REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach w 2013 roku?

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 31.12.2010 roku umożliwiła zwiększenie dopuszczalnej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Warto znać kodeks drogowy, ponieważ wraz ze zwiększeniem dopuszczalnej prędkości wzrosły mandaty za wykroczenia drogowe. Poniżej przedstawiamy wykaz dopuszczalnych prędkości na drogach w 2013 roku.

Nowy sposób na uniknięcie mandatu

Gęsta sieć ponad 300 nowych fotoradarów, nieoznakowane pojazdy ITD oraz policji, kontrole prędkości, odcinkowe pomiary i fotoradary straży miejskiej to narzędzia różnych służb do walki z przekraczaniem prędkości. Jednak kierowcy również mają swoje sposoby, na uniknięcie mandatu. Nie wszystkie jednak są legalne i skuteczne.

System monitoringu floty - ile można zaoszczędzić?

Na przykładzie firmy Geo-Eko przedstawimy sposób wykorzystania systemu monitoringu floty, który został zainstalowany w połowie floty, czyli w piętnastu samochodach osobowych. Pierwsze dane mówią, że park aut jest teraz zarządzany bardziej efektywnie, a firma zaoszczędziła nawet 100 litrów paliwa miesięcznie.

Prywatny wypadek autem służbowym? Co z odszkodowaniem?

Umowa pomiędzy właścicielem floty, a jej użytkownikiem szczegółowo określa zasady użytkowania pojazdów służbowych. Co się dzieje w sytuacji, kiedy następuje złamanie regulaminu korzystania z auta służbowego, a dodatkowo ma miejsce kolizja drogowa lub wypadek z udziałem auta służbowego? Kto w takich sytuacjach może liczyć na odszkodowanie od ubezpieczyciela?

REKLAMA

Kanapki i herbata zabijają kierowców!

Statystyczne dane są alarmujące! Spożywanie posiłków przez kierowcę w trakcie jazdy zwiększa ryzyko wypadku nawet o 80 procent. Eksperci Floty Auto Biznes i Szkoły Jazdy Renault przypominają o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpiecznej jazdy.

Nieprawidłowości związane z systemem poboru e-myta. Cz II.

1 lipca 2011 roku został wprowadzony elektroniczny pobór opłat za przejazd pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony na poszczególnych drogach publicznych. Pomimo wielomiesięcznego planowania i wprowadzania systemu w życie, już po kilku miesiącach obowiązywania, wyszło na jaw wiele nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Poniżej przedstawiamy drugą cześć artykułu, w którym opisujemy nieprawidłowości systemy poboru e-myta.

Nieprawidłowości związane z systemem poboru e-myta. Cz I.

1 lipca 2011 roku został wprowadzony elektroniczny pobór opłat za przejazd pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony na poszczególnych drogach publicznych. Pomimo wielomiesięcznego planowania i wprowadzania systemu w życie, już po kilku miesiącach obowiązywania, wyszło na jaw wiele nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. To przełożyło się wprost na ogromne kary finansowe nakładane na kierowców pojazdów jak i niepewność ze strony firm transportowych w zakresie spełnienia wymogów nałożonych przez obowiązującą ustawę o drogach publicznych.

Jak będą rozliczane punkty karne w 2013 roku?

Nowa ustawa o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 19 stycznia 2013 roku, oznacza zmiany nie tylko dla osób ubiegających się o prawo jazdy. Dotyczyć one będą również kierowców, a dokładniej mówiąc, sposobu rozliczania punktów karnych. Oto kilka rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy kierowca.

REKLAMA

Kto i jak poluje na kierowców?

Służby porządkowe otrzymują kolejne przywileje i narzędzia, dzięki którym mogą karać kierowców. Dyskusyjną kwestią jest to, czy chodzi im o podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach, czy chodzi o osiągnięcie zaplanowanych wpływów do budżetu. Poniżej przedstawiamy, kto dysponuje jakim arsenałem, w walce z kierowcami przekraczającymi prędkość.

Jakie są sposoby aby kontrolować wydatki na paliwo do aut firmowych?

Większość wydatków związanych z utrzymaniem floty to koszty paliwa, które ponoszą firmy. Galopujące w górę ceny paliw spowodowały, że utrzymanie firmowych samochodów stanowi coraz większe wyzwanie. Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, które pomogą zredukować koszty związane z ich użytkowaniem.

Nowe parkometry - czy są legalne?

Nowe parkometry spotkać już można na wybranych ulicach Warszawy, Łodzi i Wrocławia. Okazuje się, że budzą spore kontrowersje, bowiem wymagają podania numeru rejestracyjnego auta. W jakim celu wyposażono je w nową funkcję? Czy nie jest to aby zbyt intensywne naruszanie prywatności kierowców?

Nieoznakowane radiowozy ITD - zobacz, które auta zrobią Ci kosztowne zdjęcie!

Brak wysokiej klasy dróg szybkiego ruchu oraz wysokie statystyki wypadków rząd chce „leczyć” poprzez zaostrzenie kontroli prędkości na drogach. Niedawno do czynnej służby powołano 22 nowe, nieoznakowane radiowozy ITD, wyposażone w specjalną aparaturę pomiarową rejestrująca auta, przekraczające dozwoloną prędkość. Czy nowe radiowozy mają służyć tylko poprawie bezpieczeństwu? Postanowiliśmy przedstawić wam listę nowych radiowozów (str. 2)

Podsumowanie rynku leasingu w 2012 roku

Przedstawiciele Spółek Leasingowych BZ WBK przygotowali krótkie podsumowanie tendencji, jakie można było zaobserwować na rynku leasingu w 2012 roku. Pozytywne wnioski to: dynamiczny wzrost segmentu rolniczego oraz duże zainteresowanie klientów usługami dodatkowymi. Jednak w 2012 r. rynek leasingu wyraźnie zwolnił. Dlaczego? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym podsumowaniem.

Bezpieczeństwo pracownika: ciśnienie powietrza w oponach

Głównymi obowiązkami opiekuna floty jest dbanie o bezpieczeństwo kierowców i dobry stan techniczny aut służbowych. Eksperci Floty Auto Biznes podpowiadają, jak zadbać o stan techniczny auta pracownika. Na celownik wzięli ciśnienie powietrza w oponach.

Kamera cofania, a niebezpieczne manewry aut użytkowych

Statystyki dotyczące flot transportowych mówią, że aż 25 % wszystkich wypadków zachodzi podczas manewru cofania, z tym że ponad 90% z nich ma miejsce poza drogami publicznymi. Podobnie jest w przypadku wypadków śmiertelnych –statystyki mówią o tym, że ¼ wszystkich zdarzeń ma miejsce właśnie podczas manewrowania.

Służbowe auto, a badania lekarskie

W myśl rozporządzenia z dnia 29 Czerwca 2011 roku, lekarz medycyny pracy musi skierować na dodatkowe badania osoby, których charakter pracy wiąże się z prowadzeniem samochodu służbowego. Oznacza to, że nie wszyscy kierowcy, którzy mają prawo jazdy, mogą prowadzić auto firmowe.

Jakie sposoby na unikanie mandatów mają kierowcy?

Jazda zgodnie z przepisami to najlepszy sposób na uniknięcie mandatów, jednak duża część kierowców twierdzi, że z różnych powodów trudno czasem przestrzegać wszystkich przepisów. Najpopularniejszym grzechem wśród kierowców jest przekraczanie prędkości. Tłumaczą to tak, że jej ograniczenia nie zawsze są konieczne w danym miejscu. Dyskusyjna także pozostaje kwestia fotoradarów, które nie podnoszą poziomu bezpieczeństwa na drogach. Polscy kierowcy słyną z zaradności i stosują różne triki, które pomagają im ustrzec się przed mandatami. Tyle tylko, że niekoniecznie są to sposoby skuteczne i legalne.

Kto ma prawo kontrolować i karać kierowców?

Nasi prawodawcy upoważniają kolejne służby do kontrolowania i karania kierowców. Obecnie nie tylko Policjanci, ale Inspektorzy transportu drogowego, Strażnicy miejscy, graniczni i celnicy mogą wykazywać się gorliwością w nakładaniu mandatów. Sprawdź kto i za co może wlepić ci mandat.

Zimowy mandat - nie spodziewasz się, za co możesz dostać karę!

W okresie zimowym zmieniają się obowiązki i przyzwyczajenia zarówno kierowców, jak i kontrolujących ich Policjantów. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że nawet ich codzienne czynności przy aucie są zabronione i mogą skutkować otrzymaniem mandatu.

Jazda po lekach, a mandat

Jazda samochodem po zażyciu leków wpływających na stan psychofizyczny kierowcy może skończyć się więzieniem, grzywną, a w najłagodniejszej wersji aresztem i odebraniem uprawnień do prowadzenia pojazdu.

Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami

Już 19 stycznia 2013 roku wejdzie w życie nowa ustawa o kierujących drogami. Jej opracowywanie wywołało sporo zamieszania zarówno wśród kierowców jak i kursantów. Zapowiadane już od prawie roku zmiany spędzają sen z powiek niejednemu właścicielowi auta czy firmy transportowej. Ale czy faktycznie młodzi kierowcy mają się o co martwić?

Ubezpieczenie autocasco - typowe obowiązki oraz wyłączenia

W większości umów o wykupieniu polisy autocasco widnieją obowiązki ubezpieczonego oraz wyłączenia, które powodują brak wypłaty odszkodowania lub pomniejszenie kwoty odszkodowania. Wiele z wyłączeń i obowiązków dotyczących autocasco jest typowych dla wielu firm ubezpieczeniowych.

Minicasco

Minicasco to, jak sama nazwa wskazuje okrojona wersja ubezpieczenia Autocasco. Poniżej wyjaśniamy, czym konkretnie jest Minicasco.

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej, także w święta

Kolizje zdarzają się bez względu na to, czy jest dzień świąteczny, czy pracujący. Czy mając stłuczkę w dzień świąteczny możemy zgłosić szkodę komunikacyjną w święto? Okazuje się, że tak, ale nie jest to regułą dla wszystkich Towarzystw ubezpieczeniowych.

Skrzyżowania o ruchu okrężnym – ronda klasyczne

Przedstawiam druga część poradnika na temat skrzyżowań o ruchu okrężnym, czyli rond. W tym odcinku przedstawię rodzaje rond podzielone ze względu na wielkość.

Za jakie wykroczenia kierowca może otrzymać 10 punktów karnych?

Aby kara za wykroczenie była bardziej dotkliwa, oprócz mandatu karnego kierowca otrzymuje określoną liczbę punktów karnych. Poniżej wymieniamy wykroczenia, za które możemy dostać aż 10 punktów karnych.

Czy fotoradary wpływają na zmniejszenie liczby wypadków?

Według władz, nowe fotoradary to najlepszy sposób na zmniejszenie liczby wypadków na drogach. W najbliższym czasie na polskich drogach ma pojawić się 300 nowych fotoradarów. Zakup nowych urządzeń uszczupli budżet państwa o 45 milionów złotych, a cała inwestycja ma zwrócić się w dość krótkim czasie. Jednak według raportu Najwyższej Izby Kontroli, to nie przekraczanie prędkości, a zły stan dróg jest główną przyczyną wypadków.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta na nieodśnieżonej drodze?

Właścicielowi auta uszkodzonego w wyniku złego stanu nawierzchni należy się odszkodowanie. A jak z punktu widzenia prawa wygląda sytuacja w przypadku zdarzenia drogowego na nieodśnieżonej drodze?

Podpowiadamy jak spędzić święta bez mandatu

Nieodzownym elementem świat jest odwiedzanie rodzin, a z tym wiąże się podróżowanie. Podpowiadamy jak jechać, aby nie dostać mandatu. Eksperci z serwisu Creandi.pl wzięli pod lupę główne szlaki komunikacyjne w Polsce.

Co wybrać, kredyt samochodowy czy leasing?

Dwie najpopularniejsze formy finansowania firmowej floty samochodowej to kredyt samochodowy i leasing. Zawsze warto skrupulatnie rozważyć formę w jakiej chcemy zaciągnąć zobowiązanie, aby nie naruszyć płynności finansowej firmy.

Zapomnij o mandatach za trzymanie telefonu komórkowego w czasie jazdy. Nowy gadżet dla kierowców jest już dostępny w Polsce

Dla kierowców, którzy używają telefonów komórkowych trzymając je w ręku w czasie jazdy przewidziany jest mandat karny. TomTom ma w ofercie nowy gadżet, który pomoże uniknąć mandatu i podniesie poziom bezpieczeństwa.

Gdzie po leasing i co decyduje o wyborze firmy leasingowej?

Zdecydowana większość firm podpisuje umowy leasingowe u dealera samochodowego bądź w siedzibie firmy leasingowej. A o wyborze konkretnej firmy świadczą m.in. cena i szybkość podpisania umowy. Co jeszcze?

Jak poruszać się po rondzie - poradnik

Przedstawiam kompleksowy poradnik dotyczący zasad poruszania się po rondach. Poza szerokim wstępem omówię, jak zachowywać się na różnego rodzaju skrzyżowaniach z ruchem okrężnym.

Rondo – podstawowe informacje, część 1

Rondo to skrzyżowanie z wyspą środkową i jednokierunkową jezdnią wokół wyspy, po której pojazdy poruszają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wyjątek stanowią tramwaje, które mogą przejeżdżać przez wyspę.

System zarządzania bezpieczeństwem floty - do czego służy?

