REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najczęstsze usterki i awarie podczas podróżowania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Przed każdą drogą samochodem sprawdźmy stan naszych opon oraz reflektorów – mają one kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i ich prawidłowe funkcjonowanie może uchronić nas przed wypadkiem bądź kolizją.

Będąc użytkownikami nawet najbardziej nowoczesnych samochodów, drogich marek jesteśmy narażeni na liczne usterki podczas podróży. Często mają one związek z elektroniką i z tego właśnie powodu ich naprawa nie jest możliwa we własnym zakresie. Najczęściej pojawiają się problemy z immobiliserem, alarmem, kluczem elektronicznym, z układem wtrysku paliwa, z awarią cewek zapłonowych oraz innych awarii układu elektrycznego. Tego typu awarie są nieprzewidywalne i niemożliwe do naprawy samemu podczas drogi. Jednak jest taki typ awarii, który może być łatwo wykryty i naprawiony własnoręcznie podczas podróży samochodem. Przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych usterek i awarii , które mogą zaskoczyć Cię podczas podróży. Ponadto prezentujemy porady, które pomogą Ci w ich przeciwdziałaniu.

REKLAMA

Zobacz również: Jak być turystą… we własnym mieście?

Opony

REKLAMA

Podstawową sprawą jest sprawdzenie ciśnienia w oponach – które obniża w konsekwencji zużycie paliwa i wydłuża żywotność opon. Informacja o najodpowiedniejszym ciśnieniu dla naszych opon przeważnie znajduje się na naklejce umiejscowionej do słupka wewnętrznego po stronie kierowcy. Jeżeli nasze opony będą miały zbyt wysokie ciśnienie to wówczas skutkuje to obniżeniem trwałości elementów zawieszenia i w konsekwencji zapewnia niekomfortową jazdę.

Jeżeli pojawi się w nich niedociśnienie to wzrasta zużycie paliwa, skuteczność hamowania jest obniżona, a samochód w takim przypadku gorzej trzyma się na zakrętach. Najlepiej sprawdzać ciśnienie opon kiedy są chłodne – w przeciwnym razie prawidłowy pomiar może stać się niemożliwy. Jeżeli złapiemy gumę to kondycja koła zapasowego jest równie istotna, co pozostałych opon. Ponadto pamiętajmy o podstawowym wyposażeniu, które będzie nam potrzebne do jego zmiany – czyli lewarek oraz klucze. Starte bieżniki wydłużają drogę hamowania – szczególnie podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Każdy dobry kierowca powinien kontrolować stan bieżników. Jest to bardzo istotne i wpływa na zapewnienie bezpieczeństwa. Istotne jest stosowanie opon odpowiednich do warunków atmosferycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak przygotować się do dalekiej podróży?

Opony zimowe są przystosowane do jazdy w trudnych warunkach, różnią się rodzajem gumy oraz innym rodzajem bieżnika od letnich. Im bardziej miękka guma, tym mamy zapewnioną lepszą przyczepność do śniegu. Musimy mieć to na względzie podczas zakupu opon w profesjonalnym sklepie.

Bardzo istotnym elementem bezpiecznej jazdy jest sprawdzenie stanu reflektorów. Możemy poprosić kogoś, żeby pomógł nam ocenić ich stan. Kierowcy z Wielkiej Brytanii powinni nakleić na swoje lampy specjalne naklejki, ponieważ mogli by oślepiać innych kierowców. Zawsze miejmy ze sobą komplet zapasowych żarówek.

Podczas ich wymiany nie dotykajmy ich palcami, ponieważ skraca to znacznie ich żywotność.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

REKLAMA

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA