Niezatrzymanie się do kontroli drogowej - konsekwencje

REKLAMA
REKLAMA
Zignorowanie kontroli drogowej
Widok patrolu policyjnego stacjonującego tuż przy drodze potrafi zmrozić krew w żyłach. Chwila nieuwagi i nasze konto zostaje uszczuplone o kilkaset złotych. Zdarza się jednak, że kierowca, mimo znaków i poleceń wydawanych przez policjanta, nie zatrzymuje się do kontroli. Nie zawsze jest to celowo działanie z jego strony, bowiem patrole policji bardzo często ustawiają się w miejscach słabo widocznych. Co grozi za niezatrzymanie się do kontroli drogowej?
REKLAMA
Kodeks wykroczeń (Ustawa z dnia 20 maja 1971 roku) dosyć jasno określa karę, jaka grozi kierowcy za zignorowanie nakazu zatrzymania pojazdu w trakcie kontroli drogowej:
Art. 92.
§ 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
Zobacz też: Jazda lewym pasem – mandat i punkty karne
Niezatrzymanie się do kontroli drogowej: wysokość grzywny
Kara finansowa, czyli grzywna, możesz zostać ustalona przez sąd w wysokości od 20 do 5000 zł :
Art. 1.
§ 1. Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany.
Art. 24.
§ 1. Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5.000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Zobacz też: Nielegalne zdjęcia z fotoradarów!
Niezatrzymanie się do kontroli drogowej: zakaz prowadzenia pojazdów
Oprócz kary finansowej znacznie boleśniejszy dla kierowcy może okazać się zakaz prowadzenia pojazdów. Takowy może orzec sąd, jeśli uzna, że czyn nasz został popełniony umyślnie i z konkretnych powodów (próba zatajenia faktu jazdy po spożyciu alkoholu, świadome łamanie przepisów drogowych czy ucieczka przed oznakowanym radiowozem).
Art. 29.
§ 1. Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
§ 2. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy.
§ 3. Zakaz, o którym mowa w § 1, obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia. Orzekając zakaz nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. Do chwili wykonania tego obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.
§ 4. Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.

REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA