REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy dla młodych w branży TSL

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Branża TSL poważnie podchodzi do zatrudniania absolwentów wyższych uczelni. Firmy z branży logistycznej organizują Akademie, w których kształcą sobie pracowników.

W branży TSL liczy się doświadczenie pracownika, czy świeże podejście?

REKLAMA

REKLAMA

Rynek pracy w TSL jest często określany jako bardzo hermetyczny. Firmy, poszukując pracowników na stanowiska managerskie czy specjalistyczne, są zainteresowane zatrudnianiem osób z konkretnym, kilkuletnim doświadczeniem w kluczowym z punktu widzenia obowiązków obszarze. Takie podejście wpływa korzystnie na szybkość wdrożenia pracownika (podobni klienci, procedury, partnerzy biznesowi), jednocześnie jednak mocno ogranicza liczbę potencjalnych kandydatów. W efekcie blokowany jest napływ "świeżej krwi", co może mieć negatywny wpływ na poziom innowacyjności i kreatywności w organizacji.

Z perspektywy czysto biznesowej wydawałoby się, że doświadczenie pracownika jest najważniejsze. Czas wdrożenia w obowiązki jest skrócony do minimum, szansa, że nie sprawdzi się na danym stanowisku jest niewielka, mówiąc kolokwialnie, jest to kandydat "kopiuj - wklej". Jednak oprócz tych zalet, doświadczenie zawodowe może być obciążone wadami typu: rutyna, schematyczne myślenie, zmęczenie podobnymi obowiązkami, a nawet wypalenie zawodowe.
Jeszcze do niedawna wbrew wszystkiemu ważniejsze okazywało się doświadczenie. Ostatnimi czasy jednak coraz częściej się to zmienia i pojawiają się próby implementacji specjalistów spoza branży. Rynek pracy jest szeroki i funkcjonują na nim osoby ambitne, o ponad przeciętnym poziomie motywacji, które nie pracowały wcześniej w branży TSL. Można pozyskać specjalistów z doświadczeniem w innych segmentach rynku B2B lub nawet B2C. Okres wdrożenia jest dłuższy i wymaga większego wysiłku ze strony pracodawcy, ale nowe spojrzenie często skutkuje wprowadzeniem skuteczniejszych rozwiązań. 

Programy rozwojowe dla osób bez doświadczenia w branży TSL

Drugim widocznym trendem jest tworzenie programów rozwojowych dla osób bez doświadczenia lub z niewielkim stażem w TSL – studentów ostatnich lat czy absolwentów studiów wyższych. Firmy inwestują w "młode kadry", by budować potencjał na przyszłość.
Wprawdzie w związku ze zmniejszeniem tempa rozwoju gospodarczego, rynek pracy w logistyce stracił nieco na dynamice, jednak firmy, w tym ROHLIG SUUS Logistics, nie zaprzestały poszukiwania nowych talentów. Z naszych obserwacji wynika, iż na przełomie 2013 i 2014 roku nastąpi wzrost zapotrzebowania na pracowników w branży. Jest to zatem dobry moment na przefiltrowanie rynku i znalezienie odpowiednich osób na wybrane stanowiska. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akademia Sprzedaży – sposób na karierę

REKLAMA

W ROHLIG SUUS Logistics od wielu lat inwestujemy w młode talenty poprzez programy praktyk letnich i całorocznych czy współpracę z wyższymi uczelniami. Dodatkowo, od kwietnia br., uruchomiliśmy specjalny program o nazwie „Akademia Sprzedaży”. Jest to swoista kuźnia talentów dla osób wykazujących się ponadprzeciętnymi zdolnościami komunikacyjnymi i orientacją na sukces. Poszukujemy przede wszystkim kandydatów zainteresowanych pracą w sprzedaży, zorientowanych na osiąganie wyznaczonych celów, realizację kolejnych zadań i pojmujących sukces jako wynik wysiłku i pracy. Podczas rekrutacji w „Akademii Sprzedaży” największą uwagę zwracamy na miękkie predyspozycje kandydatów w myśl hasła "Personality makes the difference", które towarzyszy naszej marce od kilku lat. Posiadanie praktyki zawodowej nie jest konieczne.
Program skierowany jest głównie do studentów ostatniego roku oraz absolwentów szkół wyższych z pierwszymi doświadczeniami w spedycji lub bez nich. Najlepszym kandydatom zaproponujemy pracę w dziale sprzedaży w oparciu o umowę o pracę, system szkoleń produktowo-sprzedażowych oraz możliwość rozwoju zawodowego. Proponujemy zatem realne zatrudnienie, a nie jedynie czasowe praktyki czy staże.
W ROHLIG SUUS Logistics cenimy młodych ludzi i tym najbardziej utalentowanym zapewniamy interesującą ścieżkę rozwoju i kariery. Koronnym przykładem jest droga zawodowa jednego z obecnych członków Zarządu, który rozpoczynał swoją karierę w ROHLIG SUUS od stanowiska spedytora. 

"Stażysta kserujący dokumenty i parzący kawę dla przełożonego to przeszłość. Branża TSL coraz częściej inwestuje w młode talenty, a ROHLIG SUUS Logistics organizuje Akademię Sprzedaży dla studentów ostatniego roku i absolwentów studiów wyższych" – powiedział Jacek Głowacz, HR Partner.

Źródło: Materiały prasowe ROHLIG SUUS Logistics

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA