REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy styl jazdy uzależniony jest od pochodzenia kierowcy?

Kokpit, kierownica, kierowca
Kokpit, kierownica, kierowca

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem niektórych specjalistów temperament kierowcy i jego styl jazdy uzależniony może być od jego pochodzenia. Czy teorie te mają sensowne uzasadnienie? Co za nimi może przemawiać?

Styl jazdy kierowcy - co go determinuje?

REKLAMA

Co kraj to obyczaj, a co kierowca, to inny styl jazdy. Poruszając się po drogach całej Europy, w odstępach kilkuset kilometrów można zauważyć, że środowisko kierowców zmienia się prawie tak często, jak widok za oknem. Gorący jak Hiszpan, porywczy jak Włoch, chłodny jak Norweg – czy te określenia wychodzą także poza cechy charakteru i mogą określać zachowania kierowców?

REKLAMA

Oczywiście istnieje określenie „południowego temperamentu” i „północnego chłodu”. I w teorii nawet mogą one mieć odzwierciedlenie w organizacji ruchu drogowego. Tyle mitów. W praktyce jednak niekoniecznie musimy widzieć różnice w funkcjonowaniu kierowcy skandynawskiego i hiszpańskiego. Ale „południowy temperament” jest doskonałym motywem reklamowym, co bywa podkreślane bardzo wyraziście w przekazach o charakterze perswazyjnym. Podstawowym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć oceniając styl jazdy kierowców, jest pytanie, czy i na ile owym kierowcom się spieszy. I okazuje się, że Skandynawom, ale też i Hiszpanom oraz Szwajcarom się nie spieszy.

Zobacz też: Jaki jesteś typem kierowcy?

REKLAMA

Każda z nacji ma inną motywacje do unikania pośpiechu, niemniej jednak zjawisko jest obserwowalne. Należy też pamiętać, że Hiszpania ma ogromną tradycję w zakresie psychologii transportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego – zarówno akademicką, jak i praktyczną. Kierowców się w Hiszpanii bada i diagnozuje (przypomnijmy nazwę Centro de Reconocimiento de Conductores Autorizado), ale też i nakłada na nich surowe kary. Rozwinięte są również ośrodki naukowe, jak np. ten na Uniwersytecie w Walencji. Dobrymi opiniami cieszy się również system dróg w Hiszpanii. Wszystkie te czynniki powodują, że przemieszczanie się samochodem po Hiszpanii staje się czynnością coraz bardziej bezpieczną. I należy tu przywołać porównanie do Skandynawii – w 2013 roku liczba ofiar wypadków drogowych (w przeliczeniu na milion mieszkańców) w Hiszpanii była niewiele wyższa od liczby ofiar w Szwecji, natomiast dużo niższa niż np. pokazują dane dla Finlandii. Wciąż więc mamy większe szanse na przykre zdarzenie drogowe w Grecji, Belgii, Chorwacji, Francji, a nawet w Niemczech, aniżeli w Hiszpanii. Zburzmy więc mit. Nie zawsze jest tak, że „jeździsz tak, jak żyjesz”. Oczywiście wniosek jest zgeneralizowany, ale sam miałem okazję przemieszczać się samochodem po Hiszpanii – i służbowo i prywatnie. W odstępach mniej więcej 15 – letnich. I pomiędzy dwoma wizytami widać było znaczące różnice w kulturze i organizacji jazdy.

Da się jednak utemperować „południowy temperament”! Albo przenieść go na areny sportów motorowych. Pamiętajmy, że Hiszpania ma sporo sukcesów w tych obszarach – wspomnijmy Carlosa Sainza oraz Fernando Alonso, a także może mniej znanego, ale rewelacyjnego i utytułowanego kierowcę sprzed lat - Oriola Gómeza. Może to i dla nas wskazówka na uspokojenie ruchu drogowego w Polsce?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Południowy temperament i północny chłód – to „łatki”, które przylgnęły do określonych narodowości. O ile często sprawdzają się, gdy jesteśmy w towarzystwie Hiszpanów czy Norwegów, o tyle nie zawsze potwierdzają się na tamtejszych drogach. Jak się o tym przekonać? Jedynie na własnej skórze.

Źródło: materiały prasowe Seat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA