REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wrócić z imprezy autem będą w stanie nietrzeźwości?

policja alkohol bezpieczeństwo Fot. Fotolia
policja alkohol bezpieczeństwo Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powrót samochodem w stanie nietrzeźwości to dobry pomysł pod jednym warunkiem - że osoba nietrzeźwa nie będzie prowadzić. Jak zatem to zrobić?

Jak wrócić autem będąc nietrzeźwym?

Niewinne i nieplanowane wyjście ze znajomymi na piwo, może nieść za sobą niemały problem – co zrobić z samochodem, kiedy na spotkanie dotarliśmy swoim pojazdem? Wsiąść za kierownicę i mieć nadzieję, że uniknie się poważniejszych konsekwencji? Od ryzykowania życia swojego i innych, lepiej wybrać bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie. Do takiego zalicza się fachowe odprowadzanie aut.

REKLAMA

Spotkanie ze znajomymi, które zazwyczaj może wiązać się ze spożywaniem alkoholu, jest tylko jedną z wielu okoliczności, kiedy nie jesteśmy w stanie sami odprowadzić auta pod swój dom, a zależy nam, aby ono tam się znalazło.

Odprowadzenie auta

REKLAMA

Na szczęście istnieją rozwiązania, które sprawdzają się w każdej sytuacji. Fachowym odprowadzaniem aut zajmują się m.in. firmy świadczące usługi przewozu osób i taksówkarskie. Jedną z nich jest Night Drivers – jej kierowcy mają za sobą tysiące kursów, w których bezpiecznie odwozili samochód oraz jego właściciela do domu. Rodzaj pojazdu jest w tym przypadku nieistotny.

- Cała procedura przypomina standardowe zamówienie taksówki. Klient otrzymuje od dyspozytora informacje na temat kursu oraz godziny przyjazdu, podczas gdy sam może dalej cieszyć się spotkaniem. Na miejsce przyjeżdża zawsze dwóch kierowców, z których jeden odwozi klienta jego samochodem, a drugi podąża tuż za nimi. Dzięki temu klient cały czas ma kontrolę nad tym, co dzieje się z jego pojazdem – wyjaśnia Sławomir Jóźwiak z firmy Night Drivers.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Odprowadzanie auta jest związane z bezpieczeństwem – swoim oraz innych uczestników ruchu drogowego. Za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu kodeks karny przewiduje bowiem surowe konsekwencje, dlatego warto zawczasu zastanowić się, czy warto ryzykować i siadać za kierownicą „po kielichu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi poniżej 0,2 promila
i poniżej 0,1 mg w wydychanym powietrzu.

REKLAMA

Za kierowanie po spożyciu alkoholu grozi areszt od 5 do 30 dni, lub grzywna w wysokości od 50 do 5 000 złotych. Stan po spożyciu alkoholu wskazuje na 0,2 do 0,5 promila we krwi lub w 1 dm3 wydychanego powietrza od 0,1 do 0,25 mg. Sąd ma obowiązek orzec środek karny w postaci utraty uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, zgodnie z artykułem 178 paragraf 1 kodeksu karnego, grozi ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2, a w przypadku recydywistów, od 3 miesięcy do 5 lat. Drugą z możliwości jest grzywna w stawkach dziennych, do 2 tysięcy złotych każda. Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdu od roku do 10 lat.

Mniej pijanych kierowców na drogach w Polsce

Coraz większa liczba kontroli drogowych z użyciem alkomatu z pewnością ma wpływ na mniejszą liczbę kierujących pod wpływem alkoholu. Według oficjalnych statystyk Komendy Głównej Policji, w pierwszym półroczu tego roku zanotowano o 7% mniej pijanych kierowców, niż w roku poprzednim (spadek o taki sam procent dotyczy także liczby wypadków drogowych).

Konsekwencje prawne to nie wszystko, czego może obawiać się kierowca wsiadający za kierownicę po spożyciu alkoholu. Jeśli spowoduje wypadek, w wyniku którego ucierpi auto osoby trzeciej, to nie ubezpieczyciel sprawcy z polisy OC jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie, a sam kierowca, sprawca wypadku. Oczywiście to ubezpieczyciel najpierw wypłaci rekompensatę poszkodowanym, ale następnie wystąpi do sprawcy o zwrot wypłaconego odszkodowania, zgodnie z artykułem 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Źródło: materiały prasowe Night Drivers

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA