Holowanie na sztywno, tzw. "sztywny hol" - mandat
REKLAMA
REKLAMA
Holowanie na sztywno to widok rzadki na drodze. W większości przypadków niesprawne w pełni auto holowane jest za pomocą elastycznej linki. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania.
REKLAMA
Sztywny hol - przepisy
Kodeks Drogowy określa wyraźnie, że w przypadku gdy sprawny jest tylko jeden układ hamulcowy to trzeba skorzystać z holowania na sztywno. Jeśli działają oba układy to można poprzestać na lince (połączeniu giętkim). Odległość obu aut na tzw. „sztywnym holu” nie może przekraczać 3 metrów a połączenie obu pojazdów musi być oznaczone białymi i czerwonymi pasami, albo chorągiewką (żółtą lub czerwoną), tak aby inni użytkownicy drogi mogli je w porę dostrzec.
Zobacz też: Palenie papierosów w czasie jazdy autem
W przypadku, gdy policjant dopatrzy się nieprawidłowego sposobu holowania pojazdu, to może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości 250 zł. Za brak oznaczeń w postaci czerwono-białych pasów lub chorągiewki można otrzymać dodatkowo 50-złotowy mandat.
Zobacz też: Odmowa przyjęcia mandatu - porady
Zakaz holowania - w jakich przypadkach
Nie zawsze auto można holować. Jest to niemożliwe w przypadku, gdy ma ono niesprawny układ hamulcowy,a jazda wymagałaby jego używania. Poza tym na połączeniu sztywnym trzeba holować te pojazdy, których hamulce funkcjonują tylko wtedy, gdy pracuje silnik (a w wyniku awarii nie chce się on uruchomić). Nie można także holować innych aut pojazdem wyposażonym w przyczepę. Holowanie jest także zabronione na autostradzie!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.