REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zapinasz pasy bezpieczeństwa w autobusie?

Media

REKLAMA

REKLAMA

Polacy nadal niechętnie zapinają pasy bezpieczeństwa w autobusach. Utarte od lat przyzwyczajenie są trudne do przezwyciężenia. Zaledwie 44% z Nas używa pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy autokarem.

Basy bezpieczeństwa w autokarze

Zaledwie 44% Polaków zapina pasy bezpieczeństwa w autobusie – tak wynika z przeprowadzonego niedawno badania firmy Lux Express, operatora krajowych i międzynarodowych połączeń autokarowych. W sondzie udział wzięło blisko 10 000 pasażerów z 5 krajów, w tym z Polski. Odpowiedzi zostały wykorzystane przez przewoźnika w akcji edukacyjnej mającej na celu podniesienie świadomości osób w tym obszarze. Lux Express przeprowadził międzynarodowe badanie[1], w którym zapytał pasażerów, czy zapinają pasy bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy autobusem, jak i samochodem. Odpowiedzi udzieliło około 10 000 mieszkańców Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, a także Rosji. Lux Express chciał się w ten sposób dowiedzieć, jak dużym problemem jest niezapinanie pasów podczas podróży autokarem.

REKLAMA

Czy zapinacie pasy w autobusie?

Czy zawsze zapinasz pasy w autokarze? Na tak postawione pytanie twierdząco odpowiedziało 44% polskich podróżnych. Ponadto 26% ankietowanych deklaruje, że zazwyczaj pamięta o zapięciu pasów, 16% robi to rzadko, natomiast 14% w ogóle nie używa pasów. Osoby z tej ostatniej grupy najczęściej tłumaczą, że pasy ograniczają ich swobodę i wygodę (67%) lub po prostu zapominają o ich zapięciu (24%).

Zobacz też: Czy zapinanie pasów wpływa na bezpieczeństwo?

REKLAMA

Jak wypadają Polacy na tle mieszkańców innych krajów? Wyniki badania pokazują, że jedynie Estończycy zanotowali lepszy wynik – aż połowa z nich zawsze zapina pasy podczas podróży autobusem. W Estonii jest też najmniej osób, bo zaledwie 7%, które nigdy nie używają pasów. Na trzecim miejscu znaleźli się rosyjscy pasażerowie, z których 40% zapina pasy podczas każdej podróży autokarem, zaś 13% nie robi tego nigdy. W badaniu Lux Expressu najsłabiej wypadają pasażerowie pochodzący z Litwy i Łotwy. 36% Litwinów i 35% Łotyszy zawsze pamięta o zapięciu pasów, zaś nigdy nie używa ich odpowiednio 21% mieszkańców Litwy oraz 15% obywateli Łotwy.

Przewoźnik sprawdził również, jak problem niezapinania pasów wygląda w przypadku jazdy samochodem. Wyniki badania w tym obszarze były zdecydowanie lepsze, niż w przypadku podróży autokarem. Aż 90% Estończyków zawsze zapina pasy w aucie. To zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich przebadanych nacji. Na kolejnych miejscach zaleźli się Polacy (78%), Łotysze (75%), Litwini (67%) oraz Rosjanie (65%). Jak przypominają eksperci, pasy bezpieczeństwa pozostają najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie poważnych obrażeń w czasie wypadku. Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) wnika, że zapinanie pasów aż o 45% redukuje ryzyko śmierci podczas kolizji. Skuteczność poduszki powietrznej w takiej sytuacji wynosi 50%, jednak tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.

Zobacz też: Ciąża a zapinanie pasów bezpieczeństwa

Przepis, który nakazuje pasażerom używanie pasów bezpieczeństwa w Polsce ma już 25 lat, dlatego Lux Express jako odpowiedzialny przewoźnik przypomina o tym obowiązku i edukuje osoby podróżujące autokarami” – mówi Hannes Saarpuu, prezes Grupy Lux Express. „Właśnie dlatego w listopadzie rozpoczęliśmy akcję, która ma podnosić świadomość pasażerów w krajach naszego regionu” – dodaje.

Zapnij pasy w autobusie

Już teraz w autokarach sieci Lux Express znaleźć można komunikaty przypominające o zapinaniu pasów. Dodatkowo od 8 listopada 2016 r. na stronie przewoźnika (luxexpress.eu/pl) dostępna będzie specjalna zakładka z informacjami o akcji wraz z dodatkowymi materiałami dotyczącymi zapinania pasów w autokarze. Ponadto wzmianki o akcji znajdą się w newsletterach wysyłanych do pasażerów, zaś na kanale przewoźnika na YouTube dostępny będzie specjalnie przygotowany film pokazujący wagę problemu niezapinania pasów (www.youtube.com/watch?v=3C5tN7uHD8Q). Na profilu Lux Expressu na Facebooku zostanie uruchomiona specjalna aplikacja, w której pojawią się wyniki międzynarodowej ankiety oraz informacje dotyczące bezpiecznego podróżowania. Użytkownicy aplikacji, którzy odpowiedzą na pytanie dotyczące zapinania pasów oraz udostępnią odpowiedź na swoim profilu, będą mogli liczyć na specjalne kody zniżkowe od przewoźnika.

Zobacz też: Niezapięte pasy pasażerów - konsekwecje

REKLAMA

„Wyniki badania pokazały, że świadomość wśród pasażerów podróżujących Lux Expressem jest duża, ale wciąż potrzebne są dodatkowe działania. Co warto przypominać, w polskim prawodawstwie za brak zapiętych pasów grozi mandat, jednak w naszych działaniach stawiamy na edukację i informowanie” – uzupełnia Hannes Saarpuu. Działania prowadzone w Polsce są częścią międzynarodowego projektu, który Lux Express organizuje także na Litwie, w Łotwie, Estonii i Rosji.

[1] Badanie zostało przeprowadzone w dniach 3-7 października 2016 r. na losowo dobranej próbie pasażerów sieci Lux Express metodą ankiet bezpośrednich. W badaniu udział wzięło 9 902 osób, w tym 476 Polaków.

Źródło: materiały prasowe LUX Express

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA