REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Włączanie się do ruchu i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - mandat

Pierwszeństwo przejazdu nie zawsze jest zachowywane przez kierowców.
Pierwszeństwo przejazdu nie zawsze jest zachowywane przez kierowców.

REKLAMA

REKLAMA

Zajechanie drogi czy zmuszenie innego kierowcy do gwałtownego hamowania to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych na polskich drogach. Zobacz co grozi kierowcy za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi.

Więcej dróg, więcej problemów!

Im mocniej zagęszcza się sieć się dróg i autostrad w Polsce, tym coraz częściej dostrzec można na nich mało doświadczonych lub po prostu egoistycznych kierowców. Widok osoby blokującej lewy pas autostrady czy zajeżdżającej innym kierowcom drogę to zjawisko powszechne dla kogoś, kto porusza się autem na co dzień.

REKLAMA

Pierwszeństwo przejazdu

Jeszcze większym problemem polskich ulic są kierowcy nietolerujący znaczenia pierwszeństwa przejazdu na drodze. W 2012 roku w wyniku wymuszenia pierwszeństwa przejazdu miało miejsce 7922 wypadków drogowych, w których zginęło 380 osób. W tym samym czasie na skutek przekroczenia dopuszczalnej prędkości  miało miejsce 8550 wypadków! Skąd tak niewielka różnica?

Zobacz też: Koniec pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Za co grozi mandat?

Kultura za kierownicą

Polscy kierowcy mają niewielki staż za kierownicą. Kultura jazdy też jest naszym rodakom nadal obca. Owszem nie brakuje uprzejmych kierowców, którzy akceptują to, że na drodze może być ktoś inny niż oni sami, ale nadal dominują ci, myślący wyłącznie o sobie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zajeżdżanie drogi i gwałtowne hamowanie - obraz polskich dróg?

Wielu kierowców kompletnie nie zna przepisów ruchu drogowego, a co za tym idzie, nie potrafi się do nich stosować. Widok auta wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej i zmuszającego tym samym innego kierowcę do wyraźnego , a czasem nawet gwałtownego, hamowania jest zjawiskiem powszechnym. Zazwyczaj kończy się na chwili strachu, pisku opon i niepotrzebnie marnowanym paliwie, ale są sytuacje, w których dochodzi do zderzenia. Nie brakuje wtedy osób rannych i zabitych.

Zobacz też: Zakrywanie tablic rejestracyjnych – mandat i punkty karne

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu - mandat i punkty karne

Za nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi podczas włączania się do ruchu grozi mandat w wysokości 300 zł. Kara dotyczy także sytuacji, gdy nie dojdzie do wypadku czy kolizji. Dodatkowo na konto kierowcy trafia 5 punktów karnych.

Jak włączać się do ruchu?

Pamiętajmy, że włączając się do ruchu należy po pierwsze dokładnie zweryfikować aktualną sytuację na drodze, a po drugie zrobić to w sposób szybki i zdecydowany. Jeśli zdajemy sobie sprawę, że nasz manewr spowoduje, że inne auto będzie musiało wyraźnie zwolnić to zaniechajmy go. Umożliwi to na zachować płynność ruchu na drodze oraz ograniczy niepotrzebne ryzyko.

Rondo z ustalonym pierwszeństwem - oznakowane znakami C-12 „ruch okrężny” oraz A-7 „ustąp pierwszeństwa” (lub B-20 „stop”) łącznie.
Bogumił Leśniewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA