REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Technika jazdy samochodem z napędem na przód, na tył oraz 4x4

Magdalena Jakubowska
Większość współcześnie produkowanych samochodów ma napęd na przednie koła. Fot. Skoda
Większość współcześnie produkowanych samochodów ma napęd na przednie koła. Fot. Skoda
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Większość współcześnie produkowanych samochodów ma napęd na przednie koła. Dlaczego? Jakie są wady i zalety różnych układów napędowych oraz jakie mamy róznice w prowadzeniu aut? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Układ napędowy to mechanizmy i elementy, które pozwalają na przeniesienie mocy i momentu obrotowego silnika na koła samochodu. W skład układu przeniesienia napędu wchodzą sprzęgło główne, skrzynia biegów, przekładnia główna, mechanizm różnicowy, półosie napędowe oraz koła.

REKLAMA

Rodzaje układów napędowych

Obecnie na rynku dostępne są cztery rodzaje układów napędowych. Są to tylny układ zespolony, układ klasyczny, układ przedni zespolony oraz 4x4. Układy te rozróżniamy w zależności od usytuowania silnika i pozostałych elementów.

Zobacz też: Jak jeździć z ESP

REKLAMA

Najpowszechniejszym układem jest przedni układ zespolony. Jego zaletą są niskie nakłady finansowe na jego wyprodukowanie oraz duża masa zawieszona nad przednią osią, dzięki czemu zwiększa się naturalna skłonność do wyjeżdżania przodem z ciasnych zakrętów.

W tylnym układzie zespolonym silnik, sprzęgło i skrzynia biegów ulokowane są w tylnej części samochodu, a moc przenoszona jest na tylną oś. Wadą takiego rozwiązania jest duży koszt produkcji i przyspieszone zużycie tylnych opon. Zaletami zaś dobre dociążenie kół napędzanych oraz małe straty momentu napędowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W układzie klasycznym do przeniesienia momentu napędowego na tylne koła wykorzystywany jest wał napędowy. Silnik, sprzęgło i skrzynia biegów znajdują się z przodu, obok silnika. Do wad tego rozwiązania zaliczyć można problemy ze statecznością w jeździe na wprost, duży i ograniczający ilość miejsca w kabinie tunel, pod którym biegnie wał napędowy. Do zalet zaś dużo mniejsze obciążenie kół przednich oraz możliwość zabudowania większych jednostek napędowych, np. V8.

Czwartym dostępnym na rynku napędem jest napęd 4x4. Gwarantuje on najlepszą możliwą trakcję niezależnie od nawierzchni i najbardziej neutralną charakterystykę prowadzenia. Rozwiązanie to ma niestety również wady. Są nimi wyższe koszty produkcji, zwiększenie masy pojazdu oraz zużycia paliwa.

Jak prowadzić auta z różnym napędem?

REKLAMA

Niedoświadczony kierowca, który prowadzi samochód po dobrej nawierzchni niekoniecznie zauważy różnice w prowadzeniu samochodu z napędem na przód oraz 4x4. Różnice te są jednak zauważalne w warunkach zimowych lub na gorszych nawierzchniach.

Podczas ruszania z miejsca i przyspieszania następuje wyraźne odciążenie przedniej osi pojazdu, dociążone zostają za to tylne koła, które w tym momencie mają dużo większą przyczepność niż przednie. Z tego właśnie powodu samochody z napędem na przód kręcą kolami w miejscu. Samochody z napędem na tył zaś dzięki dodatkowemu obciążeniu tylnej osi mają zwiększoną przyczepność do drogi, co ułatwia rozpędzanie.

Zobacz też: Jak bezpiecznie hamować samochodem z ABSem?

Przy hamowaniu natomiast jest odwrotnie. Obciążone są głównie koła przednie, a nadwozie ma tendencje do nurkowania. W samochodach z napędem na wszystkie koła moment rozdzielony jest 50% : 50% między przednią a tylną oś. Mechanizm różnicowy o nierównym rozdziale momentu między osie oraz sprzęgło wiskotyczne pozwalają na skierowanie mocy na tylną oś w czasie gdy przednia traci przyczepność.

Różnice w prowadzeniu samochodów z różnym napędem widoczne są także podczas pokonywania ciasnego łuku drogi. W czasie jego pokonywania dużo bardziej obciążone są koła zewnętrzne przednie i tylne. W samochodzie z napędem na przód, kiedy przyczepność skręconego koła jest dużo mniejsza niż w jeździe na wprost, rezerwy przyczepności drastycznie spadają.

Samochody tylnonapędowe mają tendencję do nadsterowności, czyli uślizgu tylnej osi napędzanej, co oznacza tendencję do zacieśniania zakrętu. Natomiast samochody z napędem na przód są lekko podsterowne, szczególnie na nawierzchniach o ograniczonej przyczepności. Podsterowność odpowiada wielu kierowcom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA