REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej?

Jakubowski Ryszard
Jak zachować się podczas kontroli policyjnej? fot. Fotolia
Jak zachować się podczas kontroli policyjnej? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Policyjne kontrole na drodze nie należą do przyjemnych zdarzeń. Policja najczęściej zatrzymuje pojazdy z jakiegoś powodu, którym zwykle jest wykroczenie lub podejrzane zachowanie. Do rzadkości należą kontrole profilaktyczne, prowadzone przez policjantów dla wykrycia np, nietrzeźwych w okolicy przydrożnych pijalni alkoholu.

REKLAMA

Kierowca może być wezwany do zatrzymania się na kilka różnych sposobów. Policjant stojący przy drodze używa w tym celu specjalnego przyrządu, zwanego potocznie lizakiem. Policjanci w jadącym radiowozie albo tuż za zatrzymywanym pojazdem włączą wszystkie urządzenia sygnalizujące uprzywilejowaną pozycję ich samochodu, albo po zrównaniu się z zatrzymywanym autem pokażą jego kierowcy jednoznacznym gestem lub lizakiem, że ma on zjechać na pobocze i zatrzymać się.

REKLAMA

Po zatrzymaniu się, wyłączeniu silnika i włączeniu świateł awaryjnych kierowca nie powinien pod żadnym pozorem opuścić jego wnętrza do czasu, kiedy kontrolujący policjant mu na to zezwoli. W niektórych krajach samowolne opuszczenie pojazdu przez kontrolowanego policja może zinterpretować jako początek agresji i podejmie stosowne kroki, z użyciem broni włącznie. Aby policjant miał pewność, że mu nic nie grozi ze strony zatrzymanego, po opuszczeniu szyby należy chwycić obiema dłońmi kierownicę i zaczekać w tej pozycji na polecenia. Zwykle policjant przedstawia się, po czym prosi o okazanie dokumentów. Czasem, gdy coś w zachowaniu kontrolowanego go zaniepokoi, może zażądać wskazania kieszeni lub miejsca, gdzie znajdują się te dokumenty.

Podczas kontroli policyjnej należy ściśle stosować się do poleceń policjantów, nie próbować ich ignorować, nie dyskutować o słuszności polecenia lub o jej braku. Po zaproszeniu do radiowozu należy wyjąć kluczyki ze stacyjki, włączyć najniższy bieg i zaciągnąć ręczny hamulec i dopiero wówczas udać się za policjantem.

REKLAMA

Dialog z policjantem powinien ograniczyć się do krótkich treściwych odpowiedzi na pytania, bez żadnych komentarzy czy prób negowania ich zasadności. Skróci to znacznie czas kontroli i pozwoli na uniknięcie zdenerwowania, niepotrzebnych przepychanek słownych itd. W przypadku, gdy zarzuty stawiane przez policję kontrolowany uzna za niesłuszne, może odmówić przyjęcia mandatu karnego i wówczas policja sprawę skieruje do sądu grodzkiego.

Osoba kontrolowana ma obowiązek poddania się badaniu alkotestem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Gdy wynik badania uzna za nieprawdziwy, może zażądać badania krwi (co jest najlepszym rozwiązaniem) lub badania innym urządzeniem, żądając przy tym okazania dokumentów, potwierdzających jego legalizację i sprawdzając, czy został wymieniony ustnik na czysty, wyjęty z opakowania na oczach kontrolowanego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA