REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spedycja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najważniejsze trendy w logistyce w 2013 r.

Jak rok 2013 wpłynął na branżę logistyczną? W którym kierunku rozwijała się branża logistyczna i jakie pojawiły się trendy w roku 2013?

Nowy terminal w Bydgoszczy

Najnowszy terminal firmy PEKAES jest wyposażony w siedemnaście ramp załadunkowo-rozładowczych. Jest położony kilkaset metrów od planowanej obwodnicy i trasy S5.

Usługa spedycji między państwami UE, a rozliczenie VAT

ALFA Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce wykonała na rzecz BETA (kontrahenta z Niemiec, prowadzącego działalność gospodarczą i zarejestrowanego jako podatnik VAT UE) usługę spedycji. Czy przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski? Jakie obowiązki z punktu widzenia powołanej ustawy spoczywają na stronach transakcji?

Nowy klaster spedycyjno-logistyczny

Stworzenie nowego klastra spedycyjno-logistycznego ma zwiększyć przychody PEKAES w przewozach drobnicowych.

REKLAMA

Prawo do odstąpienia od umowy

W jakich przypadkach możemy odstąpić od umowy? Czy można odstąpić od umowy w przypadku nie wykonania usługi w ściśle określonym terminie?

Udostępnienie majątku podwykonawcy w branży logistycznej bez podatku VAT

Spółka działająca w szeroko pojętej branży logistycznej, korzysta z podwykonawców, i udostępnia im do działalności na swoją rzecz, swój majątek. Czy to udostępnienie podlega opodatkowaniu VAT?

Usługa spedycji a rozliczenie podatku VAT

Czy polska spółka, która wykonała usługę spedycyjną na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego (np. Ukrainy) zobowiązana jest do jej rozliczenia na gruncie przepisów ustawy o VAT?

Odpowiedzialność i prowizja del credere

Wynagrodzenie agenta, co do zasady, opiera się na prostym systemie prowizyjnym, ustalanym pomiędzy stronami w treści umowy agencyjnej. Zdarza się jednak, że strony umowy rozszerzają zakres wynagrodzenia agenta również o tzw. prowizję del credere (związaną z dodatkową jego odpowiedzialnością).

REKLAMA

Globalne wyzwania stojące przed branżą logistyczną

Jakie globalne wyzwania stoją przed branżą logistyczną? Czy sytuacja na światowych rynkach się poprawi?

Firmy branży TSL współpracują z polskimi uczelniami

Coraz większe zaangażowanie firm z branży TSL we współpracę z polskimi uczelniami jest receptą na zwiększenie szans absolwentów na rynku pracy.

Powództwa przeciwegzekucyjne

W przypadku, gdy firma ma problem z płynnością i zalega z płatnościami faktur, dłużnikowi lub osobie trzeciej przysługuje możliwość obrony swoich praw w postępowaniu egzekucyjnym poprzez wniesienie powództw przeciwegzekucyjnych.

Rynek pracy dla młodych w branży TSL

Branża TSL poważnie podchodzi do zatrudniania absolwentów wyższych uczelni. Firmy z branży logistycznej organizują Akademie, w których kształcą sobie pracowników.

Najważniejsze huby logistyczne w Europie

Według najnowszego raportu Logistics Cities, a European Comparison przygotowanego przez Colliers International, najważniejszymi hubami logistycznymi w Europie są Antwerpia, Rotterdam oraz Dusseldorf.

Rosja, a polski rynek motoryzacyjny

Europejski, w tym polski rynek motoryzacyjny z nadzieją spogląda na Rosję. Rynek motoryzacyjny w Rosji ma się coraz lepiej.

Debiut Welcome Airport Services

Na polskim rynku usług z zakresu obsługi naziemnej w transporcie lotniczym pojawił się nowy gracz.

CRM w sektorze TSL - do czego jest pomocny?

Rola nowoczesnych systemów informatycznych, takich jak CRM, ma w branży TSL coraz większe znaczenie. Narzędzie, które zautomatyzuje zarządzanie informacją, wydaje się konieczne do osiągnięcia konkurencyjnej pozycji w sektorze TSL.

Zwycięzcy II edycji Olimpiady Logistycznej

Olimpiada Logistyczna odbywająca się we Wrocławiu ma na celu zwiększenie motywacji uczniów szkół ponadgimnazjalnych do kształcenia się w kierunku szeroko pojętej logistyki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając operatora logistycznego

Jak jednak wybrać odpowiedniego operatora logistycznego, który zajmie się dystrybucją produktów? Jakie wymagania powinna spełniać dobra firma logistyczna?

Jakość w polskich fabrykach branży motryzacyjnej

Zwiększające się natężenie kontroli jakości podzespołów w samochodach ma ograniczyć tzw. akcje serwisowe. Jak na tle europejskim wypada jakość produkcji w polskich fabrykach branży motoryzacyjnej?

Białoruś rozwija sieć centrów logistycznych

Białoruś zbroi się w centra logistyczne - do 2015 r. według planów ma powstać ponad 700 tys. metrów kwadratowych powierzchni magazynowych klasy A.

Logistyka kontraktowa - nadchodzące trendy

W branży logistycznej w 2013 r. daje się zauważyć dalszy wzrost zainteresowania outsourcingiem, klienci modyfikują swoje oczekiwania względem dostawców usług. Przedstawiamy trendy w logistyce kontraktowej.

Anna Trzcińska, Dachser Sp. z o.o.: U konkurencji najbardziej cenię etykę

Na pytania z naszego kwestionariusza odpowiada: Anna Trzcińska, Kierownik Oddziału Warszawa, Dachser Sp. z o.o.

Duży przychód Balticon SA za 11 m-cy 2012 r.

Balticon SA poprawił swój przychód w stosunku do roku 2011 o 38 %. Firma jest znaczącym operatorem w obsłudze techniczno-logistycznej ruchu kontenerowego w regionie.

Kiedy stosować 0% stawkę VAT od usług transportowych świadczonych w kraju?

Usługi transportowe świadczone na terytorium Polski są opodatkowane 23% stawką podatku VAT. Czy istnieje możliwość skorzystania przy ich wykonywaniu z preferencyjnej stawki tegoż podatku?

2012 - kolejny dobry rok dla Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego

Trzynastoprocentowy wzrost przeładunku TEU w stosunku do roku 2011 oraz wzrost udziału kolei w przeładunku to jedne z najistotniejszych wydarzeń w BTK w 2012 r.

Nowy Dyrektor Biznesu Lotniczego w DB Schenker Logistics

Od 1 grudnia 2012 roku stanowisko Dyrektora Biznesu Lotniczego w Schenker Sp. z o.o. oraz Dyrektora Biznesu Lotniczego Regionu East w Grupie DB Schenker objął Michał René.

Przedstawicielstwo pośredni w imporcie towarów – kto rozlicza podatek naliczony

Agencja celna: Czy z uwagi na okoliczność, iż nasz kontrahent jest polskim podatkiem VAT, postępujemy prawidłowo wykazując podatek naliczony w naszej deklaracji (czy ww. podatek nie powinien być wykazywany deklaracji VAT-7 właściciela towarów)?

Kiedy opłaca się korzystać z procedur uproszczonych ?

Wspólnotowe przepisy celne przewidują możliwość korzystania przez podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą z procedur uproszczonych, dzięki którym importerzy oraz eksporterzy towarów mogą korzystać z szeregu ułatwień i korzyści.

Jakie są obowiązki spedytora dokonującego przewozu przesyłek skonsolidowanych

Konsolidacja przesyłek oznacza łączenie różnych przesyłek, różnych nadawców w jeden ładunek w celu zmniejszenia kosztów transportu. Stosują ją coraz częściej spedytorzy odpowiadając na potrzeby klientów.

Schenker Logistics z nową Dyrektor HR

Stanowisko Dyrektora HR w Schenker Sp. z o.o. objęła Dorota Michalec. Do tej pory pracowała m.in. w firmie Xerox Polska, Sonoco Poland Packaging Services Sp. z o.o. i Coca Cola HBC Sp. z o.o.

Innowacyjność w usługach spedycji morskiej

Zwykle spedytor musi zaangażować kilka rodzajów środków transportu, ale w związku z tym, że transport statkiem stanowi największą część całego łańcucha, całość dostawy traktowana jest jako transport morski.

Uprawnienia spedytora i przewoźnika wynikające z prawa zastawu

Prawo zastawu należy do ograniczonych praw rzeczowych, których celem jest zabezpieczenie wierzytelności. Podobnie jak hipoteka zastaw jest prawem rzeczowym, jednakże w odróżnieniu od niej służy zabezpieczeniu wierzytelności na rzeczach ruchomych oraz niektórych prawach.

Asesor EFQM z DB Schenker Logistics

Arkadiusz Miłak, Szef Jakości i Doskonalenia Procesów Schenker Sp. z o.o., został asesorem Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością EFQM z siedzibą w Brukseli – jako jeden z niewielu reprezentantów Polski w tej organizacji.

Spedimex wygrał przetarg na obsługę dostaw do Empiku

Spedimex będzie głównym partnerem spedycyjnym Empiku. Pod dwóch latach współpracy firmy podjęły decyzję o dalszym, wspólnym działaniu.

Odpowiedzialność spedytora za szkody w towarze

Posługiwanie się przez spedytora w wykonaniu umowy spedycji przewoźnikiem lub dalszym spedytorem jest działaniem niejako na ryzyko spedytora. Kto i za co jest odpowiedzialny?

Spedimex: nowa usługa e-delivery solutions

Firma Spedimex przygotowała nową ofertę dla klientów pod nazwą e-delivery solutions. To zestaw narzędzi umożliwiający e-obsługę przesyłek transportowych, do którego w ostatnim czasie dołączyły nowe funkcjonalności: elektroniczne potwierdzenie doręczenia (POD) oraz zwrot potwierdzonych dokumentów (ROD).

Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania przy WDT?

Czy koszty transportu związanego z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru powinny być włączone w podstawę opodatkowania tej dostawy? Jak prawidłowo udokumentować oraz zdeklarować wartość nabytych usług transportowych dla celów WDT? Co w przypadku ujęcia w odrębnych pozycjach faktury towarów i kosztów ich transportu?

Komisja za zmianami opłat za przechowanie towaru w depozycie celników

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za uchwaleniem bez poprawek nowelizacji prawa celnego. Nowelizacja wprowadza minimalną i maksymalną
stawkę opłat za przechowywanie w depozycie towaru zajętego przez celników.

Specyfika umowy na obsługę logistyczną

Co powinna zawierać umowa na obsługę logistyczną? Najczęściej umowa o współpracy pomiędzy operatorem logistycznym a usługobiorcą wykazuje cechy zarówno umowy składu oraz umowy spedycji.

Ubezpieczenie Cargo - kiedy zawierać?

Klienci zlecając dostawę przesyłki, często zadają pytanie - czy warto ubezpieczać? Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia powodującego uszczerbek na wartości towaru jest w przypadku transportu międzynarodowego stosunkowo wysokie.

Nowy Dyrektor Finansowy w DB Schenker Logistics

Od maja 2012 roku stanowisko Dyrektora Finansowego w Schenker Sp. o.o. objął Szymon Bielas – jego głównym celem będzie optymalizacja struktury kosztów i praca nad doskonaleniem procesów w finansach i administracji.

GEFCO wyłącznym partnerem logistycznym General Motors w Europie i Rosji

Grupa GEFCO, podpisała 28 czerwca umowę o współpracy z General Motors. Jest to największy kontrakt w historii firmy.

Jaki jest status dokumentów transportowych FIATA?

Co to jest FIATA? Jakie są korzyści z przynależności do organizacji oraz stosowania procedur i dokumentów.

Spedycja lotnicza M&M w Polsce już 20 lat

W tym roku minęło 20 lat od kiedy M&M International Holding AG z siedzibą w St. Gallen w Szwajcarii oferuje usługi spedycji lotniczej w Polsce.

Współpraca przewoźnika ze spedytorem - umowa czy relacja?

O czym musi pamiętać przewoźnik nawiązując współpracę z firmą spedycyjną.

Marcin Celejewski, Fiege: Największe zagrożenie dla mojej branży to brak transparentności

Na pytania z naszego kwestionariusza odpowiada Marcin Celejewski, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Fiege Sp. z o.o.

Czy zlecenie spedycyjne jest umową?

Zlecenie spedycyjne należy traktować jako formę umowy. Każde takie zlecenie powinno zawierać informacje niezbędne do prawidłowej realizacji zadania transportowego tj.: adres załadunku i rozładunku, a także ich dokładną datę i godzinę.

Spedimex jest już upoważnionym przedsiębiorcą AEO

Spedytor i operator logistyczny - Spedimex uzyskał status Upoważnionego Przedsiębiorcy Wspólnotowego AEO. Dzięki temu ma prawo do korzystania z istotnych uproszczeń w zakresie obsługi celnej.

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne 2010: Jaki jest zakres odpowiedzialności spedytora

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne 2010 regulują zakres odpowiedzialność spedytora za szkodę powstałą w związku z organizacją przewozu towarów.

Korzyści z odprawy w procedurze uproszczonej

Coraz większe zainteresowanie klientów usługami celnymi, które mają na celu odformalizowanie i skrócenie czasu odprawy, wymusza na operatorach logistycznych poszukiwanie nowych i niestandardowych rozwiązań celnych. Aby sprostać rosnącym potrzebom rynku, firmy logistyczne obok tradycyjnych usług celnych, oferują możliwości odprawy z zastosowaniem procedury uproszczonej.

REKLAMA