REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
parking Fot. Fotolia
parking Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mandat za źle zaparkowane auto potrafi być kosztowny. Co więcej, kierowcy aut często nie rozumieją powodów z jakich został na nich nałożony.

Poprawnie zaparkowane auto

Część kierowców prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z popełnianych w trakcie zatrzymania błędów. Uświadamia im to dopiero upomnienie lub mandat od stróżów prawa. Warto pamiętać, że w kwestii tej Kodeks Drogowy pozostaje bezwzględny i dokładnie opisuje powinności zmotoryzowanych. Kierowca jest zobowiązany przede wszystkim do zatrzymania pojazdu w takim miejscu, w którym jest on widoczny dla innych zmotoryzowanych, nie utrudnia ruchu ani nie zagraża bezpieczeństwu. Niedopełnienie tego obowiązku grozi mandatem w wysokości od 100 do nawet 300 złotych. Oczywiście kierowca nie może zatrzymywać się tam, gdzie zakazują tego znaki drogowe. Naruszenie zakazu postoju zubożeje portfel o nawet 100 złotych.

REKLAMA

Zobacz też: Gdzie zakazany jest postój samochodu?

Nie zagradzaj chodnika autem

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, prawo nakłada na kierowców obowiązek zabezpieczenia pojazdu przed możliwością uruchomienia go przez osoby trzecie. Innymi słowy: kierowca musi chronić pojazd przed dostaniem się w niepowołane ręce czyli np. przed kradzieżą. Zamykanie samochodu i zasuwanie szyb to podstawa. Pozostawienie na chodniku 1,5 metra przestrzeni dla pieszych jest nie tylko dobrym obyczajem, ale także obowiązkiem kierowcy. Jego niedopełnienie może oznaczać 100 złotową karę. – Warto dobrze zastanowić się też w jakim stanie jest pojazd, którym chcemy gdzieś zaparkować – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Kodeks Drogowy w artykule 50a mówi jasno: pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest on używany może być usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję, ale na koszt właściciela – zaznacza Florkowska.

Zobacz też: Niezapłacony mandat - jakie będą konsekwencje?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miejsca, na których nie można parkować

Kluczową informacją dla zmotoryzowanych jest lista miejsc i sytuacji, w których prawo zabrania zatrzymania i postoju. Katalog ten jest dosyć rozbudowany.  Gdzie nie można się zatrzymać? Chodzi tu m.in. o przejazdy kolejowe, tramwajowe, skrzyżowania i przejścia dla pieszych. Zabrania się także zatrzymania w tunelu na moście, wiadukcie czy ścieżce rowerowej. Niedopuszczalne jest też (praktykowane przez niektórych zmotoryzowanych) zatrzymanie przy zatoce na przystanku. Kierowcy nie mogą też zatrzymywać się na przejściu dla pieszych. Z postojem sprawa wygląda nieco inaczej. Nie można zaparkować samochodu w miejscu w którym może on utrudniać wjazd i wyjazd np. z bramy. Niedopuszczany jest także postój samochodu, w  punkcie w którym utrudnia on dostęp do innego, prawidłowo zaparkowanego pojazdu. Dlatego lepiej poświecić trochę czasu na znalezienie miejsca na parkingu niż zastawić swoim pojazdem inne auto. Nie dosyć, że rozzłościmy tym właściciela zblokowanego pojazdu to dodatkowo sprowadzimy na siebie mandat w wysokości 100 złotych. Warto pamiętać, że niedopuszczalny jest postój przed i za przejazdem kolejowym, a także w strefie zamieszkania. Oczywiście kierowcy nie mogą zapomnieć, że na drogach ekspresowych i autostradach postój i zatrzymanie są możliwe tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA