REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ronda – zasady ogólne

Bogumił Leśniewski
Bogumił Leśniewski
Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego
Rondo jako skrzyżowanie równorzędne, oznakowane tylko znakiem C-12 „ruch okrężny”.
Rondo jako skrzyżowanie równorzędne, oznakowane tylko znakiem C-12 „ruch okrężny”.
Bogumił LEśniewski

REKLAMA

REKLAMA

Rondo jest skrzyżowaniem, na którym zazwyczaj postępujemy stosując ogólne zasady ruchu drogowego. W poniższym poradniku poruszam temat używania na rondzie kierunkowskazów oraz zachowania wobec znajdujących się na rondzie tramwajów.

Pierwszeństwo przejazdu

REKLAMA

W zależności od znaków znajdujących się na wlotach - ze względu na pierwszeństwo przejazdu – wyróżniamy dwa rodzaje rond:

 Rondo jako skrzyżowanie równorzędne, oznakowane tylko znakiem C-12 „ruch okrężny”.

Dość rzadko można spotkać tak oznakowane skrzyżowania, właściwie tylko na osiedlowych drogach wewnętrznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Rondo – podstawowe informacje, część 1

Pierwszeństwo mają pojazdy wjeżdżające na rondo. Auta będące na jezdni ronda, zgodnie z zasadą prawej ręki, muszą ustąpić pierwszeństwa, a nawet zatrzymać się, aby przepuścić pojazdy wjeżdżające na rondo z prawej strony.

Rondo z ustalonym pierwszeństwem - oznakowane znakami C-12 „ruch okrężny” oraz A-7 „ustąp pierwszeństwa” (lub B-20 „stop”) łącznie.

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
Polecamy: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018 r.
Polecamy: Aktualny taryfikator mandatów 2018 r.

Pierwszeństwo przejazdu mają pojazdy poruszające się po jezdni ronda. Tak oznakowane są prawie wszystkie skrzyżowania o ruchu okrężnym w Polsce.

Podstawowe zasady poruszania się na tego typu skrzyżowaniach to:

  • wjeżdżając na rondo należy zwolnić, obserwując jednocześnie jezdnię wokół ronda i poprzedzające wloty na rondo
  • trzeba ustąpić pierwszeństwa przejazdu, nawet zatrzymać się (przed znakiem B20 „stop” – obowiązkowo), przepuszczając pojazdy będące już w ruchu na jezdni ronda lub wjeżdżające na rondo z lewej strony.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zobacz też: Skrzyżowania o ruchu okrężnym – ronda klasyczne

Kierunkowskazy na rondzie

Nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących używania kierunkowskazów podczas przejeżdżania przez rondo. Stosujemy więc ogólne zasady dotyczące sygnalizowania zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

Skręt w prawo w pierwszy wylot – dojeżdżając do ronda należy włączyć prawy kierunkowskaz. Informujemy innych kierowców, że zamierzamy opuścić rondo pierwszym wylotem w prawo.

Skręt w prawo w drugi wylot – na skrzyżowanie wjeżdżamy bez włączonego kierunkowskazu. Sygnalizujemy tylko zamiar opuszczenia ronda - włączając prawy kierunkowskaz, po minięciu wylotu poprzedzającego ten, na który chcemy wjechać.

Jazda na wprost – przed wjazdem na rondo nie włączamy kierunkowskazów. Prawy kierunkowskaz włączamy dojeżdżając do wybranego zjazdu z ronda, po przejechaniu wylotu poprzedzającego ten, na który chcemy wjechać.

Zobacz też: Jak poruszać się po rondzie - poradnik

Skręt w lewo – dojeżdżając do ronda należy włączyć lewy kierunkowskaz. Dobrze, gdy jest włączony podczas objazdu wyspy środkowej. Informujemy innych kierowców o swoich zamiarach. Prawy kierunkowskaz włączamy przed wybranym zjazdem, po minięciu wylotu poprzedzającego ten, na który chcemy wjechać,

Zobacz też: Jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd?

Zawracanie – podobnie jak przy skręcie w lewo, przed wjazdem i podczas objazdu wyspy środkowej należy włączyć i jechać z włączonym lewym kierunkowskazem. Zjeżdżając z ronda,  po  ominięciu  wylotu  poprzedzającego  ten,  na  który  chcemy wjechać, włączamy prawy kierunkowskaz.

Zobacz też: Prawidłowe zachowanie na skrzyżowaniu

Zawsze sygnalizuj zamiar opuszczania ronda prawym kierunkowskazem. Włącz go przed wybranym zjazdem, pominięciu wylotu poprzedzającego ten, na który chcesz wjechać. Wyłącz po opuszczeniu ronda.

Tramwaj na rondzie

Na rondzie, bez sygnalizacji świetlnej, zarówno przy oznakowaniu tylko znakiem C-12 jak i znakami A-7 łącznie z C-12 tramwaj ma zawsze pierwszeństwo przy opuszczaniu wyspy ronda.

Przy oznakowaniu ronda znakami A-7 i C-12 pojazdy będące na jezdni ronda (lub dojeżdżające z lewej strony) mają pierwszeństwo przed tramwajem wjeżdżającym na jezdnię ronda.

Zobacz też: Używanie klaksonu

Na rondach oznakowanych tylko znakiem C-12 pojazdy muszą ustąpić pierwszeństwa tramwajowi wjeżdżającemu na jezdnię ronda (zasada prawej ręki).

Więcej na stronie: www.ronda.info.pl

Zobacz też: Zasady włączania się do ruchu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA