REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cztery najczęstsze zimowe zaniedbania kierowców

zima, odśnieżanie Fot. Fotolia
zima, odśnieżanie Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O czym najczęściej zapominają kierowcy zimą? Jakie błędy popełniają w eksploatacji auta?

Niezależnie, czy na zimowy wypoczynek wybieramy się w Tatry, czy w Alpy, nie powinniśmy zaniedbać odpowiedniego przygotowania samochodu do takiej wyprawy. Urlopowe plany mogą zostać pokrzyżowane przez pozorne błahostki, jak zużyta wycieraczka czy brak odpowiedniego atestu na łańcuchach śniegowych. O co warto się zatroszczyć przed wyjazdem?

REKLAMA

O tych prostych, ale niezwykle ważnych elementach musi pamiętać każdy kierowca udający się z rodziną na ferie.

1.    Zadbaj o przyczepność
Dzisiaj chyba nikogo nie trzeba już przekonywać o konieczności wymiany opon na zimowe wraz z nadejściem mroźnych dni. Nawet jeśli zimowa aura w miejscu naszego zamieszkania jest wyjątkowo przyjazna, a w pobliżu nie leży ani gram śniegu, warto mieć na uwadze, że w górskich regionach warunki na pewno będą bardziej surowe.
Opony zimowe to zatem konieczność, a nawet prawny obowiązek w Austrii, Czechach, na Słowacji oraz we Włoszech. Same opony zimowe często jednak nie wystarczą – konieczne mogą się okazać łańcuchy śniegowe. Należy podkreślić, że lepiej nie inwestować w pierwsze lepsze łańcuchy. Powinniśmy wybrać takie posiadające certyfikaty TÜV lub Ö-norm – tylko one są uznawane w np. Austrii.

Zobacz też: Jak wyjechać z zaspy?

REKLAMA

2.    Zadbaj o prąd
Doświadczenie pokazuje, że w surowym, górskim klimacie, kiedy temperatura nocą spada do -20 stopni Celsjusza, największym problemem okazuje się… akumulator. Po mroźnej nocy sprawność akumulatora spada nawet o połowę. Jeżeli bateria nie jest już najnowsza, może się okazać, że nie podoła rozruchowi, a my w najlepszym wypadku będziemy zdani na łaskę innych kierowców.
W razie wątpliwości co do kondycji baterii w naszym samochodzie przed wyjazdem należy wykonać prosty test ładowania, który pokaże, czy już czas na jej wymianę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3.    Zadbaj o widoczność
Wiecznie zabrudzona szyba i szybko zapadający zmrok znacząco uprzykrzają podróżowanie w trakcie zimy. Co ciekawe, kierowcy często jeszcze bardziej utrudniają sobie jazdę w takich warunkach przez zaniedbanie wycieraczek i świateł. Wycieraczki mogą sprawiać wrażenie błahego elementu, ale trzeba pamiętać, że tylko od nich zależy dobra widoczność przez przednią szybę – a ta przekłada się przecież na bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Przed wyjazdem sprawdźmy, na ile skutecznie wycieraczki naszego samochodu zbierają zabrudzenia. Jeżeli ich praca budzi wątpliwości, z pewnością warto zainwestować w nowy komplet – to niewielki wydatek, ale bardzo przydatny.
Jeśli poruszamy się głównie po oświetlonych ulicach miast, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak skuteczne są światła naszego samochodu. Przed dłuższą podróżą dobrze sprawdzić ich sprawność i ustawienie w serwisie.

4.    Zadbaj o bagaż
Narty, deski snowboardowe, buty narciarskie czy sanki mogą być problematyczne w transporcie, jeżeli nie będziemy odpowiednio ich przewozić. Jak to robić? Najlepiej na zewnątrz samochodu, w boksie dachowym lub przy pomocy specjalnych uchwytów montowanych do bagażnika dachowego. Sieć serwisów Feu Vert oferuje bogatą ofertę akcesoriów do przewożenia bagażu. Ceny uchwytów do nart zaczynają się już od 150 zł, a boksów – od niecałych 300 zł. Niewątpliwie warto zainwestować w takie akcesoria, nawet jeżeli będą przydatne raz w roku.

Źródło: materiały prasowe Feu Vert

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA