REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Historia motoryzacji: Volkswagen California kończy 25 lat

Volkswagena California
Volkswagena California
Fot. Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen Samochody Użytkowe świętuje 25-te urodziny Volkswagena Californii. Z urodzinami zbiegł się także jubileusz produkcyjny: w ciągu 25 lat wyprodukowanych zostało 100.000 egzemplarzy tego modelu. Z historią kultowego kampera – od T3 przez T4 po aktualnego T5 – można zapoznać się na stoisku Volkswagena w hali 7. Na targach nie zabrakło także przodków Californii: T1 i T2.

REKLAMA

Podróże samolotem były drogie, a namioty wyszły z mody – w latach 80-tych urlop na kampingu w kamperze rozkwitał. Ulubionym celem podróży nieodmiennie była południowa Europa, ale teraz już nie samochodem osobowym z przyczepą kampingową czy pociągiem z namiotem, tylko w specjalnie w tym celu zaprojektowanym kamperze. Narodził się zupełnie nowy sposób spędzania wakacji – dwa dni tutaj, trzy dni tam. Była to doskonała możliwość oderwania się od codziennych obowiązków i zasmakowania niezależności i wolności. Dla Volkswagena był to wystarczający powód, aby stworzyć swojego własnego kampera: Californię.

REKLAMA

Pomysł nie był całkiem nowy. Już wcześniej Westfalia budowała kampera o nazwie Joker na bazie VW Transportera. Podstawowy schemat zabudowy dobrze sprawdził się w minionych latach: składana kanapa z tyłu, która w razie potrzeby zmieniała się w łóżko, wąska część kuchenna z lodówką, kuchenką gazową i zlewozmywakiem oraz szafa po lewej stronie. Przy takim układzie do wnętrza wchodziło się przez szerokie, rozsuwane drzwi. Przemyślana w najmniejszym detalu zabudowa, z wieloma praktycznymi drobiazgami, w wersji Joker była jednak dla wielu zbyt droga. I to właśnie wykorzystał Volkswagen. Zakładając znacznie większą produkcję seryjną, odchudzono wyposażenie Jokera do rozsądnego zakresu. Rezultatem tej diety była cena podstawowa wynosząca 39.900 DM.

Zobacz też: Autodelta - 50 lat emocjonujących wyczynów

W ten sposób położony został kamień węgielny dla całej generacji Californii, której idea sprawdzała się bardzo dobrze przez kolejne 25 lat. Inaczej niż wersja z wysokim dachem i długim rozstawem osi, California z podnoszonym dachem cieszyła się powodzeniem przez wszystkie lata i generacje. Pokazują to także zaprezentowane modele: T3 w „wersji podstawowej” ówczesnej Californii czy T4 w pożądanym, późniejszym wariancie specjalnym „Freestyle”. Koło zamyka aktualna California Beach Editon, która powraca do podstawowej idei niedrogiego kampera.

Zobacz też: Ciężarówki budowlane Mercedes-Benz: historia rozwoju

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W aktualnym modelu piątej generacji California oferowana jest z dwoma silnikami 2.0 TSI (110 kW/150 KM i 150 kW/204 KM) oraz z pięcioma TDI. Silniki wysokoprężne mają moc 62 kW (84 KM), 75 kW (102 KM), 84 kW (114 KM) w wersji BlueMotion, 103 kW (140 KM) i 132 kW (180 KM). Oba mocniejsze TDI i TSI są połączone z sześciobiegową przekładnią manualną. Możliwa jest także kombinacja z DSG i 4MOTION, w zależności od wariantu silnika. W przypadku napędu na wszystkie koła lub mocnego silnika biturbo (132 kW/180 KM) California wyposażona jest w 17-calowe koła. Kierowcę wspierają takie systemy jak ABS, ASR, ESP i asystent podjazdu, a także system stabilizujący przyczepę (w przypadku zamówienia haka holowniczego). Cena wyjściowa Californii wynosi 116 662 zł netto.

Zobacz też: Historia nawigacji satelitarnej GPS

Volkswagena California
Fot. Volkswagen
Volkswagena California
Fot. Volkswagen
Volkswagena California
Fot. Volkswagen
Volkswagena California
Fot. Volkswagen
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA