REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zlecenie spedycyjne jest umową?

Marek Pomian Biesiekierski
fot. Grupa PEKAES
fot. Grupa PEKAES

REKLAMA

REKLAMA

Zlecenie spedycyjne należy traktować jako formę umowy. Każde takie zlecenie powinno zawierać informacje niezbędne do prawidłowej realizacji zadania transportowego tj.: adres załadunku i rozładunku, a także ich dokładną datę i godzinę.

Modelowe zlecenie transportowe zawiera krótki opis towaru, czyli co chcemy przetransportować, w jakiej ilości (palet, skrzyń, hoboków itd.) i o jakiej wielkość (waga, niekiedy objętość).

REKLAMA

Zlecenie spedycyjne

REKLAMA

Zlecenie spedycyjne odrywa szczególną rolę w sytuacji kiedy między Klientem a spedytorem nie ma umowy, a istnieje potrzeba zebrania wszystkich niezbędnych informacji jakie Klient chce przekazać firmie transportującej ładunek. Zlecenie zawiera wtedy informacje o terminach płatności, dodatkowe wytyczne dotyczące zabezpieczenia ładunku na czas transportu (np. ilość pasów). Zlecenie określa także wartość towaru, podaje wymogi związane z uprzednim podaniem numeru rejestracyjnego samochodu i naczepy czy definiuje klasę ładunku niebezpiecznego.

Warto pamiętać, że zlecenie spedycyjne jest jedynym dokumentem, który w razie zaistnienia szkody częściowej lub całkowitej pokazuje czy spedytor prawidłowo wykonał zadanie. W przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel weryfikuje, czy spedytor dopuścił się aktu nienależytej staranności, tj. czy wykonał wszystko zgodnie ze informacjami przekazanymi przez Klienta w zleceniu spedycyjnym. W sytuacji kiedy Klient nie przekazuje informacji istotnych dla przewozu ładunku, ubezpieczyciel bądź spedytor może odrzucić reklamację wskazując jako przyczynę zgodność działań spedytora ze zleceniem.

Częstą praktyką, niestety błędną, jest przekazywanie zleceń ustnie (telefonicznie) lub wysyłanie zleceń niepełnych, nieuwzględniających informacji ważnych z punktu widzenia realizacji transportu.


W przypadku transportu międzynarodowego ważnym jest podanie wartości towaru. W transporcie międzynarodowym tą odpowiedzialność określa konwencja CMR i ogranicza ją do kwoty 8,33 SDR za rzeczywisty kilogram wagi ładunku. Jeżeli wartość towaru przewyższa wskazane w CMR ograniczenie, a nie została wpisana w zlecenie bądź w list przewozowy, reklamacja Klienta zostanie ograniczona do 8,33 SDR za rzeczywisty kilogram wagi ładunku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest różnica między zleceniem spedycyjnym a transportowym

REKLAMA

Warto w tym miejscu zaznaczyć różnicę między zleceniem transportowym a zleceniem spedycyjnym. Różnica dotyczy m.in. odpowiedzialności. Przy zleceniu spedycyjnym odpowiedzialność spedytora jest ograniczona. Spedytor nie odpowiada za przewoźników i dalszych spedytorów, którymi posłużył się do realizacji zlecenia, jeśli nie ponosi winy w ich wyborze (799 k.c.). Spedytor może sam dokonać przewozu, wtedy jednak ma prawa i obowiązki przewoźnika. Ze zleceniem transportowym związana jest odpowiedzialność przewoźnika. Pierwszy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za czyny i pomyłki każdej następnej osoby, z której usług korzystał przy wykonywaniu przewozu.

W Polsce większość zleceń spedycyjnych jest w rzeczywistości zleceniami transportowymi, gdyż zlecenia dotyczą tylko przewozu, dlatego też nagłówek „zlecenie spedycyjne” nie ma tu znaczenia. Poza samym przewozem spedycja obejmuje usługi dodatkowe jak opakowania towaru, sztauowania itd.

Przekazując zlecenie spedycji należy zwrócić uwagę na ograniczenia odpowiedzialności jakie wskazuje większość firm.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA