REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing pojazdów ciężarowych

Europejski Fundusz Leasingowy SA
Leasing, to dobry pomysł na sfinansowanie zakupu pojazdów ciężarowych.
Leasing, to dobry pomysł na sfinansowanie zakupu pojazdów ciężarowych.

REKLAMA

REKLAMA

Finansowanie poprzez leasing samochodów ciężarowych jest dla przedsiębiorców atrakcyjnym sposobem na modernizację i uzupełnienie parku pojazdów. Jak przebiega finansowanie pojazdów ciężarowych leasingiem i jakie wynikają z tego korzyści.

Leasing pojazdów ciężarowych w liczbach

Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu za I półrocze 2013 r. , firmy leasingowe zrzeszone w ZPL sfinansowały pojazdy ciężarowe o wartości 1,68 mld PLN, co przekłada się na liczbę 14 735 sfinansowanych sztuk pojazdów. Tym samym odnotowano wzrost wartości sfinansowanych tych pojazdów o 4,42 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przywołane wyniki potwierdzają fakt ożywienia w finansowaniu aktywów tej branży.

REKLAMA

Wartość sfinansowanych przez firmy leasingowe pojazdów ciężarowych w omawianym okresie wsparta była również pożyczką. Odnotowano w tym obszarze istotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu z 2011 r. - wyniósł on 96,92 proc. Przewidujemy, że znaczenie pożyczki w tym sektorze będzie w dalszym ciągu wzrastać.

Zobacz też: Jakie znaczenie dla MŚP ma korzystanie z usług faktoringu?

Leasing korzystny przy finansowaniu pojazdów

Leasing jest popularnym narzędziem finansowania samochodów, również ciężarowych. Co skłania przedsiębiorców do inwestycji za pośrednictwem usług firm leasingowych? Przede wszystkim pozyskanie tym sposobem finansów jest łatwiejsze, niż uzyskanie ich w ramach kredytu. Prostsze i bardziej przejrzyste procedury oraz brak skomplikowanych zabezpieczeń ułatwiają i przyspieszają podjęcie decyzji w sprawie finansowania. Leasing jest korzystny dla przedsiębiorców, nie tylko ze względu na możliwość precyzyjnego zaplanowania budżetu inwestycyjnego, ale również dzięki wspierającym projektom, m.in. pakietom usług dodatkowych związanych z finansowanym sprzętem. Co więcej, przedsiębiorca zna określoną w umowie wartość inwestycji w czasie, natomiast wydatki są rozłożone na kilka lat. Dodatkowo, za pomocą usługi Leasingu Swobodnego leasingobiorca może sam kształtować miesięczne raty płacone za sprzęt, przy uwzględnieniu obecnych możliwości finansowych firmy. Firmy leasingowe, dzięki współpracy z czołowymi producentami samochodów ciężarowych oraz innych pojazdów dostawczych i maszyn, oferują przedsiębiorcom konkurencyjne cenowo propozycje zakupu środków, które są zazwyczaj niedostępne poza ofertą leasingu. Ważnym jest również iż firma leasingowa nie ogranicza wartości finansowanego sprzętu, tak więc przedsiębiorcy nie muszą obawiać się wysokiej ceny leasingowanego sprzętu.

Zobacz też: Jakie są rodzaje leasingu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Finansowanie pożyczką zakupu samochodów ciężarowych

Klienci sięgają po pożyczkę - alternatywne narzędzie w stosunku do leasingu. Widać wzrost zainteresowania finansowania tym narzędziem, jednak wartość udzielonych pożyczek nie przekroczyła wartości leasingu.

Korzyści wynikające z pożyczki należy rozpatrywać w dwóch aspektach. Pierwszą kwestią są względy ekonomiczne - przede wszystkim jest to dowolny okres trwania umowy oraz fakt, że finansowany przedmiot od początku trwania umowy jest własnością pożyczkobiorcy. Aspekt ten jest istotny w okresie spowolnienia rynku oraz niepewności gospodarczej. Drugi aspekt korzyści płynących z finansowania pożyczką wynika bezpośrednio z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Programy dofinansowania unijnego dają możliwość zakupu różnego rodzaju środków transportu, m.in. rolnikom. Wymienione elementy powodują, że klienci w coraz większym stopniu zaczynają interesować się finansowaniem za pomocą pożyczki. Jednak nadal niemal 95 proc. wartości rynku pojazdów ciężarowych jest finansowana poprzez leasing.

Zobacz też: Leasing na przykładzie kalkulacji

Prognozy dla rynku leasingu

W drugiej połowie 2013 roku wzrost na rynku leasingu będzie korespondował z podejmowanymi przez firmy inwestycjami oraz sytuacją gospodarczą kraju. Zmiany w segmencie pojazdów ciężarowych będą zależne od kondycji rynku przewozowego oraz sytuacji finansową firm transportowych. Jednak dla właścicieli tych firm leasing nadal pozostanie najprostszym instrumentem zewnętrznego finansowania. Dodatkowo, rok 2013 to również ostatni czas dla pojazdów z normami spalin Euro 5, co z pewnością korzystnie wpłynie na zainteresowanie klientów wymianą pojazdów.

Tekst: Ryszard Majewski, zastępca dyrektora departamentu ds. współpracy z dostawcami EFL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA