REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest drift samochodem?

Daniel Duda, STAG Rally Team
Daniel Duda, STAG Rally Team
Rafał Kurek
Stag

REKLAMA

REKLAMA

Drifting to dyscyplina sportowa, która polega na jeździe bokiem w kontrolowanym poślizgu. Jej początki sięgają lat 60. ubiegłego wieku. Co ciekawe w świecie driftingu coraz śmielej poczynają sobie Polacy.

Początki zawodów driftingowych sięgają lat 60., kiedy to po raz pierwszy odbyły się na górzystych terenach japońskiej miejscowości Nagano. Z początku nazywane były one „jazdą na krawędzi”, gdyż dyscyplina ta stanowiła nielegalną formę rozrywki kierowców żądnych adrenaliny. Z czasem przerodziła się w mistrzostwa rozgrywane na arenie międzynarodowej, w której zawodnicy walczą o uznanie jurorów i kibiców z całego świata.

REKLAMA

Zobacz też: Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?

Co to jest drifting?

REKLAMA

Drifting stanowi dyscyplinę sportową polegająca na umiejętnej jeździe bokiem w kontrolowanym poślizgu. Zawodnicy konkurują ze sobą odpowiednio przygotowanymi do tego samochodami osobowymi z napędem na tylne koła oraz, co ważne, silnikami bez określonych limitów mocy, sięgającej nawet 800 KM. Zawody odbywają się na zamkniętych obiektach, takich jak m.in. tory wyścigowe czy specjalnie przygotowane do tego stadiony, lotniska, place.

Z każdym rokiem drifting staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportową także w Polsce. Świadczy o tym rosnące zainteresowanie kibiców oraz zaawansowany poziom jazdy polskich zawodników. O tym, jak osiągnąć sukces w tej dyscyplinie sportu mówi Kamil Dzierbicki, zawodnik STAG Rally Team, który w tegorocznym sezonie zajął 5. miejsce w klasie PRO Driftingowych Mistrzostw Polski oraz 10. w klasyfikacji generalnej Drift Open Polish Drift Series.

Kamil Dzierbicki, STAG Rally Team

Kamil Dzierbicki, STAG Rally Team

Stag

–  W driftingu najważniejsze jest wyznaczenie celu i konsekwentne dążenie do jego realizacji. Nie wolno poddawać się, nawet jeśli wyniki nie są zadawalające. Zwycięstwo to nie kwestia sprzętu, ale talentu i doświadczenia, czyli nabytych umiejętności. W tym roku udowodniłem, że na torze nie liczy się wiek, ale determinacja i ciężka praca. Chociaż mam 18 lat, a w zawodach startuję od 2013 roku, zdobyłem wyniki, z których jestem bardzo zadowolony. W przyszłym roku po raz kolejny zawalczę o wysokie miejsce na podium.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co liczy się w driftingu?

Drifting wymaga od zawodników wielu miesięcy ciężkich przygotowań, których efekty przekładają się na wyniki osiągane w rozgrywkach.  W tej widowiskowej technice jazdy liczy się bowiem nie czas, ale dynamika, spektakularność oraz linia przejazdu. Zadaniem uczestników jest więc wykonanie określonej liczby okrążeń w sposób, który zachwyci jurorów oraz obecnych podczas wydarzenia kibiców. Ci, którzy spełnią te wymagające kryteria, mogą liczyć na świetne wyniki.

Zobacz też: Nowe stawki akcyzowe od aut już w 2017 roku?

REKLAMA

Widowiskowy drift to nie tylko „palenie gumy”, ale przede wszystkim umiejętności kierowcy. Na wysokie wyniki w klasyfikacji generalnej należy ciężko pracować przez cały rok. Tor wyścigowy to nie miejsce na pomyłki i niedociągnięcia, trzeba być skupionym i realizować założony cel – mówi Daniel Duda ze STAG Rally Team, zdobywca 27. miejsca w klasie CHALLANGE Driftingowych Mistrzostw Polski oraz 32. w klasyfikacji generalnej Drift Open Polish Drift Series.

Tegoroczny sezon driftingowy właśnie się zakończył. Pierwsze zawody miały miejsce w maju, ostatnie – w październiku. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji obserwować zmagań kierowców na żywo, powinni nadrobić zaległości w kolejnym roku. Gwarantujemy, że czekają ich ogromne sportowe emocje!

Źródło: Materiały prasowe AC S.A.

Kamil Dzierbicki, STAG Rally Team
Rafał Kurek
Stag
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA