REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tramwaj na rondzie - kiedy ma pierwszeństwo?

Kierowcy bardzo często uważają, że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo na rondzie. Ustępując mu miejsca blokują ruch na skrzyżowaniu. Zobacz w jakich przypadkach tramwaj ma obowiązek przepuścić auto osobowe.

Kiedy Policja może zabrać dowód rejestracyjny?

Utrata dowodu rejestracyjnego może nastąpić z kilku powodów. Co robić gdy do tego dojdzie? Jak odzyskać dowód rejestracyjny?

Kierowca kontra pieszy - kto ma pierwszeństwo i kiedy?

Kierowca, w konkretnych sytuacjach ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Problem w tym, że świadomość na temat tego kiedy to zrobić jest wśród użytkowników aut nadal zbyt mała. Poz tym , pieszy nie jest "świętą krową" na drodze i również musi przestrzegać pewnego kanonu zachowań.

Jak wyprzedzać by nie dostać mandatu?

Źle wykonany manewr wyprzedzania grozi zarówno poważnym wypadkiem, jak i srogim mandatem. Zobacz czego najczęściej nie wiedzą kierowcy na temat tego manewru.

REKLAMA

Mandat za złe oświetlenie pojazdu - sprawdź swoje auto

Złe korzystanie z oświetlenia pojazdu bądź zaniedbanie stanu poszczególnych lamp i reflektorów grozi mandatem karnym.

Drogi ekspresowe – za co grozi Ci mandat?

Droga ekspresowa nie jest autostradą. Choć nazwa na to wskazuje, także dozwolona na niej prędkość poruszania się jest mniejsza. Zobacz co trzeba wiedzieć o drogach ekspresowych.

Wypowiedzenie umowy OC

Wypowiedzenie OC komunikacyjnego nie jest skomplikowane. Ważne, by wiedzieć kiedy i jak powinniśmy to zrobić, a to szczegółowo wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Holowanie na sztywno, tzw. "sztywny hol" - mandat

Nie zawsze można holować auto za pomocą elastycznej linki. Czasem konieczne jest zamocowanie tzw. sztywnego połączenia. Zobacz kiedy można stosować sztywny hol?

REKLAMA

Palenie papierosów w czasie jazdy autem

Palenie papierów w aucie może zakończyć się mandatem. Nie wszyscy są jednak zobligowani do przestrzegania zakazu. Dlaczego?

Odcinkowy pomiar prędkości i nieoznakowane radiowozy GITD - idą zmiany!

ITD przygotowuje prawie 30 miejsc w Polsce z odcinkowym pomiarem prędkości. One wraz z nowymi nieoznakowanymi radiowozami ITD mają podnieść bezpieczeństwo na krajowych drogach.

Zbyt wolna jazda autem - mandat i punkty karne

Jak się okazuje zbyt wolna jazda, podobnie jak zbyt szybka, jest karalna! Zobacz jaka kara jest przewidziana za taką jazdę.

Usunięcie pojazdu po wypadku z drogi - nie blokuj przejazdu

Mało osób zdaje sobie sprawę, że kierowcy mają obowiązek usunięcia pojazdów z miejsca kolizji. Tylko w szczególnym przypadku nie mogą tego zrobić.

Pieszy na drodze – czego mu nie wolno i za co grozi mu mandat?

Zwykło się uważać, że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo na drodze, a w przypadku wypadku samochodowego z jego udziałem, wina leży prawie zawsze po stronie kierowcy pojazdu. Okazuje się, że tak nie jest, a pieszy ma szereg obowiązków, których musi przestrzegać!

Postój i zatrzymanie pojazdu - zasady

Mandat za źle zaparkowane auto potrafi być kosztowny. Co więcej, kierowcy aut często nie rozumieją powodów z jakich został na nich nałożony.

Mandat za jazdę środkowym pasem - dlaczego?

Jazda środkowym pasem jest dozwolona tylko w szczególnych przypadkach.

Włączanie się do ruchu i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - mandat

Zajechanie drogi czy zmuszenie innego kierowcy do gwałtownego hamowania to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych na polskich drogach. Zobacz co grozi kierowcy za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi.

Odmowa przyjęcia mandatu - porady

Każdy z kierowców ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, gdyż nawet policjant może się pomylić w swoim osądzie. Co robić gdy nie zgadzamy się z jego decyzją?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie?

Jeśli często zatrzymuje nas Policja i mamy obawy o stan konta punktowego warto wiedzieć jak i gdzie sprawdzić jego stan. Nie dowiemy się jednak tego w trakcie kontroli policyjnej. Zobacz gdzie można sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie!

Dziecko w ruchu drogowym

Dzieci, jak każdy pieszy poruszający się po chodnikach przy drogach publicznych są uczestnikami ruchu drogowego. O czym powinni pamiętać opiekunowie dzieci poruszających się piechotą, rowerem, autobusem lub samochodem?

Ujednolicone testy na prawo jazdy

Od 2014 roku ma obowiązywać ujednolicona baza pytań wchodzących w skład testu teoretycznego na prawo jazdy. Oprócz tego usprawniony ma zostać proces wydawania uprawnień i dokumentów w tym zakresie.

Odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości - nowe przepisy!

Policja chyba znalazła sposób na ograniczenie zapędów szybkich kierowców. Restrykcyjne przepisy mają na celu ograniczyć liczbę wypadków na polskich drogach.

Przetargi na nowe auta w WORD - po co stale kupować nowe pojazdy?

Coraz częściej słychać o przestępstwach bądź nadużyciach w przetargach dotyczących zakupu bądź wynajmu aut przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Są jednak sposoby wyeliminować problem stałego wymieniania aut egzaminacyjnych. Dlaczego w Polsce jest to tak trudne do zrealizowania?

Prawo jazdy 2016 - okres próbny - dopuszczalna prędkość

Każdego, kto otrzyma prawo jazdy kat. B po 4 stycznia 2016 r. będzie obowiązywał okres próbny. Zakłada, że młodzi kierowcy będą musieli m.in. poruszać się z mniejszymi prędkościami po drogach. Zobacz jakich limitów będą musieli przestrzegać.

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej - konsekwencje

Zignorowanie poleceń wydawanych przez policjanta może Cię słono kosztować. Zobacz co grozi za niezatrzymanie się do kontroli policyjnej.

Monitoring pojazdów floty - możliwości obecnych systemów

Obecne systemy monitorujące pojazdy we flocie dają spore możliwości. Zobacz czego możesz oczekiwać od dostawcy tego typu usługi.

Zarządzanie ryzykiem we flocie firmowej

W dobie spowolnienia gospodarczego, dostęp do zewnętrznego finansowania może okazać się trudniejszy dla przedstawicieli poszczególnych branż, szczególnie tych narażonych na wysokie ryzyko zmiany sytuacji gospodarczej.

Leasing pojazdów ciężarowych

Finansowanie poprzez leasing samochodów ciężarowych jest dla przedsiębiorców atrakcyjnym sposobem na modernizację i uzupełnienie parku pojazdów. Jak przebiega finansowanie pojazdów ciężarowych leasingiem i jakie wynikają z tego korzyści.

Katastrofa w ruchu lądowym - więzienie zamiast mandatu

Katastrofa w ruchu lądowym to najsurowsza klasyfikacja czynu jaki może popełnić kierowca pojazdu. Mimo że nie jest zagrożony punktami karnymi to karą za jego popełnienie jest pozbawienie wolności.

Wyprzedzanie autem ciężarowym na autostradzie

Wprowadzenie zakazu wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych na autostradzie budzi skrajne emocje. Czy jest to w ogóle możliwe? Dlaczego wielu zmotoryzowanych tak bardzo o to zabiega?

Niezapłacony mandat - jakie będą konsekwencje?

Warto pamiętać, że każdy kierowca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu. Jednak jakie będą konsekwencje w sytuacji gdy przyjęty mandat nie zostanie opłacony?

Koniec pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Za co grozi mandat?

Znak D-14 oznaczający koniec pasa ruchu jest bardzo nielubiany przez kierowców. Oznacza najczęściej jedno – korki. Jak jeździć, aby nie tamować ruchu? Kto ma pierwszeństwo gdy jeden z pasów się kończy?

Wypadek autem służbowym

Podróż autem służbowym uważana jest za przywilej. Niestety, czasem los bywa okrutny, a wakacyjny wyjazd kończy się wypadkiem lub kolizją. Co robić w takich przypadkach? Jak im zaradzić na przyszłość?

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy - Polska i Europa

W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Jak wygląda to w innych krajach Europy?

Utrudnianie ruchu na drodze - zobacz za co grozi Ci mandat!

Umiejętności kierowcy najszybciej weryfikuje duże miasto. Gdy swoim zachowaniem zaczyna utrudniać poruszanie się innym kierowcom na drodze naraża się na szereg kosztownych mandatów. Oto ciąg dalszy kar za bycie kiepskim kierowcą!

