REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak się ratować w awaryjnych sytuacjach?

Jakubowski Ryszard
W przypadku awarii auta i pozostawienia go na drodze należy postawić należy trójkąt ostrzegawczy. Fot. Fotolia
W przypadku awarii auta i pozostawienia go na drodze należy postawić należy trójkąt ostrzegawczy. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ruchu drogowym istnieje wiele niebezpiecznych sytuacji. Trudno przewidzieć wszystkie. Niektóre z nich są typowe, dzięki czemu można się przygotować wcześniej do przedsięwzięcia odpowiednich kroków, aby się uratować z opresji.

Hamowanie

W sytuacji hamowania awaryjnego, kiedy odległość do przeszkody jest mniejsza, niż droga hamowania typowa w danych warunkach, jedynym ratunkiem jest podjęcie próby ominięcia przeszkody, nawet za cenę wjechania na trawnik, chodnik lub pobocze, czy uszkodzenia opon i felg przy wjeżdżaniu pod złym kątem na wysoki krawężnik.

REKLAMA

Jeżeli samochód nie posiada ABS, dla zmiany kierunku należy na ułamek sekundy odblokować zablokowane hamulcami koła równocześnie skręcając kierownicę w stronę wolnego miejsca. Czynności trzeba wykonywać bardzo szybko - mamy na nią mniej, niż pół sekundy.

Zobacz też: Jakie są najczęstsze błędy podczas hamowania?

Zablokowanie kół w złym miejscu, na przykład na środkowym lub lewym pasie

Najważniejsze jest ostrzeżenie innych kierowców o niebezpieczeństwie. A więc – światła awaryjne i trójkąt ostrzegawczy ustawiony co najmniej kilkadziesiąt metrów za uszkodzonym pojazdem. Następnie – próba zatrzymania przejeżdżających kierowców i prośba o pomoc w zablokowaniu ruchu i ściągnięciu uszkodzonego pojazdu na pobocze. Pojazd można holować z zablokowanymi kołami na krótkim odcinku bez żadnego ryzyka. Musi to się jednak odbywać z niewielką prędkością, mniejszą niż prędkość piechura.

Nie wolno pozostawić na dłużej uszkodzonego pojazdu na drodze, a już karygodna jest próba naprawienia go w takim miejscu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Co zrobić w razie wypadku?  

Spadnięcie kół z jednej strony na miękkie pobocze

W slangu nazywa się to „załapaniem pobocza”. Samochód zaczyna gwałtownie ściągać ku poboczu, może dojść nawet do wyrwania kierownicy z rąk kierowcy. Po pierwsze - nie wolno pozwolić, aby auto zjechało bardziej na pobocze. W tym celu trzeba trzymać kierownicę bardzo mocno i starać się zmniejszyć prędkość. Hamować ostrożnie, pamiętając że koła na jezdni mają inną przyczepność niż na poboczu. Dzięki temu nastąpi częściowe wyrównanie sił, działających na pojazd, co może pomóc w utrzymaniu się na drodze. Po drugie – nie wykonywać kierownicą gwałtownych ruchów. Zbyt szybkie skręcenie kół może spowodować „podcięcie” samochodu, gdy koło jadące poboczem nie będzie mogło powrócić na jezdnię, znajdującą się wyżej niż pobocze. Może się to skończyć nawet wywrotką. Tak więc trzeba starać się utrzymać prostolinijny tor jazdy aż do zmniejszenia się prędkości na tyle, że będzie możliwy powrót na jezdnię bez ryzyka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni

Nowe płatne drogi i autostrady od 1 listopada 2024 r. ciosem dla branży transportowej? Eksperci są zgodni. Od najbliższego piątku zacznie obowiązywać nowa, rozszerzona sieć płatnych dróg. Obejmie ona zarówno drogi ekspresowe jak i autostrady.

Nie zmieniłeś opon? Możesz dostać 3000 zł grzywny

W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i wynikającymi z tego – coraz gorszymi warunkami na drogach – listopad to najlepszy czas na wymianę opon i sprawdzenie ich stanu technicznego. Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i w jakich sytuacjach – w związku z brakiem zmiany ogumienia samochodu – kierowca może zostać ukarany grzywną? 

Policja zatrzymała pędzące auto, które prowadził 15-latek

15-latek prowadził samochód bez uprawnień, przekroczył prędkość i wiózł pasażerów bez pasów bezpieczeństwa. Odpowie przed sądem rodzinnym. 

REKLAMA

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Czy warto kupić całoroczne?

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe? Lepiej założyć je o tydzień za wcześnie niż o tydzień za późno. Nie warto czekać na pierwsze przymrozki. 

Pijany przewoził autem troje dzieci

Kierowca zatrzymany do kontroli miał prawie promil alkoholu w organizmie. W samochodzie przewoził trójkę dzieci. 

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan

Rampy do odśnieżania na każdym MOP-ie. Czy drogowcy zaskoczą zimę? Ministerstwo Infrastruktury ma plan. Do 2026 r. na polskiej sieci dróg szybkiego ruchu ma funkcjonować ponad 70 urządzeń ułatwiających usuwanie śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych.

KGP: 107 085 interwencji, 434 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 085 interwencji.

REKLAMA

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej

Otwarto tymczasowy most w Głuchołazach. Możliwe jest przekraczanie Białej Głuchołaskiej. Budowa przeprawy była możliwa dzięki współpracy wojska, instytucji państwowych oraz władz samorządowych. Głuchołazy są jedną z miejscowości, które szczególnie mocno ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi.

Nie toyoty i skody, ale stare auta marki Opel Astra i Volkswagen Passat najczęściej jeżdżą po polskich drogach

Choć wśród nowych samochodów od lat niezmiennie liderują takie marki jak Toyota i Skoda, to wśród aut jeżdżących po polskich drogach hierarchia jest zgoła odmienna. To głównie dlatego, że Polacy wciąż kupują przede wszystkim tanie auta, Opel Astra z 2005 r. lub Volkswagen Passat z 2006 r. to pojazdy jakich w ruchu najwięcej.

REKLAMA