REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zimowy mandat - nie spodziewasz się, za co możesz dostać karę!

Zbyt długi postój samochodem z pracującym silnikiem może skutkować mandatem karnym. Podobnie będzie w przypadku, gdy niedokładnie odśnieżymy nasze auto. Fot. Fotolia
Zbyt długi postój samochodem z pracującym silnikiem może skutkować mandatem karnym. Podobnie będzie w przypadku, gdy niedokładnie odśnieżymy nasze auto. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W okresie zimowym zmieniają się obowiązki i przyzwyczajenia zarówno kierowców, jak i kontrolujących ich Policjantów. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że nawet ich codzienne czynności przy aucie są zabronione i mogą skutkować otrzymaniem mandatu.

Prawdziwa zima, to śnieżna zima. Na nic żale i postękiwania wiecznych malkontentów na zalegający śnieg i ciężkie warunki na drodze. Śnieg to symbol świąt bożonarodzeniowych obchodzonych przez większość Polaków i pomimo wielu niedogodności jakie stwarza, jest on pożądany.

REKLAMA

Mało który kierowca zdaje sobie sprawę, że ten śnieg a właściwie walka z nim, może kosztować kilkaset złotych kary. Wg przepisów prawa czynności jakie wykonujemy (lub nie wykonujemy) , z uwagi na opady śniegu są zagrożone mandatami karny. Oto najciekawsze wykroczenia.

Zobacz też: Masz głośny wydech? Zobacz co Ci grozi!

Gdy próbujemy oczyścić auto z zalegającego śniegu możemy spodziewać się mandatu w związku z :

- pozostawieniem pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym – 100zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- używaniem pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem – do 300zł

Gdy nie oczyścimy dostatecznie pojazdu z zalegającego śniegu również narażamy się konsekwencje karne:

- zakrywanie tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne – 100 zł

Zobacz też: Podpowiadamy jak spędzić święta bez mandatu

Tragiczne w skutkach wypadki osób biorących udział w popularnych kuligach, również zostały uwzględnione przez przepisy prawa (na terenie dróg publicznych i w strefie ruchu):

- używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – 200 zł

- spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym - do 500 zł

- ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu – 5 pkt karnych

Nawet najcięższe warunki pogodowe nie zwalniają nas z zakazu używania opon z kolcami czy łańcuchów, poza wyznaczonymi do tego celu miejscami:

- używanie opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi – 100zł

- używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach na drodze niepokrytej śniegiem – 100 zł

- używanie pojazdu niszczącego nawierzchnię drogi – 300 zł

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA