że hałas generowany w miastach wpływa negatywnie na kondycję psychofizyczną ich mieszkańców i koniecznym jest jego ograniczenie.
Zobacz też: Co grozi za ścinanie zakrętów na drodze?
Wśród nowoczesnych rozwiązań stosowanych przy budowie dróg wymienić należy także nowy typ oświetlenia przydrożnego. Słupy betonowe ustępują miejsca ich aluminiowym odpowiednikom, które stwarzają mniejsze zagrożenie dla kierowcy przy ewentualnej kolizji z nim. Co więcej, montowane są w nich zabezpieczenia, które uniemożliwiają porażenie prądem w przypadku ich uszkodzenia.Coraz częściej drogi budowane są w systemie 2+1, które znają mieszkańcy Małopolski czy Pomorza. Jednopasmowa droga przechodzi w dwupasmową na określony dystans. W ten sposób kierowcy mogą w bezpieczny sposób wyprzedzić wolniej jadącą ciężarówkę czy „niedzielnego” kierowcę. System ten stosowany jest od lat w państwach skandynawskich.
Zobacz też: Co grozi za ścinanie zakrętów na drodze?
Ostatnim, najmniej lubianym przez kierowców sposobem poprawy bezpieczeństwa jazdy na danych drogach, jest system monitorowania dróg. Skoordynowane działania służb mundurowych mają na celu wpływać na zachowania kierowców i ograniczać ich skłonność do łamania przepisów drogowych. Mowa jest m.in. o budowie odcinkowych pomiarów prędkości, sieci fotoradarów, wykorzystywania nieoznakowanych radiowozów z urządzeniami rejestrującymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.