Czy płaskie wycieraczki są lepsze? Jak kupić odpowiednią wycieraczkę?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przy wyborze wycieraczek bez stelażu, czyli popularnie zwanej wycieraczki płaskiej nie wystarczy kierować się tymi samymi kryteriami co przy zakupie wycieraczki „klasycznej”. W tym przypadku niestety znajomość długości krawędzi pióra nie wystarczy. Płaskie wycieraczki mają również określone zakrzywienia dostosowane do konkretnych szyb.
REKLAMA
Dlatego wybierając pióra bezprzegubowe należy kierować się – przynajmniej w podstawowym stopniu - zaleceniami producenta. Na pudełkach zawsze wypisana jest lista modeli, do których dany model pasuje. Jeśli naszego auta nie ma w tym zbiorze – choć długość piórka się zgadza – wcale płaska wycieraczka nie musi pasować. W takim przypadku najlepiej po prostu skorzystać z doświadczeń innych, czyli sprawdzić – zapytać – np. na forach internetowych w warsztatach. Wycieraczki bezstelażowe są na tyle popularne, że po krótkim śledztwie w internecie na pewno znajdziemy kogoś kto zastosował je nawet w bardzo nietypowych autach.
Zobacz też: Jak wybrać wycieraczki?
O ramionach słów parę...
Wielu kierowców bagatelizuje tę sprawę, a to powoduje, ze płaskie wycieraczki nie działają tak jakbyśmy się tego spodziewali. Chodzi mianowicie o ramiona.
PAMIĘTAJMY - te współpracujące z piórami bezprzegubowymi mają większą siłę docisku niż klasyczne, spotykane w starszych autach!
Zalety płaskich wycieraczek:
- równie przyleganie do szyby
- odporność na mróz (brak stelaża, który „obrasta” lodem)
- cicha praca
- dobra aerodynamika
- lepszy wygląd
Wady płaskich wycieraczek:
- wysoka cena
- ograniczony wybór, szczególnie do starszych aut
Zobacz też: Jak znaleźć przyczynę złej pracy wycieraczek szyb?
Kupujemy! Ale jakie?
Na koniec kilka słów o zakupie wycieraczek, a właściwie o tym, czy warto inwestować w te najdroższe...
Podstawowa zasada eksploatacji głosi, że wycieraczki będą pracowały idealnie nie dłużej niż 6 miesięcy. Po tym okresie zaleca się ich wymianę i faktycznie - niezależnie od marki czy ceny – spadek skuteczności zgarniania wody z szyby obserwuje się faktycznie już po pół roku.
Może się zatem okazać, że lepsze rezultaty może dać częstsze kupowanie tańszych piórek niż zakup w stylu”raz a dobrze”.
REKLAMA
REKLAMA