REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poruszać się po rondzie - poradnik

Bogumił Leśniewski
Bogumił Leśniewski
Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego
Skrzyżowanie z ruchem okrężnym, rondo
Skrzyżowanie z ruchem okrężnym, rondo
Bogumił Leśniewski

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiam kompleksowy poradnik dotyczący zasad poruszania się po rondach. Poza szerokim wstępem omówię, jak zachowywać się na różnego rodzaju skrzyżowaniach z ruchem okrężnym.

Rondo to potoczna nazwa skrzyżowania o ruchu okrężnym, na którym pojazdy poruszają się wokół wyspy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara - z wyjątkiem tramwajów, które mogą wyspę przecinać. Niestety, nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących poruszania się na tych skrzyżowaniach. Okazuje się,że do zasad poruszania się na rondach dwupasowych różnie podchodzą nie tylko specjaliści ruchu drogowego, czy policja. Czasami egzaminatorzy WORD-ów odmiennie interpretują przepisy. Ponadto w rożnych regionach Polski można spotkać ronda dwupasowe o innych niż klasyczne organizacje ruchu (spiralne, turbinowe,„odśrodkowe”).

REKLAMA

Zobacz też: Rondo – podstawowe informacje, część 1

REKLAMA

15 kwietnia 2005 roku podjęto próbę wypracowanie jednoznacznej interpretacji zasad poruszania się po rondach. Ministerstwo Infrastruktury zorganizowało sympozjum „Ruch okrężny – zasady a praktyka. Próba wspólnego poglądu”. Zaproszeni byli wszyscy związani z ruchem drogowym: przedstawiciele WORD-ów, policji, ośrodków szkolenia kierowców prawnicy i autorzy materiałów dydaktycznych dla kandydatów na kierowców. Jednak zdania uczestników debaty były tak podzielone, że nie udało się wypracować jednolitego stanowiska.

Dodatkowo w Polsce funkcjonuje wiele skrzyżowań oficjalnie nazywanych rondami, które ze skrzyżowaniami o ruchu okrężnym mają niewiele wspólnego. Nie są nawet oznakowane znakami drogowymi C-12. Przykładowo Rondo Mogilskie w Krakowie, czy Rondo Wiatraczna w Warszawie są rozbudowanymi skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną. Rondo im. Gierka w Katowicach, jest skrzyżowaniem z ustalonym pierwszeństwem przejazdu zaś Rondo im. Barei w Krakowie posiada wyspę środkową o dziwnym kształcie, a zamiast znaków „ruch okrężny”- sygnalizację świetlną.

Zobacz też: Jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejna grupa skrzyżowań – również nazywanych rondami – posiada wyspę centralną i sygnalizację świetlną oraz dodatkowo na wlotach znaki drogowe „ustąp pierwszeństwa” i „ruch okrężny”. Te skrzyżowania funkcjonują jako ronda tylko w przypadku, gdy wspomniana sygnalizacja jest wyłączona lub na sygnalizatorach świeci się żółte, pulsujące światło.

Prócz wielu informacji, w cyklu „Wszystko o rondach” przedstawimy zalecane zasady poruszania się po rondach, znacznie poprawiające bezpieczeństwo i płynność ruchu oczywiście zgodne z obowiązującymi przepisami Kodeksu Drogowego.

Zobacz też: Prawidłowe zachowanie na skrzyżowaniu

Ten materiał skierowany jest przede wszystkim do kandydatów na kierowców, ale na pewno przyda się także tym doświadczonym. Dobrze byłoby aby w Polsce wszyscy kierowcy stosowali jednakowe zasady jazdy po rondach.

Przeczytaj część pierwszą poradnika o rondach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA