REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aquaplaning – jak się przed nim chronić?

Aquaplaning – jak się przed nim chronić? / Fot. Newspress
Aquaplaning – jak się przed nim chronić? / Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jesień to sezon opadów deszczu. Intensywne opady i zalegająca na drogach woda to idealne warunki do powstania aquaplaningu. Jak się chronić przed aquaplaningiem?

Co to jest aquaplaning?

Aquaplaning to niebezpieczne zjawisko, z którym kierowcy najczęściej stykają się późnym latem i wczesną jesienią. Gdy bieżnik opony nie radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wody, pomiędzy jezdnią, a oponą tworzy się wodny klin, który sprawia, że opona traci kontakt z nawierzchnią, a kierowca – kontrolę and pojazdem.

REKLAMA

Przede wszystkim zachowaj spokój

W razie nagłej utraty przyczepności zdejmij nogę z gazu i naciśnij sprzęgło. Nie próbuj hamować ani też na siłę skręcać kierownicy. Spadek prędkości może spowodować, że auto odzyska przyczepność, a gdy to nastąpi ważne jest, aby opony zwrócone były w odpowiednim kierunku, a nie w stronę nadjeżdżających z naprzeciwka pojazdów.

Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza i stan opon

REKLAMA

Na szczęście bardzo łatwo możesz ograniczyć ryzyko utraty przyczepności zanim jeszcze wsiądziesz za kierownicę. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać głębokość bieżnika oraz ogólny stan ogumienia. W przypadku opon o wysokim stopniu zużycia mogą występować problemy z oprowadzaniem wody ze względu na zbyt małą głębokość bieżnika. Zgodnie z przepisami dopuszczalna minimalna głębokość bieżnika opon letnich to 1,6 mm. Należy jednak pamiętać, że ryzyko wpadnięcia w poślizg wzrasta już przy głębokości rzędu 4 mm.

Ostatnie testy przeprowadzone przez fiński magazyn motoryzacyjny Tekniikan Maailma (5/2018), pokazały, że na mokrej nawierzchni zużyte opony tracą przyczepność już przy prędkości 75 km/h. W przypadku nowego kompletu najlepszych spośród testowanych opon wartość ta to 88 km/h. Oprócz głębokości bieżnika należy zwracać uwagę także na ciśnienie powietrza w oponie. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Regularne kontrole i pompowanie opon to ważne działania prewencyjne.

Odpowiednia prędkość pozwoli zachować kontrolę

REKLAMA

Utracie przyczepności możesz zapobiec już w trakcie jazdy poprzez zachowanie odpowiedniej prędkości. Staraj się nie polegać zbytnio na technologii ani też nie lekceważ ograniczeń prędkości. Przy ulewnych opadach i zbyt dużej prędkości auto może wpaść w poślizg nawet jeśli zamontowanie w nim opony są zupełnie nowe. W przypadku szczególnie ulewnych opadów należy zredukować prędkość nawet o 15–20 km/h. Pozwoli to uniknąć problemów z odprowadzaniem nadmiaru wody gromadzącej się pomiędzy oponą, a powierzchnią jezdni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy deszczowej pogodzie zaplanuj podróż tak, aby utrzymując bezpieczną prędkość dotrzeć do celu na czas. Pamiętaj także o zachowaniu odpowiedniej odległość od innych pojazdów. Przy mokrej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża. Zwracaj także uwagę na stan nawierzchni. Koleiny na mocno uczęszczanych drogach mogą być bardzo głębokie - staraj się je omijać, bo to właśnie w nich zbiera się woda.

O czym pamiętać podróżując w deszczową pogodę:

  1. Sprawdź głębokość bieżnika.
  2. Sprawdź ciśnienie powietrza w oponach. Zbyt niskie ciśnienie utrudnia sterowanie pojazdem, a także powoduje większe zużycie paliwa.
  3. Dostosuj prędkość do warunków pogodowych. Przy ulewnym deszczu należy ograniczyć prędkość nawet o 15–20 km/h.
  4. Prowadź auto spokojnie i bez pośpiechu. Zachowaj bezpieczną odległość od innych pojazdów oraz utrzymuj odpowiednią prędkość.
  5. Zwracaj uwagę na stan nawierzchni. Staraj się omijać koleiny, bo to w nich zbiera się woda.

Źródło: Nokian

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA