REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jechać w śnieżycy?

Jazda w śnieżycy jest jeszcze trudniejsza, niż podczas mgły. fot. Fotolia
Jazda w śnieżycy jest jeszcze trudniejsza, niż podczas mgły. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda podczas śnieżycy jest tak niesłychanie trudna, że decydować się na nią mogą jedynie doświadczeni kierowcy i to w sytuacji, gdy nie jest możliwe oczekiwanie, aż opad się zakończy. Jest trudniejsza, niż podczas mgły.

Kierowca, jadący podczas śnieżycy widzi bardzo niewiele przed swoim pojazdem. Droga i pobocza są tak samo białe, na domiar złego widoczność spada do kilku metrów i wycieraczki nie są w stanie usunąć całego śniegu, przyklejającego się do szyby. Tylko duże doświadczenie pozwala mu chwilami na kierowanie się wyłącznie wyczuciem. Jeszcze gorzej jest nocą, kiedy gęsto padające płatki śniegu odbijają światła reflektorów tak silnie, że przed pojazdem tworzy się biała oświetlona ściana, poza którą nic lub prawie nic nie widać.

REKLAMA

Zobacz też: Jak jeździć bezpiecznie po zmroku?

REKLAMA

Jeżeli śnieżyca zaczęła się niedawno i nie jest połączona z zadymką lub zamiecią, wówczas odnalezienie drogi jest najłatwiejsze, pod warunkiem, że widoczność wynosi co najmniej 100 metrów. Przez pewien czas, zanim śnieg ich nie zasypie, będą widoczne tzw. słupki kilometrowe, stojące przy drogach co 100 metrów. Mogą być również widoczne koleiny, pozostawione przez poprzedzające pojazdy.

Nieraz widać na poboczach pryzmy śniegu po wcześniejszym odśnieżaniu. Przebieg drogi wyznaczają także rzędy przydrożnych drzew. Należy jedynie pamiętać, aby poruszać się torem mniej więcej równo odległym od drzew po prawej i lewej stronie. Będzie to, z dużym prawdopodobieństwem, tor wiodący tuż przy środku jezdni lub jej środkiem.

Z uwagi na to, że śnieg usuwany wycieraczkami nie zawsze spływa samodzielnie nawet z ogrzewanej od wewnątrz szyby i gromadzi się w miejscach, do których dociera wycieraczka, z czasem ograniczając jej amplitudę, dobrze jest od czasu do czasu usunąć go ręcznie. Możliwe to jest zarówno po zatrzymaniu się, jak i podczas jazdy wysuwając ręką przez okno w przednich drzwiach. Najlepiej gdy robią to kierowca i pasażer, każdy po swojej stronie, mniej więcej w tym samym czasie, oczywiście przy niepracujących wycieraczkach. Śnieg z tylnej, ogrzewanej elektrycznie szyby spływa najczęściej samoistnie, bez żadnej pomocy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak jeździć podczas mgły?

Nocna jazda w śnieżycy wymaga ogromnego wyczucia i umiejętności wyszukiwania drogi nawet po bardzo słabo widocznych symptomach, takich jak przydrożne słupki, cienie pryzm śniegu zgarniętego podczas odśnieżania, ciemne pnie przydrożnych drzew majaczące za śnieżna kurtyną, znaki drogowe, płoty przydrożnych budynków itp. Z uwagi na to, że takiej jeździe towarzyszy bardzo duże napięcie uwagi i konieczność ponad normalnego skupienia się, prowadzenie samochodu jest bardzo męczące. Dlatego jazda musi być przerywana odpoczynkami częściej, niż zwykle.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA