Mandat za wymuszenie pierszeństwa na pieszym
REKLAMA
REKLAMA
Za co kara?
Nieodpowiednie zachowanie się na drodze wobec pieszego to jedna z głównych przyczyn wypadków na drodze w Polsce. Zaraz po zderzeniu się pojazdów w ruchu, najczęstszym rodzajem wypadku jest najechanie na pieszego. W roku 2012 zarejestrowano 10 042 takich wypadków. Zginęło w nich 1 152 pieszych, a obrażeń odniosło 9 548. Najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodzi na pasach. W zeszłym roku wydarzyło się na nich 3 581 wypadków, w których rannych zostało 3 621 osób a 223 straciło życie. Znacznie mniej wypadków było na chodnikach, bo 583.Wina za wypadek z udziałem pieszego leży najczęściej po stronie kierowcy – w zeszłym roku w 81% przypadków zawinił kierowca.
REKLAMA
Zobacz też: Holowanie przyczepy, a samochód z automatyczną skrzynią
Największe mandaty z udziałem pieszych
Jednym z najczęściej popełnianych przez kierowców kosztownych manewrów jest wyprzedzenie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszego- manewr ten kosztuję 500 złotych. Sporo również zapłaci się za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, którzy znajdują się na przejściu, chodniku lub nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu, podczas skręcania w drogę poprzeczną. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku niezatrzymania się przed pasami w celu umożliwiania przejścia przez pasy osobie niepełnosprawnej o widocznie ograniczonej sprawności ruchowej lub używającej odpowiedniego znaku. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości 350 złotych, a w większości przypadków również wzbogaceniem konta punktami karnym o 10.
Zobacz też: Kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony?
Mandat można również otrzymać za zatrzymywanie samochodu na pasach (od 100 do 300 złotych), jak również za jazdę po chodniku (250 złotych). Należy też pamiętać o umożliwieniu pieszym przedostania się do autobusu czy tramwaju w wypadku gdy przystanek nie ma wysepki. Kierowca powinien się zatrzymać i umożliwić przejście pieszym. Niestosowanie się do tego przepisu grozi mandatem karnym w wysokości 100 złotych.
Piesi nie są bez winy
W kwestii wypadków z udziałem pieszych zdecydowanie głównymi winowajcami są kierowcy, ale piesi też nie są całkiem bez winy. W zeszłym roku spowodowali oni 3 735 wypadków. Głównym błędem jakim popełniają piesi jest wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd (2 071 wypadków). Jest to przyczyną ponad połowy wypadków z winy pieszych. W dalszej kolejności znajduje się przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych (441) oraz wejście na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody, która uniemożliwia dostrzeżenie pieszego (433). Nieco mniej wypadków spowodowanych jest wejściem na pasy na czerwonym świetle (441).
Zobacz też: Progi zwalniające – prawidłowe wymiary
Sezon na wypadki
Ze statystyk policyjnych wynika, że jesienią dochodzi do największej liczby wypadków na drogach z udziałem pieszych. Jest to spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi na drogach. Intensywne opady deszczu, silny wiatr, spadające liście czy przymrozki, to wszystko skupia się na zwiększona liczbę wypadków. Miejmy nadzieje, że za rok zostanie podpisana nowelizacja o obowiązku noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny przez każdego pieszego poruszającego się przy drodze po zmierzchu.
Źródło: Materiały prasowe Creandi.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.