REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co może być dowodem własności przy rejestracji?

Aby dokonać rejestracji pojazdu trzeba będzie się w toku postępowania administracyjnego wykazać dowodem własności. Co może nim być?

Co oznaczają kody w dowodzie rejestracyjnym?

Dowód rejestracyjny zawiera określone dane dotyczące zarówno samochodu, właściciela pojazdu, jak i jego posiadacza. Dane te zostały oznaczone określonymi kodami.

Rejestracja pojazdu objętego współwłasnością

W dowodzie rejestracyjny oprócz danych identyfikujących pojazd, znajdą się również dane dotyczące właściciela pojazdu. Jeżeli pojazd jest przedmiotem współwłasności musi znaleźć t odzwierciedlenie w treści dowodu rejestracyjnego.

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem, który jest przypisany do konkretnego pojazdu. W nim zawarta jest historia danego samochodu, co w zamierzeniu ma utrudnić życie złodziejom.

REKLAMA

Dlaczego umowę sprzedaży samochodu warto zawierać na piśmie?

Umowa sprzedaży samochodu może być zawarta w dowolnej formie, czyli nawet ustnie. Niemniej jednak przy rejestracji kupionego samochodu będziemy musieli wykazać dowód przeniesienia własności.

Dokumenty niezbędne przy rejestracji samochodu

Aby samochód został dopuszczony do ruchu, niezbędne jest zarejestrowanie pojazdu. Przy rejestracji niezbędny jest szereg dokumentów. Jakich?

Kupujesz samochód? Nie zapomnij odebrać dowodu rejestracyjnego

Kupując samochód powinniśmy pamiętać o odebraniu od sprzedawcy dokumentów, które będą wymagane przy rejestracji zmiany właściciela pojazdu. Sprzedawca ma obowiązek wydać dowód rejestracyjny.

Test BMW X5: Grzmiący, ale rodzinny

Marzy Ci się duże kombi o sporym prześwicie, napędzie na cztery koła i mocnym silniku wysokoprężnym? Odpowiedzią jest BMW X5. Ten potężny SUV ma sporo asów w rękawie i niewiele słabych stron.

REKLAMA

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Azerbejdżanie?

Po Azerbejdżanie można podróżować samochodem bezpiecznie, posiadając do tego polskie prawo jazdy. Jedynie dłuższy pobyt wymaga wyrobienia azerbejdżańskiego odpowiednika, który otrzymuje się u lokalnej drogówki.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Uzbekistanie?

W Samarkandzie – dawnej stolicy znajdującej się w granicach imperium Aleksandra Wielkiego, panują specyficzne przepisy drogowe. Mandaty funkcjonują bez ustalonego taryfikatora, co jest powodem częstego zawyżania kar dla obcokrajowców.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Indiach?

Indie to przepiękny kraj, w którym chaos na drogach rekompensuje architektura Bombaju, majestatyczność Agry czy bengalski charakter Kalkuty. Po tym państwie będziemy poruszać się w ruchu lewostronnym.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Egipcie?

W Egipcie odległości pomiędzy najważniejszymi ośrodkami: Kairem, Aleksandrią czy Luksorem można pokonywać samochodem, najlepiej wypożyczonym na miejscu. Jeśli będziemy chcieli przewieźć swój własny pojazd, najpierw należy zapoznać się z obostrzeniami celnymi, które mogą uniemożliwić nam wjazd do kraju.

Renault Kangoo: wymiana przednich reflektorów – krok po kroku

Wymiana reflektorów w Renault Kangoo wiąże się z demontażem przedniego zderzaka. W poradniku tym, znajduje się opis, jak samemu wymienić przednie reflektory w Renault Kangoo.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Brazylii?

W Federacyjnej Republice Brazylii przepisy drogowe są odmienne dla każdego z dystryktów, jednakże istnieje kilka naczelnych regulacji obowiązujących w całym kraju. Drogi w dużych ośrodkach miejskich tj. Rio De Janeiro czy Brasilia są w dobrej kondycji, czego nie można już powiedzieć o międzymiastowych.

Powtórka z przepisów – gdzie nie wolno parkować?

Nieważne czy robimy to świadomie czy nie, ale za bezmyślne parkowanie możemy zapłacić nawet 1000 złotych mandatu. Dodatkowo napsujemy krwi innym użytkownikom ruchu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?

Poznajmy kluczowe informacje na temat obyczajów i praktyk filipińskiej policji PNP oraz służb ruchu drogowego TEO. Na Filipinach obowiązuje ruch prawostronny co na pewno ułatwi poruszanie się po drogach, które nie są najlepszej jakości.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kanadzie?

Po Kanadzie będziemy poruszać się wielopasmowymi drogami łączącymi główne punkty na mapie „klonowego liścia”. Tereny mniej zaludnione posiadają jednopasmowe autostrady oraz utwardzone drogi żwirowe, po którym najlepiej jeździ się jeepem. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe Kanady i warunki drogowe jakie tam panują.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w USA?

Aby oddać się błogiej jeździe po wielopasmowych autostradach lub legendarnej drodze Route 66 należy posiadać wizę oraz międzynarodowe prawo jazdy. Ograniczenie prędkości oscyluje pomiędzy 55 a 75 mil/h , w zależności od stanu, po którym się poruszamy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Meksyku?

Podróżowanie po autostradach jest płatne. Wynajem samochodu odbywa się na podstawie polskiego prawa jazdy, lecz musimy pamiętać, że w razie wypadku należy liczyć się utrudnieniami prawnymi. Zapoznajmy się z najważniejszymi przepisami Meksyku.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Australii?

Podróżowanie po najmniejszym kontynencie świata odbywa się w ruchu lewostronnym. Na terytoriach mniej zamieszkanych, głównie w zachodniej części wyspy, największym zagrożeniem są kangury oraz ogromne ciężarówki, tzw. „road trains”.

Koniec epoki diesla?

W 2011 roku czeka nas podwyżka akcyzy na olej napędowy, którego cena zrówna się na stałe z ceną benzyny. Tymczasem rozwój silników benzynowych sprawia, że inwestycja w diesla może się nigdy nie zwrócić.

Jak sprawdzić podstawowe światła w samochodzie bez wysiadania z niego?

Zewnętrzne światła pojazdu są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia i na równi z hamulcami odpowiadają za bezpieczeństwo osób z niego korzystających i innych użytkowników drogi. Ich prawidłowe działanie można sprawdzić bardzo łatwo we własnym zakresie.

Czy pracownik płaci PIT od używania samochodu służbowego?

Zasadniczo używanie samochodu służbowego do celów prywatnych jest opodatkowane PIT i wymaga płacenia składek, tak jak pozostałe należności ze stosunku pracy. Jednak organy podatkowe uważają, że wyznaczenie przez pracodawcę miejsca garażowania w miejscu zamieszkania tych pracownika oraz przejazdy z miejsca garażowania do miejsca pracy i z powrotem nie będą generowały przychodu ze stosunku pracy. Oczywiście jeżeli samochody te będą wykorzystywane wyłącznie w celach służbowych.

Czy określenie zadatku w umowie przekreśla odszkodowanie?

W przypadku gdyby sprzedawca nie wykonał zobowiązania, kupujący który wpłacić zadatek, może domagać się podwójnej jego wartości. Określenie zadatku nie ogranicza jednak możliwości dochodzenia odszkodowania.

Czy zwrot kosztów używania samochodu jest opodatkowany PIT?

Pracownik zawarł z pracodawcą umowę odnośnie używania prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych. Czy kwota wypłacana przez pracodawcę, jako zwrot poniesionych przez pracownika kosztów za używanie pojazdu prywatnego do celów służbowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zastrzeżenie zadatku przy sprzedaży samochodu

Celem zadatku jest wzmocnienie umowy. W przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga może albo zadatek otrzymać albo domagać się jego podwójnej wartości.

Jak rozliczyć podatkowo przekazanie samochodu na cele osobiste przedsiębiorcy?

Takie przekazanie samochodu nie stanowi jego sprzedaży i tym samym nie powoduje powstania przychodu. Przychód powstanie ewentualnie dopiero, jeżeli ten samochód zostanie sprzedany w okresie 6 lat po wycofaniu go z działalności gospodarczej. Poza tym zmiana przeznaczenia auta nie spowoduje wykluczenia z kosztów uzyskania przychodu wcześniej odliczonych od przychodu wydatków.

Dlaczego warto być współwłaścicielem samochodu?

Bycie współwłaścicielem zarejestrowanego i ubezpieczonego pojazdu może być korzystne zwłaszcza dla młodszych kierowców. Dlaczego?

Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Samochód kupiony za wynagrodzenie męża w trakcie trwania majątku, wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Czy zatem przy umowie sprzedaży samochodu pod umową musi podpisać się także żona, jako współwłaściciel?

Sprzedaż wspólnego samochodu: jak napisać umowę?

Określenie stron jest zawsze koniecznym elementem każdej umowy. Jak jednak powinna wyglądać umowa sprzedaży samochodu będącego współwłasnością dwóch osób? Czy wystarczy tylko określenie jednej ze stron?

VVT-i

VVT-i – z ang. Variable Valve Timing with intelligence - to system zmiennych faz rozrządu stosowany w silnikach Toyoty.

VTG

VTG – zmienna geometria turbiny w silnikach doładowanych.

VTEC

VTEC – z ang. Variable valve Timing and lift Electronic Control system - system zmiennych faz rozrządu w modelach marki Honda.

Tiptronic

Tiptronic – automatyczna skrzynia biegów opracowana przez Porsche.

TDI

TDI – Turbodiesel Direct Injection – jest to oznaczenie rodziny turbodoładowanych silników o zapłonie samoczynnym, wysokoprężnych, z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

TCS

TCS - Traction Control System - system kontroli trakcji

SUV

SUV - z ang. Sport Utility Vehicle - to oznaczenie samochodów sportowo-użytkowych.

SIPS

SIPS - Side Impact Protection System - system bezpieczeństwa stworzony przez firmę Volvo.

SDI

SDI, czyli Suction Diesel Injection, to oznaczenie wolnossącego silnika diesla typu ZS koncernu Volkswagen Group.

SBC

SBC - z ang. Sensotronic Brake Control - to oznaczenie systemu elektronicznego sterowania układem hamulcowym.

Quattro

Quattro – jest to oznaczenie samochodów Audi z napędem na wszystkie koła.

OHV

OHV – z ang. Over Head Valve – skrót ten oznacza zawór w głowicy.

MPV

MPV – z ang. Multi Purpose Vehicle, to oznaczenie samochodu wielofunkcyjnego, czyli najczęściej minivana.

MAP

MAP – z ang. Manifold Absolute Pressure sensor - to czujnik ciśnienia bezwzględnego w kolektorze dolotowym silnika.

LSD

LSD – z ang. Limited Slip Differential - to skrót oznaczający mechanizm rożnicowy ze zwiększonym tarciem wewnętrznym.

HHC

Hill Holder Control, czyli HHC – to skrót oznaczający system zapobiegający stoczeniu się auta podczas wjeżdżania na wzniesienie oraz zjeżdżania z niego.

FSI

FSI, czyli Fuel Stratified Injection – to technika zasilania benzyną wykorzystywana w silnikach benzynowych, którą opracował koncern Volkswagena.

CDI

CDI – czyli z ang. Common-Rail Direct Injection, to skrót oznaczający nowoczesne turbodoładowane silniki diesla w autach Mercedes-Benz.

ACC

ACC, czyli z ang. Adaptive Cruise Control – jest systemem, który dostosowuje prędkość danego pojazdu tak, aby można było zachować bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego.

ABC

ABC – z ang. Active Body Control – to aktywna regulacja zawieszenia.

REKLAMA