Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pamiętajmy, że mamy prawny obowiązek udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu. Nie chcemy nikogo straszyć, ale uświadomić, jak ważne jest udzielenie pomocy w razie wypadku drogowego. Kursy, szkolenia, kampanie informacyjne. I co z tego? Można mnożyć przypadki, kiedy po wypadku nikt nie reagował, tylko biernie się przyglądał lub co gorsza nagrywał film lub robił zdjęcia. Przyczyn jest wiele: strach przed ośmieszeniem czy obawa czy przed zaszkodzeniem poszkodowanemu. Nie bójmy się wykorzystywać swojej wiedzy . Często znamy teorie, ale nie umiemy jej zastosować w praktyce. Warto poznać podstawowe kroki działania w razie wypadku na drodze. Istnieje duża szansa, że uratujemy komuś życie.
REKLAMA
Art. 162. KK. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
1. Zadbaj najpierw o swoje bezpieczeństwo:
- Zatrzymaj swoje auto w bezpiecznym miejscu i upewnij się, czy pojazd nie zagradza wjazdu służbom ratunkowym
- Włącz światła awaryjne
- Gdy jest ciemno lub jest słaba widoczność, nałóż kamizelkę odblaskową – warto także mieć rękawiczki
- Wystaw trójkąt bezpieczeństwa za samochodem
2. Pamiętaj, by przy wyjściu z samochodu wziąć ze sobą:
- Apteczkę
- Gaśnice
- Telefon komórkowy
- Nóż do przecinania pasów i zbijak do szyb (jeśli posiadasz)
3. Ocena sytuacji:
- Jeśli możesz, wyłącz silnik rozbitego samochodu.
- Sprawdź, czy poszkodowany reaguje na bodźce zewnętrzne.
- Jeżeli są inne osoby, poproś ich o pomoc – np. w zadzwonieniu po pogotowie ratownicze. Należy wskazać miejsce wypadku, typ zdarzenia, liczbę rannych oraz kontakt do siebie.
4. Pierwsza pomoc
- Jeżeli poszkodowany nie reaguje na bodźce zewnętrzne lub pojazd zaczyna się palić, musimy podjąć decyzje o wyciągnięciu poszkodowanego z samochodu, by przeprowadzić resuscytacje krążeniowo-oddechową.
- Aby bezpiecznie wyciągnąć poszkodowanego z auta, powinniśmy użyć chwytu Rauteka. Prawą rękę wkładamy pod prawą pachę poszkodowanego, opierając jego potylice o własne ramię w celu stabilizacji odcinka szyjnego. Lewą rękę wkładamy po lewą pachę i łapiemy „nachwytem” jego lewe przedramię. Wtedy przystępujemy do wyciągnięcia poszkodowanego z samochodu, starając się stabilizować jego głowę.
- Układamy poszkodowanego w pozycji leżącej.
- Sprawdzamy, czy poszkodowany nie ma nic w jamie ustnej.
- Udrażniamy górne drogi oddechowe.
- Sprawdzamy, czy poszkodowany oddycha. Możemy go nasłuchiwać lub obserwować klatkę piersiową.
- Jeżeli poszkodowany nie oddycha, przystępujemy do masażu serca i sztucznego oddychania. Klatkę piersiową uciskamy do głębokości ok. 5 cm w tempie 90-110 ucisków na minutę. Po 30 uciskach wykonujemy 2 wdechy
- Całą operacje przeprowadzamy aż do przyjazdu pogotowia albo poprawy stanu poszkodowanego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.