Najczęstsze usterki i awarie podczas podróżowania
REKLAMA
REKLAMA
Będąc użytkownikami nawet najbardziej nowoczesnych samochodów, drogich marek jesteśmy narażeni na liczne usterki podczas podróży. Często mają one związek z elektroniką i z tego właśnie powodu ich naprawa nie jest możliwa we własnym zakresie. Najczęściej pojawiają się problemy z immobiliserem, alarmem, kluczem elektronicznym, z układem wtrysku paliwa, z awarią cewek zapłonowych oraz innych awarii układu elektrycznego. Tego typu awarie są nieprzewidywalne i niemożliwe do naprawy samemu podczas drogi. Jednak jest taki typ awarii, który może być łatwo wykryty i naprawiony własnoręcznie podczas podróży samochodem. Przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych usterek i awarii , które mogą zaskoczyć Cię podczas podróży. Ponadto prezentujemy porady, które pomogą Ci w ich przeciwdziałaniu.
REKLAMA
Zobacz również: Jak być turystą… we własnym mieście?
Opony
REKLAMA
Podstawową sprawą jest sprawdzenie ciśnienia w oponach – które obniża w konsekwencji zużycie paliwa i wydłuża żywotność opon. Informacja o najodpowiedniejszym ciśnieniu dla naszych opon przeważnie znajduje się na naklejce umiejscowionej do słupka wewnętrznego po stronie kierowcy. Jeżeli nasze opony będą miały zbyt wysokie ciśnienie to wówczas skutkuje to obniżeniem trwałości elementów zawieszenia i w konsekwencji zapewnia niekomfortową jazdę.
Jeżeli pojawi się w nich niedociśnienie to wzrasta zużycie paliwa, skuteczność hamowania jest obniżona, a samochód w takim przypadku gorzej trzyma się na zakrętach. Najlepiej sprawdzać ciśnienie opon kiedy są chłodne – w przeciwnym razie prawidłowy pomiar może stać się niemożliwy. Jeżeli złapiemy gumę to kondycja koła zapasowego jest równie istotna, co pozostałych opon. Ponadto pamiętajmy o podstawowym wyposażeniu, które będzie nam potrzebne do jego zmiany – czyli lewarek oraz klucze. Starte bieżniki wydłużają drogę hamowania – szczególnie podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Każdy dobry kierowca powinien kontrolować stan bieżników. Jest to bardzo istotne i wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa. Istotne jest stosowanie opon odpowiednich do warunków atmosferycznych.
Zobacz również: Jak przygotować się do dalekiej podróży?
Opony zimowe są przystosowane do jazdy w trudnych warunkach, różnią się rodzajem gumy oraz innym rodzajem bieżnika od letnich. Im bardziej miękka guma, tym mamy zapewnioną lepszą przyczepność do śniegu. Musimy mieć to na względzie podczas zakupu opon w profesjonalnym sklepie.
Bardzo istotnym elementem bezpiecznej jazdy jest sprawdzenie stanu reflektorów. Możemy poprosić kogoś, żeby pomógł nam ocenić ich stan. Kierowcy z Wielkiej Brytanii powinni nakleić na swoje lampy specjalne naklejki, ponieważ mogli by oślepiać innych kierowców. Zawsze miejmy ze sobą komplet zapasowych żarówek.
Podczas ich wymiany nie dotykajmy ich palcami, ponieważ skraca to znacznie ich żywotność.
REKLAMA
REKLAMA