Straż miejska – jakie ma uprawnienia?

Wielu kierowców ma zastrzeżenia do pracy strażników miejskich uważając, że przekraczają oni swoje kompetencje. Postanowiliśmy przybliżyć Wam uprawnienia funkcjonariuszy straży miejskiej.

Mandat z Niemiec

Czy dostaniemy w Polsce mandat na przykładzie zdjęcia zrobionego przez fotoradar w Niemczech? A czy przy okazji mandatu z Niemiec nasze konto zasilą dodatkowe punkty karne?

Awaria pojazdu w tunelu lub na moście

Awaria pojazdu i jego zatrzymanie w tunelu, na wiadukcie lub moście grozi poważnym niebezpieczeństwem oraz może znacznie utrudnić jazdę innym użytkownikom drogi.

Kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony?

Zgodnie z obiegową wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego samochód wolno wyprzedzać tylko z lewej strony. A co, gdy jedziemy po drodze dwu lub trzypasmowej? Czy w takim przypadku można wyprzedzać z prawej strony?

Co to jest ubezpieczenie smartcasco?

Od jakiegoś czasu zakłady ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia zwane smartcasco i minicasco. Co obejmują ubezpieczenia smartcasco, czym się różnią od minicasco i autocasco?

Holowanie przyczepy, a samochód z automatyczną skrzynią

Holowanie przyczepy to niby nic nadzwyczajnego. Ale okazuje się, że nie każdym samochodem możemy przyczepę holować. I nie chodzi tutaj o masę zestawu, tylko o rodzaj skrzyni biegów. Nie każdym samochodem z automatyczną skrzynią biegów możemy holować przyczepę.

Nielegalne zdjęcia z fotoradarów!

Prokuratura Generalna RP uważa, że straż miejska nielegalnie posługuje się stacjonarnymi fotoradarami. Okazuje się bowiem, że nie ma do tego uprawnień!

Zakrywanie tablic rejestracyjnych – mandat i punkty karne

Zapewne wielu z Was zastanawiało się co grozi za zasłanianie tablic rejestracyjnych pojazdu. Rosnąca liczba fotoradarów coraz częściej skłania kierowców do „zatajania” danych swojego auta. Co za to grozi?

Ograniczenie prędkości podczas holowania

Większość kierowców nie ma problemu z wiedzą odnośnie dopuszczalnych prędkości na polskich drogach. Ale z odpowiedzią na pytania odnośnie dopuszczalnej prędkości podczas holowania lub dopuszczalnej prędkości samochodu z przyczepą problem ma już wielu właścicieli pojazdów.

Mandat za jazdę po buspasie

Jaki mandat i ile punktów karnych grozi za jazdę po buspasie? Czy w niektórych przypadkach kierowcy samochodów osobowych mogą korzystać z buspasów?

Samochód zastępczy z OC sprawcy lub z AC

W przypadku, gdy nasze auto zostało uszkodzone w wyniku kolizji mamy prawo do skorzystania z samochodu zastępczego, za który zapłaci zakład ubezpieczeń. Na jakich warunkach samochód zastępczy zostanie nam przyznany?

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim - mandat i punkty karne

Manewr wyprzedzania należy do najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych. Jeśli wykonywany jest tuż przed pasami, naraża na śmiertelne niebezpieczeństwo prawidłowo poruszający na przejściu pieszych.

Opinia rzeczoznawcy samochodowego, a wypłata odszkodowania

W sytuacji spornej, w której ubezpieczyciel kwestionuje wysokość wypłaty odszkodowania lub wypłatę odszkodowania w ogóle, właściciele samochodów zazwyczaj sięgają po opinię niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Czy opinia wspomnianego rzeczoznawcy jest podstawą do wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela?

Niewidoczny znak drogowy, a mandat

Czy w przypadku, gdy znak drogowy jest zasłonięty gałęziami lub stoi w miejscu niewidocznym zostaniemy ukarani mandatem za jego nieprzestrzeganie?

Kolizja na parkingu, a policja

Do drobnych kolizji na parkingach pod sklepami i w centrach handlowych dochodzi stosunkowo często. Czy w przypadku kolizji na parkingu pod hipermarketem może interweniować policja?

Zielony listek obowiązkowy dla nowych kierowców

Zielony listek powraca na polskie drogi. Od 4 stycznia 2016 roku wszyscy nowi kierowcy będą musieli oznaczyć nim swoje auta.

REKLAMA