REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęstsze błedy kierowców podczas zimy

śnieg, odśnieżanie, zaspa, zima, samochód, parking/ Fot. Fotolia
śnieg, odśnieżanie, zaspa, zima, samochód, parking/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zima to to okres niezwykle wymagający zarówno dla auta jak i jego kierowcy. Jakie błędy w okresie zimy są najczęściej popełniane przez kierowców?

Przygotowanie samochodu do zimowej jazdy

Odpowiednie przygotowanie samochodu w czasie zimy jest sprawą kluczową. Zacząć należy od wymiany opon i płynu do spryskiwaczy na zimowe. Pamiętajmy również o odśnieżeniu samochodu w całości, a nie jedynie małego odcinka przedniej szyby na wprost kierowcy, co jest częstą praktyką na naszych drogach. Jazda nieodśnieżonym samochodem nie tylko zmniejsza widoczność, ale może być również niebezpieczna dla innych kierowców – w trakcie przyśpieszania, nieodśnieżony śnieg z dachu często spada na samochody jadące za nami. Nie bez znaczenia jest też fakt, że za jazdę nieodśnieżonym samochodem grozi nam mandat w wysokości 500zł.

REKLAMA

Z jaką prędkością jeździć w czasie zimy?

Zima wymaga od nas również większego skupienia i rozwagi przy prowadzeniu samochodu. Dotyczy to w szczególności ruszania, wchodzenia w zakręty i hamowania. Na drodze pokrytej śniegiem często znajduje się niewidoczna warstwa lodu, która może spowodować obracanie się kół w miejscu.

Zobacz też: Zwiększ swoje bezpieczeństwo na drodze zimą!

W takiej sytuacji kierowcy najczęściej dodają gazu, co w rzeczywistości powoduje zmniejszenie przyczepności pojazdu. Prędkość, z jaką się poruszamy w warunkach zimowych, powinna być dostosowana do panujących na drodze warunków. Nie możemy również zapominać o zachowaniu odpowiednich odstępów. Śliska powierzchnia wydłuża drogę hamowania, dlatego bezpieczniej zostawić sobie kilka dodatkowych metrów. W przypadku pierwszego zakładania łańcuchów w samochodzie, najlepiej będzie poćwiczyć i sprawdzić, jak nasz samochód zachowuje się na śniegu – Mówi Zenon Rudak kierownik Centrum Technicznego HELLA Polska

Co zrobić w razie wystąpienia poślizgu auta?

Przy poślizgach częstą praktyką jest nagłe wciśnięcie hamulca, co prowadzi do zablokowania kół i może spowodować jeszcze większą utratę kontroli nad autem. Przede wszystkim należy odpuścić pedał gazu, a hamulec wciskać stopniowo i pulsacyjnie (gdy pojazd nie ma systemu ABS). Dodatkowo powinniśmy skręcić koła w przeciwnym kierunku. Wychodzenie z poślizgu wymaga jednak nabrania umiejętności, dobrze by było przećwiczyć tą czynność na jakimś bezpiecznym placu aby nie być zaskoczonym w rzeczywistych warunkach ruchu na drodze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczone zaufanie

Zimą należy szczególną uwagę zwracać na otoczenie i zrezygnować z brawurowej jazdy.

Nawet, gdy jesteśmy pewni swoich umiejętności, nie możemy zapominać o innych uczestnikach ruchu drogowego. Wydłużona droga hamowania, zmniejszona przyczepność kół do podłoża i wiele innych czynników mogą powodować niepewność i nerwowość u mniej doświadczonych kierowców. Dlatego wszystkie manewry wykonujmy płynnie i odpowiednio wcześniej sygnalizujmy innym nasze zamiary. Kierowcy dopiero włączający się do ruchu, mogą nieodpowiednio ocenić panujące na drodze warunki i na przykład wejść w zakręt ze zbyt dużą prędkością lub zbyt późno i intensywnie hamować– Dodaje Zenon Rudak

Zobacz też: Jak przygotować się do jazdy po zmroku w okresie zimy?

W sytuacji gdy nadchodząca zima jest naszą pierwszą za kierownicą danego samochodu, lub samochodu w ogóle, dobrze jest przed wyjechaniem na drogę sprawdzić jak pojazd reaguje w innych warunkach. Ponadto polecamy również uczestnictwo w kursach bezpiecznej jazdy, które pomogą nam przygotować się na sytuacje awaryjne

Źródło: materiały prasowe HELLA Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA