REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można prowadzić samochód po nocnej imprezie?

Subskrybuj nas na Youtube
Czy można prowadzić samochód po nocnej imprezie?
Czy można prowadzić samochód po nocnej imprezie?
pointb.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czy można prowadzić samochód po imprezie? Większość z nas odpowie, że tak, o ile kierowca jest trzeźwy. Tymczasem badania wykazują, że jazda na tzw kacu jest bardzo niebezpieczna nawet, gdy kierowca jest już trzeźwy.

Jazda pod wpływem alkoholu jest obecnie jednym z największych społecznych tabu, a siadanie za kierownicą następnego dnia rano może być równie niebezpieczne.

REKLAMA

Koniec roku i karnawał obfitują w przyjęcia i spotkania, na których wiele osób wypija więcej alkoholu, niż zwykle. Jest to także okres, w którym więcej kierowców podejmuje potencjalnie śmiertelne ryzyko, zarówno dla nich samych, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Tu swoją rolę może odegrać „wczorajszy garnitur”. Ważący ponad 17 kg zestaw składa się ze specjalnej kamizelki, obciążników nadgarstków i kostek, specjalnej czapki i okularów. Wszystkie te elementy symulują klasyczne objawy kaca - zmęczenie, zawroty głowy i osłabienie koncentracji.

Zobacz też: Które godziny są najlepsze do jazdy samochodem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Badania prowadzone w Europie pokazują, że alkohol jest czynnikiem pojawiającym się w co szóstym wypadku drogowym z ofiarami śmiertelnymi*. W Wielkiej Brytanii 1 na 10 aresztowań za jazdę po spożyciu alkoholu ma miejsce w godzinach między 06:00 a 08:00 rano**. Ford zlecił zbudowanie "wczorajszego garnituru" naukowcom z renomowanego Meyer Hentschel Institute w Niemczech, w celu demonstrowania zagrożeń związanych z jazdą na kacu.

„Istnieje silna presja społeczna, by powstrzymywać tych, którzy mają ochotę wracać z alkoholowej imprezy prowadząc samochód. Niestety, wielu siadających za kierownicą następnego ranka podróżuje samotnie.” - mówi Jim Graham, menadżer programu Ford Driving Skills for Life***.  "Wczorajszy garnitur" pokazuje, jak wyniszczający może być kac i jak wielkie jest ryzyko, że jazda w takim stanie stanowi zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg.

Nawet wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy mieści się w granicach dozwolonych przez prawo, nadal stwarza on ryzyko porównywalne z kierowcami, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu, a to z powodu niewyspania i wydłużonego czasu reakcji.****

Zobacz też: Jak często odpoczywać podczas podróży samochodem?

REKLAMA

W ramach programu Ford Driving Skills for Life, Ford oferuje bezpłatne szkolenia dla młodych kierowców. Do końca 2016 roku, w ramach programu zostanie przeszkolonych ponad 20.000 kierowców z 13 krajów Europy. Wcześniej, w ramach tego samego programu, Ford współpracował z Meyer Hentschel Institute przy stworzeniu “kombinezonu nietrzeźwego kierowcy” i “kombinezonu kierowcy po narkotykach” – co przedstawiono ostatnio w telewizyjnej produkcji “Jay Leno’s Garage”. “Wczorajszy garnitur” postawił swoim twórcom odmienne wyzwania.

„Przeprowadziliśmy wiele badań, analizowaliśmy także własne umiejętności po wieczorach spędzonych z kolegami przy kieliszku.” - powiedział Gundolf Meyer-Hentschel, prezes Instytutu Meyer-Hentschel. „Do "wczorajszego garnituru" wprowadziliśmy słuchawki, które symulują szczególną, zwiększoną wrażliwość na dźwięki i specyficzne odczucia akustyczne jakie towarzyszą migrenie, a także rodzaj czapki o specjalnie dobranej masie, która wraz z goglami symuluje zawroty i oślepiający ból głowy.”

Wśród tych, którzy wypróbowali osobiście działanie nowego “garnituru” znalazł się dr Richard Stephens, starszy wykładowca psychologii na Uniwersytecie Keele w Wielkiej Brytanii, zajmujący się także badaniami skutków spożycia alkoholu i ekspert w dziedzinie reakcji związanych z tak zwanym kacem.

„Ludzie często nie zdają sobie sprawy, do jakiego stopnia kac zakłóca podstawowe zdolności robienia czegokolwiek - twierdzi profesor Stephens. We "wczorajszym garniturze" można doświadczyć skutków kaca z siłą zapadającą w pamięć.”

Źródło: Ford

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA