REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skrzyżowania o ruchu okrężnym – ronda klasyczne

Bogumił Leśniewski
Bogumił Leśniewski
Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego
Skrzyżowanie z ruchem okrężnym, rondo
Skrzyżowanie z ruchem okrężnym, rondo
Bogumił Leśniewski

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiam druga część poradnika na temat skrzyżowań o ruchu okrężnym, czyli rond. W tym odcinku przedstawię rodzaje rond podzielone ze względu na wielkość.

W zależności od wielkości, ronda możemy podzielić na:

REKLAMA

1. Mini ronda  – to skrzyżowania o ruchu okrężnym z wyspą środkową o średnicy od 4 do 10 metrów, wykonaną z kostki brukowej lub namalowaną na jezdni. W Polsce pierwsze malowane mini rondo powstało w Chorzowie.

Zobacz też: Jak poruszać się po rondzie - poradnik

Na mini rondzie wszystkie pojazdy mają obowiązek jazdy dookoła wyznaczonej wyspy z wyjątkiem długich, ciężarowych samochodów i autobusów, które nie mieszczą się na jezdni ronda i muszą wjechać na wysepkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętaj! Na mini rondach jest mniej miejsca na wykonywanie manewrów, a także mniej czasu na dawanie sygnałów.

2. Małe ronda  – to skrzyżowania o ruchu okrężnym, o średnicy zewnętrznej nie większej niż 40 metrów z jednopasmową jezdnią wokół wyspy środkowej. Wyspa jest nieprzejezdna. W celu umożliwienia przejazdu długim pojazdom ciężarowym i autobusom wyspa bywa otoczona pierścieniem wykonanym najczęściej z kostki brukowej.

Zobacz też: Rondo – podstawowe informacje, część 1

3. Średnie ronda  – to skrzyżowania o ruchu okrężnym,o średnicy zewnętrznej od 41 do 65 metrów. Mają jednopasową lub dwupasową jezdnię wokół wyspy środkowej. Mogą mieć więcej niż cztery wloty.

Wg założeń projektowych a przede wszystkim w praktyce na średnim, dwupasmowym rondzie ze względu na brak możliwości przeplatania się pojazdów pomiędzy wlotami i wylotami, bardzo utrudniona jest zmiana pasa ruchu podczas opuszczania ronda.

Zobacz też: Jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd?

4. Duże ronda  – to skrzyżowania o ruchu okrężnym o średnicy ponad 65 metrów.

Na tych rondach, na odcinkach jezdni między sąsiednimi wlotami, może zachodzić przeplatanie strumieni ruchu. Innymi słowy, tak jak na innych wielopasowych drogach jednokierunkowych, po-jazdy mogą płynnie, dynamicznie zmieniać pas ruchu. Jezdnia wokół wyspy może mieć nawet trzy pasy ruchu (powinna być wtedy sygnalizacja świetlna).

Ciekawostka. Największe w Polsce i jedno z największych w Europie jest rondo w Głogowie. To Plac Konstytucji 3 Maja, którego wyspa środkowa ma powierzchnię 5 hektarów !

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym w centrum Warszawy. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA