REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Technika jazdy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Silnik diesla: ekologia to mimo wszystko jego zaleta!

Nietrudno odnieść wrażenie, że w obecnej rzeczywistości motoryzacyjnej jednostki wysokoprężne stały się trochę czarnymi owcami. Zarzuca się im wybitną szkodliwość i to, że w sposób szczególny przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza. Kiedyś twierdzenie mogło być prawdą. Teraz jednak fakty mówią coś innego. Nowoczesna technologia ratuje współczesny silnik diesla. Ekologia w jego przypadku nie musi być zatem zagrożona.

Kierowca vs pieszy - jakie szanse na przeżycie ma pieszy w przypadku potrącenia?

Kierowco, uważaj na pieszych - tak brzmi apel Biura Ruchu Drogowego KGP. Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne piesi są bardzo słabo widoczni na drodze. Z badań Krajowej Rady BRD wynika, że w sytuacji potrącenia pieszego przez samochód jadący z prędkością 70 km/h i większą, pieszy ma niemal zerowe szanse przeżycia.

Kiedy nie wrzucać na luz?

Niektórzy kierowcy lubią wrzucać na luz wtedy, gdy jest to zupełnie niepotrzebne. Oto kilka rad, dotyczących wrzucania luzu.

Aquaplaning – jak się przed nim chronić?

Jesień to sezon opadów deszczu. Intensywne opady i zalegająca na drogach woda to idealne warunki do powstania aquaplaningu. Jak się chronić przed aquaplaningiem?

REKLAMA

Jak bezpiecznie jeździć po autostradzie?

Polskie autostrady nie są uważane za bezpieczne. Polscy kierowcy lubią przekraczać dozwoloną na autostradach prędkość, a przy tym wielu z nich nie wie, jak dokładnie powinni się zachowywać na drogach tego typu. Okupowanie lewego pasa, dziwne i gwałtowne manewry zatrzymywanie się na pasie awaryjnym bez ważnego powodu to powszechne zjawiska na polskich autostradach. Jak bezpiecznie jeździć po autostradzie?

Wakacje 2018: sposoby na zmniejszenie stresu w trakcie podróży

Wakacje dobiegają końca, a to oznacza, że na drogach pojawi się cała masa pojazdów. Efektem tego będą korki i zatory, które u większości kierowców wywołają stres, rozdrażnienie i agresję. Jak walczyć ze stresem w trakcie powrotu z wakacji?

Gdzie można wybrać się na tor wyścigowy w okolicach Warszawy?

Wiosna to czas, kiedy niektórzy kierowcy wyciągają z garaży swoje cacka, w tym także samochody sportowe. Coraz lepsze warunki pogodowe sprawiają, że niektórzy mają ochotę wyskoczyć na tor i trochę poszaleć. Gdzie można wybrać się na tor wyścigowy w okolicach Warszawy?

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Pamiętajmy, że pierwszą pomoc po wypadku nie musi nieść doświadczony ratownik medyczny - wystarczy zwykły kierowca przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku. Podpowiadamy, jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku, by zamiast zaszkodzić, pomóc.

REKLAMA

Jak wydostać się samochodem ze śniegu?

Zima jest nie tylko trudnym sprawdzianem dla samochodów, ale przede wszystkim dla umiejętności kierowców. Markowe opony zimowe i napęd 4x4 to nie wszystko, by bez problemu wyjechać z zaspy. Jak wydostać się samochodem ze śniegu?

Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki?

Niektórzy kierowcy nie wiedzą jak postąpić w przypadku stłuczki lub wypadku. Czasami bywa tak, że zamiast ściągnąć auto poza drogę, pojazd stoi na pasie ruchu, powodując tym samym korki. Jak zachować się i co zrobić w razie wypadku lub stłuczki?

Kiedy włączyć światła przeciwmgłowe?

Po polskich drogach jeździ spora liczba kierowców, którzy nieumiejętnie korzystają ze świateł przeciwmgłowych. Z tego powodu podpowiadamy kiedy używać tego typu oświetlenia.

„Czarny lód” – co to jest i jak się zachować gdy na niego wjedziemy?

„Czarny lód” to wyjątkowo niebezpieczne zjawisko, które lubi się pojawiać wtedy, gdy deszcz lub mgła spadają na podłoże o temperaturze niższej niż 0° C. Czym dokładniej jest „czarny lód” i jak się zachować, gdy na niego wjedziemy?

10 zasad ecodrivingu – co zrobić, by zużywać mniej paliwa?

Ecodriving wcale nie musi się kojarzyć z powolną jazdą i snuciem się na drodze, ponieważ nawet żwawa jazda może być ekonomiczna. Umiejętne stosowanie się do zasad ecodrivingu pozwoli nam zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym zaoszczędzić pieniądze. Jakie są zasady ecodrivingu i jak je stosować?

Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. I

Wrześniowa pogoda w tym roku nie rozpieszcza nas i bardziej przypomina listopad, a nie koniec lata. Obfite opady deszczu i coraz wcześniej zapadający zmrok stanowią dla kierowców poważne utrudnienie. Chcę zatem przypomnieć Państwu o niektórych ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa jazdy o tej porze roku.

Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. II

W poprzednim odcinku podpowiadałem, jak zmniejszyć zaparowanie szyb w aucie i jak istotna jest ich czystość także od wewnętrznej strony. Dziś o tym, jaki wpływ na oświetlenie drogi ma zabrudzenie reflektorów i jak ważne są sprawne wycieraczki.

Jak przygotować się do jesiennej jazdy – cz. III

Jak wykazują moje własne obserwacje przeprowadzone w stacjach kontroli pojazdów, co najmniej 75% samochodów w Polsce ma nieprawidłowo ustawione reflektory. Niestety, większość kierowców nie przywiązuje wagi do tej bardzo istotnej czynności. Ustawienie świateł dokonywane jest więc tylko podczas okresowych przeglądów samochodów, a i to nie zawsze.

Jak kierowca powinien się zachować w czasie nawałnicy?

Lato w Polsce jest kapryśne. Niedoświadczeni kierowcy zaskoczeni przez burzę lub nawałnicę mogą popełnić błędy, które w efekcie mogą skończyć się kolizją. Jak kierowca powinien się zachować w czasie nawałnicy?

Jakiej muzyki słuchać w samochodzie?

Według obiegowych opinii pobudzająco na kierowcę wpływa muzyka energiczna. Jednak badania przeprowadzone przez Forda wskazują, że paradoksalnie także utwory melancholijne zapewniają kierowcom zastrzyk energii. Jakie ą kluczowe cechy muzyki, które wpływają na nastrój kierowcy?

Czy wzrost prędkości ogranicza pole widzenia kierowcy?

Czy wzrost prędkości jazdy przekłada się na ograniczenie pola widzenia kierowcy? Okazuje się, że tak. W jaki sposób?

Jak zapobiegać zjawisku aquaplaningu?

Jak powstaje aquaplaning oraz w jaki sposób sobie z nim radzić? Warto zdawać sobie z tego sprawę żyjąc w kraju, w którym pada przez 150 dni rocznie.

Kierowcy zabierający w podróż pasażerów prowadzą bezpieczniej

Wspólne podróżowanie jest bezpieczniejsze niż jazda w pojedynkę – taki wniosek płynie z międzynarodowego badania TNS Sofres przeprowadzonego dla serwisu zaufanych wspólnych przejazdów – BlaBlaCar*. Okazuje się, że kierowcy podróżujący z innymi osobami bardziej uważają na drodze, rzadziej łamią przepisy i jeżdżą spokojniej.

Czy kierowcy powinni prowadzić w okularach przeciwsłonecznych?

Czy kierowcy powinni prowadzić w okularach przeciwsłonecznych? Amerykańskie Towarzystwo Optometrii twierdzi, że osoby, które nie korzystają z okularów przeciwsłonecznych w ciągu słonecznych dni, mogą gorzej widzieć nocą.

Gdzie w Polsce zachodzi największe ryzyko wypadku?

Więcej wypadków drogowych zdarza się podczas dobrej pogody niż podczas złej. Ale, gdzie w Polsce ryzyko wystąpienia wypadku drogowego jest największe? Okazuje się, ze wcale nie jest to województwo Mazowieckie.

Jak się zachować w przypadku rozerwania opony?

Nagłe rozerwanie opony podczas jazdy zdarza się stosunkowo rzadko, niemniej warto być przygotowanym na taką ewentualność. Jak się w takim przypadku zachować?

Wiosna – najniebezpieczniejsza pora roku dla kierowców?

Rozpoczęła się wiosna, pogoda się poprawiła. Takie warunki wydają się idealne do dobrej, bezpiecznej jazdy samochodem. Jednak wiosną polscy kierowcy powodują więcej wypadków.

The Dutch Reach, czyli holenderski sposób na bezpieczne dla rowerzystów otwieranie drzwi samochodowych

The Dutch Reach to stosowana w Holandii metoda otwierania drzwi samochodowych, która ogranicza ryzyko kolizji z przejeżdżającym obok zaparkowanego samochodu rowerzysty. Na czym polega?

Najczęstsze przewinienia kierowców

Badania dowodzą, że 8 na 10 kierowców wciąż prowadzi samochód mimo bardo dużego zmęczenia. Przerażające? Owszem, a to tylko jedno z wielu naszych przewinień.

Jak opanować nadsterowność, a jak podsterowność?

Nadsterowność i podsterowność to zjawiska, z którymi każdy kierowca się spotyka. Zwłaszcza jeżdżąc samochodem w okresie zimowym. Co zrobić, gdy wpadniemy w nad lub podsterowność?

Kolizja z pieszym przy prędkości 60 km/h

Czy pieszy ma szanse przeżycia po kolizji z samochodem jadącym 60 km/h? Nawet przy tak, wydawałoby się niewielkiej prędkości szanse przeżycia pieszego są nikłe.

Czy blokady alkoholowe dla kierowców są skuteczne?

Czy blokady alkoholowe montowane w samochodach są skutecznym orężem w walce o wyeliminowanie z ruchu pijany kierowców? Okazuje się, że tak.

Jak zachować się na drodze wobec piaskarko-solarki?

Wielu kierowców widząc na drodze solarki nie wie, jak się wobec nich zachować. Z jednej strony boją się, że rozsypywane kamienie soli i/lub piasku uszkodzą lakier ich auta, z drugiej niecierpliwią się jadąc za służbami drogowymi bardzo wolno.

Młodzi kierowcy przejmują styl jazdy po rodzicach?

Dużo mówi się o brawurze za kierownicą młodych kierowców. Okazuje się, że większość brawurowych zachowań jest spowodowana tym, że wynieśli to od rodziców!

Inteligentne Systemy Transportowe - co to jest?

Co to są Inteligentne Systemy Transportowe? Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się zaawansowana technologia, która ułatwia życie mieszkańcom miast.

Jak jeździć z założonymi łańcuchami?

Jak jeździć z założonymi łańcuchami? W kwestii tematu łańcuchów śniegowych, wielu kierowców skupia się na kwestii wyboru odpowiedniego rodzaju dopasowanego do rozmiaru opon. Jednak kwestia techniki jazdy z łańcuchami pozostaje w cieniu.

Czy można prowadzić samochód po nocnej imprezie?

Czy można prowadzić samochód po imprezie? Większość z nas odpowie, że tak, o ile kierowca jest trzeźwy. Tymczasem badania wykazują, że jazda na tzw kacu jest bardzo niebezpieczna nawet, gdy kierowca jest już trzeźwy.

Jak wykonać manewr wyprzedzania?

Jednym z najniebezpieczniejszych manewrów w ruchu samochodowym jest wyprzedzanie. Można jednak zminimalizować towarzyszące wyprzedzaniu ryzyko. Jak poprawnie wykonać manewr wyprzedzania?

Jak często odpoczywać podczas podróży samochodem?

Jak często odpoczywać podczas podróży samochodem? Specjaliście są zgodni, że należy robić postój, co mniej więcej dwie godziny. Ale jak długo wypoczywać?

Które godziny są najlepsze do jazdy samochodem?

Które godziny są najlepsze do jazdy samochodem? Wielu kierowców planując podróż autem wybierają godziny poranne lub wieczorne. Czy słusznie?

Wpływ korzystania z telefonu podczas jazdy na bezpieczeństwo

Kierowca, którzy korzysta z telefonu trzymając urządzenie w dłoni znacznie zwiększa ryzyko wypadku. W przypadku wysyłania wiadomości - aż 6-krotnie.

Dlaczego jazda o zmroku jesienią jest tak niebezpieczna?

Jesień to okres bardzo wymagający dla kierowcy. Częste opady deszczu i szybko zapadający zmrok to tylko niektóre z utrudnień z jakimi muszą się zmierzyć kierowcy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Najważniejsze zasady ekojazdy!

Jak zaoszczędzić na wydatkach na paliwo? Trzeba przede wszystkim ograniczyć zużycie paliwa przez silnik naszego auta. Jak to zrobić?

Czy zapinasz pasy bezpieczeństwa w autobusie?

Polacy nadal niechętnie zapinają pasy bezpieczeństwa w autobusach. Utarte od lat przyzwyczajenie są trudne do przezwyciężenia. Zaledwie 44% z Nas używa pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy autokarem.

Co to jest drift samochodem?

Drifting to dyscyplina sportowa, która polega na jeździe bokiem w kontrolowanym poślizgu. Jej początki sięgają lat 60. ubiegłego wieku. Co ciekawe w świecie driftingu coraz śmielej poczynają sobie Polacy.

Studenci za kierownicą - typowe błędy i wykroczenia

Rozmawianie przez telefon czy przekraczanie prędkości to jedne z najczęstszych wykroczeń studentów prowadzących samochody. Czy można wyeliminować negatywne zachowania wśród najmłodszych kierowców?

Jesienne wskazówki dla kierowców

Jesień to bardzo wymagająca dla kierowców pora roku. Poranne przymrozki i liście zalegające na drodze mogą okazać się niezwykle niebezpiecznymi pułapkami dla kierowców. Jak zatem przygotować siebie i swoje auto do jazdy jesienią?

Czy zapinanie pasów wpływa na bezpieczeństwo?

Czy zapinanie pasów w samochodzie ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy? Co na ten temat dowodzą statystyki z wypadków?

Jak edukować młodych kierowców by jeździli bezpieczniej?

Liczba wypadków drogowych w Polsce sukcesywnie spada, ale nadal jest ich za dużo na tle innych Państw UE. Ich przyczyną jest najczęściej nadmierna prędkość, w której rozwijaniu przodują młodzi kierowcy. Jak zatem skutecznie ich edukować aby poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach?

Jak jeździć po krętej drodze?

Jazda po krętej drodze w ruchu drogowym wymaga skupienia i rozsądku. I nie należy w tym przypadku stosować zasad, które wykorzystują kierowcy podczas wyścigu na torze.

Ford Driving Skills for Life w Polsce!

Ford rozpoczął w Polsce program doskonalenia techniki jazdy wśród młodych kierowców. Ford Driving Skills for Life, bo tak się on nazywa, kierowany jest do osób w wieku 18-24 lat, którzy chcą stać się lepszymi kierowcami, świadomymi odpowiedzialności jaką biorą na siebie siadając za kierownicą.

Czy jazda bez zapiętych pasów jest bezpieczniejsza?

W opinii części kierowców pasażerowie, którzy nie zapinają pasów bezpieczeństwa mają większe szanse przeżycia podczas wypadku. Czy to prawda?

REKLAMA