REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze trendy w logistyce w 2013 r.

Wózek widłowy RC-40 fot. Still
Wózek widłowy RC-40 fot. Still

REKLAMA

REKLAMA

Jak rok 2013 wpłynął na branżę logistyczną? W którym kierunku rozwijała się branża logistyczna i jakie pojawiły się trendy w roku 2013?

Trudny pod względem ekonomicznym rok 2013 obfitował w interesujące wydarzenia w branży logistycznej. Co zajmowało czołówki branżowych mediów, o czym rozmawiało się na branżowych konferencjach? W mijającym roku dało się wyraźnie oddzielić pięć głównych trendów.

REKLAMA

Presja na ograniczanie kosztów wzmogła innowacyjność - rozkwit hybrydowych wózków

Kwestia oszczędnej eksploatacji była w mijającym roku odmieniana przez wszystkie przypadki. Ze względu na wciąż jeszcze żywy w pamięci kryzys, decydując się na rozbudowę parku maszynowego, inwestorzy myśleli przede wszystkim kategoriami minimalizacji kosztów. Producenci wyszli naprzeciw tym potrzebom, wykorzystując w służbie oszczędności najnowsze technologie. Upowszechniły się i trafiły do seryjnej produkcji wózki o napędzie hybrydowym. Wykorzystują one takie rozwiązania, jak dużej mocy kondensatory gromadzące energię odzyskaną z hamowania i systemy inteligentnego sterowania napędem. Zastosowane technologie pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji o 30%.
Nowe możliwości wpisały się w żywą dyskusję o obniżeniu emisji dwutlenku węgla. Wraz z redukcją spalania, naturalnie zmniejsza się ilość wytwarzanych zanieczyszczeń. Hybrydy będą zapewne zyskiwać więc na znaczeniu w najbliższych latach, gdy wyklarują się polityczno-ekologiczne oczekiwania wobec przemysłu.

Rozkwit na rynku używanych wózków widłowych

Z podobnych przyczyn rośnie również zainteresowanie używanymi maszynami. Jak wynika z raportu Warehouse Monitor, ponad 40% przedsiębiorców wyraziło chęć zakupu odnowionych wózków widłowych, które spełniałyby standardy jakości i bezpieczeństwa. Te nastroje przekładają się na strukturę popytu. - Na każde dwa sprzedawane nowe pojazdy przypada jeden używany – informuje Marco Riewe, Szef Działu Wynajmu i Wózków Używanych STILL GmbH. – Każdego roku liczba odnowionych przez nas wózków widłowych sięga nawet 25 tysięcy – dodaje.
Pozwala to na wyposażenie zakładu w konieczne zasoby w przy znacznie niższych kosztach. Na tym gruncie rozwijały się w 2013r. różnorodne formy finansowania parku maszynowego – od zaliczkowej płatności za roboczogodziny, po wynajem i leasing.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzrost zainteresowania wykorzystania technologii mobilnych

W 2013 mogliśmy obserwować również wzrost zainteresowania wykorzystaniem w branży technologii mobilnych. Popularyzacja tabletów i smartfonów skłoniła producentów rozwiązań intralogistycznych do wykorzystania potencjału tych urządzeń.
W branżowych konkursach doceniano aplikacje zarządzania flotą, pozwalające na zautomatyzowany monitoring eksploatacji poszczególnych maszyn i optymalizację ich użytkowania. Powstały również programy, dzięki którym można na bieżąco sprawdzać stan techniczny wózka i w razie potrzeby informować o nim serwisantów.
Godnym odnotowania sposobem wykorzystania tabletów są również programy wspomagające sprzedaż. Przykładem może być nagrodzona w konkursie Red Dot Best of the Best aplikacja umożliwiająca wyszukiwanie dopasowanych do potrzeb użytkownika pojazdów i zapoznanie się z ich parametrami technicznymi. Za jej pośrednictwem dostępne są dotyczące wózków materiały interaktywne oraz wizualizacje wnętrza kabiny operatora.

Wzrost znaczenia systemów identyfikacji radiowej

Obok powyższych, jednym z najważniejszych trendów wymienianych podczas Hamburg Intralogistics Summit był wzrost popularności technologii RFID. Poświęcony był jej również cały blok podczas V Ogólnopolskiego Kongresu Magazynowania i Logistyki Modern Warehouse.
Dziś systemy identyfikacji radiowej wykorzystywane są jako sposób kierowania pracą inteligentnych wózków – do automatycznego zwalniania w szczególnie niebezpiecznych miejscach czy kontroli ruchu jednokierunkowego. Znajdują zastosowanie również w lokalizowaniu pojazdów i towarów w magazynie, pozwalając na ich śledzenie w czasie rzeczywistym. 

Wzrost inwestycji w branży transportowej

Istnieje kilka przesłanek pozwalających twierdzić, że 2013 był w dla polskiej branży logistycznej bardzo udany. Od kwietnia do listopada nieprzerwanie rósł indeks PMI interpretowany jako wskaźnik koniunktury w przemyśle. Według danych portalu stooq, przez 7 miesięcy wzrósł on z 46,9 do 54,4 punktów, osiągając wartość najwyższą od niemal dwóch lat.
Dodatkowo, jak donosi Puls Biznesu, po 23% spadku sprzedaży opon ciężarowych w 2012r., w mijającym roku mogliśmy obserwować jej stabilny, stopniowy wzrost. Po dziesięciu miesiącach 2013r. dynamika popytu była wyższa o prawie 10% w porównaniu do analogicznego okresu 2012r. Wygląda więc na to, że branża transportowa odmroziła środki na inwestycje.
Rok 2013 upłynął pod znakiem poszukiwania sposobów optymalizacji i obniżenia kosztów eksploatacji. Przyniósł wiele innowacji, ciekawych inspiracji i nadzieję na dalszą poprawy koniunktury. Oby nadchodzący rok był co najmniej równie udany.

Źródło: Materiały prasowe Still

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA