Niezapłacony mandat - jakie będą konsekwencje?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli nie zgadzamy się z wysokością mandatu lub uważamy, że jest on bezzasadny, wtedy zostanie sporządzony wniosek o ukaranie a naszą sprawę rozpatrzy sąd grodzki. Jednak podpisując mandat przyznajemy się do winy, więc od przyjętego mandatu nie można się już odwołać w sądzie. Mandat otrzymany w trakcie policyjnej kontroli należy zapłacić w ciągu 7 dni.
REKLAMA
Zobacz też: Mandat za jazdę po buspasie
Niezapłacony mandat w terminie
Jeśli nie opłacimy mandatu w terminie, urząd wojewódzki (w przypadku kar wystawionych przez policjantów i ITD) albo prezydent miasta, burmistrz lub wójt (dla mandatów od strażników miejskich bądź gminnych) kieruje tytuł wykonawczy od odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego. Naczelnik może wysłać do kierowcy zawiadomienie o konieczności jak najszybszego uregulowania kary, ale nie jest to jego obowiązkiem. Natomiast ma prawo rozpocząć procedurę egzekucyjną poprzez zajęcie środków z rachunku bankowego, pensji, emerytury lub ruchomości. Ponadto kierowca wcale nie musi być poinformowany o zajęciu pieniędzy. Urzędy Skarbowe praktykują także wysyłanie komornika, który proponuje bezpośrednie zapłacenie mandatu. Mandat karny przedawnia się dopiero po trzech latach.
Zobacz też: 500 złotych mandatu - zobacz za co!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.