Wdrożony system zarządzania bezpieczeństwem floty świadczy o odpowiedzialności przedsiębiorstwa. Żeby prawidłowo funkcjonował firma powinna postawić nie tylko na urządzenia elektroniczne lecz także na dokładne szkolenie pracowników z zakresu odpowiedzialności i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Leasingobiorca

Leasingobiorca - może być nim przedsiębiorca lub osoba fizyczna. Poniżej wyjaśniamy kto to dokładnie jest leasingobiorca.

Leasingodawca

Leasingodawca - często spotykane określenie na polskim rynku motoryzacyjnym. Poniżej wyjaśniamy, kto lub co to jest leasingodawca.

Leasing

Leasing - popularna na polskim rynku forma "zakupu" samochodu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Poniżej wyjaśniamy, co to jest leasing.

Brak badań technicznych, a stłuczka

Czy brak stempla od diagnosty w dowodzie rejestracyjnym może być przyczyną kłopotów w razie kolizji, która wydarzyła się nie z naszej winy?

Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości

19 stycznia 2013 wchodzi w życie ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która istotnie zmienia obowiązujące przepisy. Zmiany dotyczą zarówno osób, które dopiero będą starać się o prawo jazdy jak i tych, które je posiadają od wielu lat. Postanowiliśmy przybliżyć najważniejsze zmiany w prawie jazdy w 2013 r.

Ranking ubezpieczeń OC na polskim rynku. Które OC jest najlepsze?

Polska Izba Motoryzacji przygotowała ranking ubezpieczeń OC dostępnych na polskim rynku. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że ubezpieczyciele w ramach OC oferują usługi, które zwykle kojarzone są z ubezpieczeniem AC.

Jazda samochodem po zdaniu egzaminu, ale przed otrzymaniem dokumentu?

W opinii sporej grupy osób zdanie egzaminu na prawo jazdy automatycznie nadaje uprawnienia do kierowania danym typem pojazdu. Czy rzeczywiście tak jest?

Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

Pesymistyczna wizja nadchodzącego egzaminu na prawo jazdy sprawia, że część osób decyduje się na dodatkowe szkolenie z jazdy samochodem we własnym zakresie. Nauka jazdy za kierownicą swojego bądź pożyczonego auta bez wymaganych uprawnień może zakończyć się bardzo źle. Czym ryzykuje taka osoba?

Jakie wykroczenia popełniają kierowcy w zimie?

Jest wiele wykroczeń, za które można otrzymać mandat i punkty karne, o każdej porze roku, ale są takie przewinienia, za które możemy zostać ukarani głównie zimą. Warto mieć to na uwadze i nie narażać swojego portfela na straty.

Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu prowadzi do zaburzenia procesów myślowych oraz zdolności prawidłowego wykonywania manewrów na drodze, opóźniając czas reakcji. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo narażają nas osoby, które rozmawiają przez telefon w czasie prowadzenia auta.

Jaka jest kara za brak ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest przez wielu kierowców kojarzone jako narzucony przez prawo obowiązek wydawania swoich pieniędzy. Jakie konsekwencje grożą za brak ubezpieczenia OC? O to kilka rzeczy o których warto wiedzieć.

Ubezpieczyciel wstrzymał wypłatę odszkodowania? Podpowiadamy co należy zrobić

Jedną z najpopularniejszych nieuczciwych praktyk stosowanych przez ubezpieczycieli jest wstrzymanie wypłaty odszkodowania. Najczęściej pojawiającymi się problemami są sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówił wypłacenia odszkodowania lub zwleka z zamknięciem sprawy. Jakie działania w takiej sytuacji może podjąć poszkodowany?

Korzystasz z auta firmowego? Sprawdź czego nie lubią pracodawcy

Korzystanie z samochodów firmowych niejednokrotnie jest źródłem konfliktów na linii pracodawca - pracownik. Najnowsze badania wykazują, które grzeszki popełniane przez pracowników w zakresie wykorzystania samochodów służbowych najbardziej przeszkadzają pracodawcom.

Utrata prawa jazdy, a utrata pracy

Jazda niezgodna z przepisami to niechlubna praktyka wielu kierowców samochodów firmowych. Okazuje się, że brawura za kierownicą może doprowadzić nie tylko do utraty prawa jazdy, lecz także do utraty pracy. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika, jako powód wpisując utratę prawa jazdy?

Masz głośny wydech? Zobacz co Ci grozi!

Moda na sportowe tłumiki nie dość, że nie słabnie, to stale się rozwija dzięki ich coraz atrakcyjniejszym cenom. Nie wszyscy właściciele aut z tego typu wydechem zdają sobie sprawę, że bardzo często zakupiony przez nich produkt nie spełnia obowiązujących norm. Co wtedy?

REKLAMA