REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zabezpieczyć auto przed postępującą korozją i wilgocią?

W okresie wiosennym panują idealne warunki do tego, aby korozja postępowała i niszczyła różne elementy naszego pojazdu. Warto zabezpieczyć i unieszkodliwić ogniska korozji, a także zabezpieczyć niektóre elementy preparatami antykorozyjnymi.

Co zrobić po zakupie auta z przekręconym licznikiem przebiegu?

Przekręcanie liczników w autach przed sprzedażą to bardzo popularna praktyka stosowana nie tylko w komisach samochodowych, ale także wśród prywatnych sprzedawców. Co zrobić po zakupie auta z przekręconym licznikiem przebiegu?

Zakup samochodu hybrydowego - kiedy się zwróci?

Nadwyżka w cenie przy zakupie auta hybrydowego na rynku amerykańskim zwraca się już po 4-5 latach. W polskich realiach zwrot może nastąpić szybciej. Czy zakup hybrydy się opłaca?

Wymiana silnika na używany

Wymiana silnika na nowy to ostateczność. Jeśli motor uległ jednak poważnej awarii lub z innego powodu nie nadaje się już do użytku i wymaga generalnego remontu warto zastanowić się nad zakupem używanego silnika. Przeszczep używanej jednostki napędowej to znacznie tańsze rozwiązanie, niż generalny remont.

REKLAMA

Zaciski hamulcowe: regenerować czy wymienić na nowe?

Jeśli okresowy przegląd techniczny wykaże, że z zacisku hamulcowego wycieka płyn, to bezzwłocznie należy się tym zająć. Z takiej sytuacji są dwa wyjścia; wymiana zacisku na nowy, lub jego regeneracja.

Podróże promowe z autem dla niepełnosprawnych pasażerów

Turystyka osób niepełnosprawnych coraz bardziej się rozwija. Współczesna infrastruktura oferuje wiele udogodnień dla turystów z ograniczoną mobilnością. Różne środki transportu w tym także promy przygotowały kilka udogodnień dla pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich lub wymagających specjalnej pomocy podczas przeprawy promowej.

Płyny eksploatacyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Olej silnikowy, płyn chłodniczy i płyn hamulcowy to najważniejsze płyny eksploatacyjne krążące w układach każdego auta. To od ich stanu zależy bezpieczeństwo i bezproblemowa eksploatacja silnika. Co warto wiedzieć o płynach eksploatacyjnych?

Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?

Wczesną wiosną niektóre odcinki polskich dróg ilością dziur zawstydzają sery szwajcarskie. W tym okresie wyjątkowo łatwo można uszkodzić swoje auto. Jakie elementy są najbardziej narażone na uszkodzenia?

REKLAMA

Jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Ceny używanych części są znacznie niższe niż tych oferowanych w ASO. Na rynku dostępne są też części pochodzące z tzw. anglików. Warto wiedzieć, jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie.

Jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Rynek używanych części samochodowych ciągle się powiększa, a nieuczciwi handlarze szukają sposobów na szybki zarobek. Podpowiadamy jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie.

Jakich płynów eksploatacyjnych potrzebuje auto?

O konieczności wymiany oleju silnikowego pamięta większość kierowców, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ważnych płynów eksploatacyjnych jest znacznie więcej. Aby auto było sprawne i bezpieczne należy czasem wymieniać także oleje przekładniowe, płyny hamulcowe i sprzęgłowe, chłodziwa i płyny do układów wspomagania.

Drogi o układzie pasów 2+1. Czy to się sprawdza?

Jednym z rozwiązań inżynieryjnych, które mają za zadanie podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach jest tzw. przekrój 2+1 pasowy. Taki rodzaj drogi ma zredukować liczbę wypadków będących konsekwencją nieprawidłowego wyprzedzania.

Jak działa Haldex 5?

Piąta generacja napędu Haldex rozdziela napęd pomiędzy przednią a tylną osią. W porównaniu do Haldexa 4, w którym na tylną oś mogło trafić do 85% momentu obrotowego, w najnowszej wersji na tylne koła może trafić aż 100% momentu obr.

Czym różni się świeca zapłonowa przeznaczona do silników z instalacją LPG od zwykłej?

W przypadku silników zasilanych gazem LPG układ wtryskowy jest znacznie bardziej obciążony, niż w silnikach zasilanych benzyną. Jak wybrać właściwe świece zapłonowe do silników zasilanych LPG?

Polska motoryzacja: rynek samochodów maleje, a rynek części rośnie

W 2008 r. w Polsce produkcja aut osiągnęła pułap blisko 1 mln, aby w ubiegłym roku skurczyć się o jedną trzecią. Zupełnie odwrotnie jest na rynku części i akcesoriów samochodowych, gdzie w ciągu pięciu lat dynamika wzrostu wyniosła ponad 50%. Tak dobry wynik został wypracowany, mimo że, jak wynika z prognoz Exact Systems, w całym 2012 r. wartość tego sektora spadła o ok. 5% r/r i wynosi ok. 49 mld zł.

Historia motoryzacji: Volkswagen California kończy 25 lat

Volkswagen Samochody Użytkowe świętuje 25-te urodziny Volkswagena Californii. Z urodzinami zbiegł się także jubileusz produkcyjny: w ciągu 25 lat wyprodukowanych zostało 100.000 egzemplarzy tego modelu. Z historią kultowego kampera – od T3 przez T4 po aktualnego T5 – można zapoznać się na stoisku Volkswagena w hali 7. Na targach nie zabrakło także przodków Californii: T1 i T2.

Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia po zimie - krok po kroku

W jaki sposób solidnie zabezpieczyć auto przed niszczącym działaniem soli i wody? Przede wszystkim warto wykonać antykorozyjne zabezpieczenie jego podwozia. Pozwoli to wydłużyć żywotność pojazdu i zachować blachy pojazdu w dobrym stanie.

Z tymi silnikami mogą być problemy: BMW 2.0d N47

Silnik BMW o oznaczeniu N47 w chwili swojego rynkowego debiutu był jedną z najlepszych konstrukcji tego typu na rynku. Z małej pojemności skokowej osiągał moc od 116 KM do 218 KM. Najbardziej poszukiwana jest jego 177-konna odmiana. Niestety silnik N47 okazuje się bardzo kosztowną w serwisowaniu jednostką napędową.

Autostrady w Polsce - statystyka wypadków samochodowych

Autostrady to najszybszy i najbezpieczniejszy rodzaj dróg służący przemieszczaniu się ludzi. Niestety również i na nich dochodzi do wypadków samochodowych, także tych śmiertelnych. Oto statystyka wypadków samochodowych mających miejsce na polskich autostradach w 2012 roku.

Czujniki zużycia klocków hamulcowych -potrafią zawieść

Czujniki zużycia klocków hamulcowych pozwalają zapobiec sytuacji, w której auto straci zupełną zdolność do zatrzymania się. Niestety, nie można im bezgranicznie ufać i to z kilku powodów.

HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

Nowy czynnik chłodniczy HFO-1234yf stosowany w układach klimatyzacji jest silnie toksyczny i trujący, a mimo to większość koncernów samochodowych zdecydowała się na jego użycie. Dlaczego Komisja Europejska nakazała jego stosowanie, mimo gwałtownej fali krytyki kierowanej pod adresem nowego czynnika?

Pozostawianie psa w samochodzie

Pozostawianie psa w samochodzie, zwłaszcza w okresie wiosenno letnim jest bardzo ryzykowne z punktu widzenia zdrowia zwierzęcia. Można też za to dostać mandat.

Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej - zalety, wady i cena

Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej do silników wyposażonych w bezpośredni wtrysk benzyny uważana jest za najrozsądniejszy sposób ograniczenia wydatków związanych z paliwem. Czym różni się od pozostałych systemów zasilania silników gazem LPG?

Wycieraczki listwowe - czym się różnią od klasycznych wycieraczek?

Wycieraczki listwowe stosowane są obecnie w wielu nowych autach. Czy warto zainstalować je w starszym samochodzie, wyposażonym w klasyczne wycieraczki? Jakie są zalety tzw. listwówek?

Gwarancja na lakier i perforację nadwozia – jak je wyegzekwować?

Przy wyborze nowego auta duże znaczenie klienci przywiązują do gwarancji jaką objęty jest dany model. W przypadku gwarancji mechanicznej sprawa jest zazwyczaj klarowna. Gorzej sprawy się mają jeśli zechcemy zareklamować np. wykwity rdzy na naszym pojeździe. Dlaczego?

Jazda autostradą – główne zagrożenia

Mimo że autostrady należą do najbezpieczniejszych dróg w Polsce, trzeba pamiętać, że również na nich dochodzi do tragicznych zdarzeń. Oto przegląd największych zagrożeń z jakimi trzeba się liczyć na autostradzie.

Wspólna podróż przez internet

Popularność serwisów społecznościowych łączących właścicieli samochodów z poszukującymi środków transportu podróżnikami rośnie w lawinowym tempie. Jak odbywa się szukanie towarzyszy podróży przez internet?

O czym pamiętać robiąc wiosenny przegląd samochodu

Wraz z nadejściem wiosny warto dokładnie przyjrzeć się kondycji technicznej samochodu, którym się poruszamy. Nawet drobne jego usterki mogą negatywnie odbić się zarówno na naszym bezpieczeństwie jak i na kondycji naszego portfela.

Elektryczny hamulec postojowy - wady i zalety

Coraz więcej nowym samochodów wyposażanych jest w elektryczny hamulec postojowy. Mimo komfortu jaki zapewnia w codziennym użytkowaniu, coraz intensywniej rośnie grono osób, które są wyraźnymi przeciwnikami tego rozwiązania. Dlaczego?

Czyszczenie filtra DPF – koszty i metody

Aby zminimalizować ryzyko poniesienia dużych kosztów związanych z zakupem nowego filtra cząstek stałych, warto wiedzieć na czym polega czyszczenie filtra DPF. Przedstawiamy sposoby czyszczenia filtra cząstek stałych.

Koszt wymiany paska rozrządu

Koszt wymiany paska lub łańcucha rozrządu jest bardzo zróżnicowany. Im bardziej skomplikowana konstrukcja silnika tym istotniej rosną koszty tej usługi. Przed zakupem samochodu warto zatem sprawdzić , czy będzie nas stać na eksploatację danego modelu auta.

Kiedy wymienić pasek rozrządu?

Okresowa wymiana paska rozrządu w silniku spalinowym to czynność niezwykle ważna, a jej zaniechanie może skutkować poważnym uszkodzeniem jednostki napędowej. Aby uniknąć kosztownych napraw podpowiadamy kiedy powinno się wymienić pasek rozrządu.

Porównanie silników TwinAir, TSI i EcoBoost

Małolitrażowe, turbodoładowane silniki benzynowe na dobre zadomowiły się na rynku motoryzacyjnym. Zapewniają autom świetne osiągi i niskie zużycie paliwa. Postanowiliśmy przedstawić trzy najbardziej popularne konstrukcje : TwinAir, EcoBoost oraz TSI.

Zepsuty ABS, a droga hamowania

Czy zepsuty system ABS wydłuża drogę hamowania, czy samochód zachowuje się tak samo, jak auto bez systemu ABS?

Typowe usterki związane z instalacją LPG

Instalacje LPG starszego typu są podatne na typowe usterki, które generują dodatkowe koszty eksploatacji. Ponadto są przyczyną szybszego zużywania się niektórych podzespołów.

Agresja za kierownicą, a związek z płcią

Agresja za kierownicą to domena zniewieściałych kierowców i kobiet. To wnioski badań przeprowadzonych przez SWPS w Warszawie.

Konserwacja karoserii po zimie

Wraz z nadejściem cieplejszych dni przychodzi czas na pozimowe porządki. Również, a dla wszystkich kierowców, przede wszystkim w samochodzie. Poniżej przedstawiamy opis konserwacji karoserii po zimie.

City-Brake Active System - opis

City-Brake Active System - czyli system aktywnego hamowania w ruchu miejskim stworzony przez Hondę ma ograniczyć ryzyko wypadku m.in. z pieszymi.

Kontrola stanu opon - krok po kroku

Kontrola stanu opon zamontowanych w naszym samochodzie jest kluczowa dla bezpieczeństwa jazdy. Przedstawiamy, jak krok po kroku sprawdzić stan techniczny opon.

Świadek wypadku - jak się zachować?

Będąc świadkiem wypadku należy zachować zimną krew i udzielić pomocy ofiarom. Przedstawiamy, co jeszcze zrobić gdy staniemy się świadkiem wypadku.

Czy mniejsza sprzedaż nowych aut wymusi podniesienie jakości podzespołów?

Z powodu wykrycia wadliwych części w samochodach, firmy motoryzacyjne w 2012 roku wezwały do kampanii naprawczych ponad 113 tysięcy pojazdów. Jednak eksperci Exact Systems uspokajają, że w najbliższych latach jakość aut będzie regularnie wzrastać, bo koncerny samochodowe coraz większą wagę przykładają do kontroli podzespołów. Tylko w ubiegłym roku odnotowano wzrost liczby skontrolowanych części do aut o 30 %, do poziomu ponad 350 milonów sztuk.

Mycie auta po zimie –na co zwrócić uwagę?

Sól rozsypywana na drogi osadza się na podwoziu i karoserii auta znacznie przyspieszając korodowanie różnych elementów samochodu. W poniższym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić szczególna uwagę podczas mycia auta po zimie. Przed wizytą w myjni warto kupić kilka środków chemicznych i ręczniki papierowe. Podstawowy zestaw powinien zawierać środek do czyszczenia kół, kokpitu, elementów chromowanych i dobrej jakości płyn do szyb.

Active High Beam Control - do czego służy?

Active High Beam Control to system odpowiadający w samochodach Volvo za sterowanie wiązką świateł drogowych. Poniżej wyjaśniamy do czego służy i jak działa AHBC.

Jakie auta mają problemy z korozją?

Sól rozsypywana na ulicach podczas zimy to jeden z czynników sprzyjających występowaniu korozji. Producenci aut chcąc poczynić oszczędności nie zawsze odpowiednio dobrze zabezpieczyli swoje produkty przed niszczycielskim działaniem rdzy. Jakie auta są podatne na rdzę bardziej niż inne?

Czy można naprawić pękniętą szybę telefonem?

Na polskich drogach pełno jest różnych zanieczyszczeń i drobnych kamieni, które podbijane kołami jadących samochodów powodują pęknięcia szyb. Eksperci zajmujący się naprawami szyb stworzyli aplikację, która pomoże ocenić, czy ubytek kwalifikuje szybę do naprawy, czy do wymiany. Dodatkowo urządzenie wskaże najbliższy serwis, który pomoże naprawić lub wymienić szybę.

Ile kosztuje dojeżdżanie do pracy spoza miasta?

Posiadanie domu w pobliżu miasta ma nie tylko zalety, takie cicha okolica i świeższe powietrze, ale też wady. Codzienne dojazdy do pracy generują spore koszty. Ile średnio kosztuje dojeżdżanie do pracy spoza miasta?

Renault 18 - historia modelu

Renault 18 zadebiutował w 1978 r. jako przedstawiciel ówczesnej klasy średniej. Przeglądając zdjęcia Renault 18 nie sposób oprzeć się nutce nostalgii. Poniżej historia modelu obchodzącego w 2013 r. 35 lecie.

Wspólny przejazd to paliwo za 2 zł/litr

Ceny paliw nadal psują nam humor na stacjach benzynowych. Receptą na wysokie wydatki związane z utrzymaniem samochodu są wspólne przejazdy – coraz popularniejsza w Europie forma podróżowania, która skutkuje m.in. znacznym obniżeniem kosztu paliwa.

Kiedy opony wymagają wymiany na nowe?

Przełom marca i kwietnia to właściwy moment aby pomyśleć o wymianie opon z zimowych na letnie. Przy wymianie opon warto sprawdzić ich stan techniczny i określić, czy nadają się jeszcze do eksploatacji, czy nie. Po czym poznać zużyte opony?

Wymiana opon z zimowych na letnie –porada eksperta

Wymiana opon z zimowych na letnie to jedna z podstawowych czynności serwisowych, które należy wykonać po zakończeniu sezonu zimowego. Jak zwykle o tej porze rodzi się wiele pytań o prawidłowy dobór opon letnich i o ich właściwą eksploatacje. Ekspert radzi, na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakupie i jak poprawnie eksploatować opony, aby w 100% spełniały swoje założenia techniczne oraz w maksymalny sposób zapewniały komfort i bezpieczeństwo jazdy.

REKLAMA