Wypowiedzenie umowy OC
REKLAMA
REKLAMA
Zwykle wypowiedzenie umowy OC komunikacyjnego dotyczy dwóch sytuacji - po zakupie pojazdu lub po wznowieniu polisy na kolejny rok .
REKLAMA
Jak wypowiedzieć umowę OC? Dokument na piśmie
Zgodnie z obowiązującym prawem wypowiedzenie musi być złożone do ubezpieczyciela w formie pisemnej. Nie ma jednego wzoru dokumentu, ale jest kilka elementów niezbędnych do prawidłowego wypowiedzenia polisy:
- nazwa i adres zakładu ubezpieczeń do którego adresowane jest wypowiedzenie,
- numer polisy i okres ubezpieczenia na jaki zawarta została polisa,
- dane osoby wypowiadającej umowę OC,
- dane pojazdu, którego dotyczy wypowiadana umowa (marka, model nr rejestracyjny pojazdu),
- odręczny podpis wypowiadającego umowę,
- przyczyna wypowiedzenia polisy – najlepiej powołać się na odpowiedni przepis z ustawy o OC.
Zobacz też: Co to jest ubezpieczenie smartcasco?
Wypowiedzenie możemy dostarczyć osobiście (do siedziby ubezpieczyciela lub agenta-przedstawiciela), faksem lub wysłać pocztą czy kurierem. Niektóre zakłady dopuszczają możliwość wysyłki wypowiedzenia OC e-mailem.
O ważności tego dokumentu decyduje odręczny podpis. Nawet jeśli wypowiedzenie jest wysyłane faksem lub w formie skanu.
Zobacz też: Samochód zastępczy z OC sprawcy lub z AC
Jak wypowiedzieć umowę OC? Zmiana ubezpieczyciela
REKLAMA
Przy zmianie ubezpieczyciela, przed wznowieniem umowy ubezpieczenia OC, odpowiedni dokument musimy dostarczyć dotychczasowemu towarzystwu najpóźniej na jeden dzień przed końcem aktualnej polisy. Przykładowo, jeśli umowa kończy nam się 2 września, wypowiedzenie musi dotrzeć do TU najpóźniej 1 września.
Przy wysyłce wypowiedzenia pocztą decydującą datą jest dzień nadania wypowiedzenia. Ale uwaga, tylko w sytuacji, gdy skorzystaliśmy z usług Poczty Polskiej. W innych wypadkach liczyć się będzie data dotarcia dokumentu do ubezpieczyciela.
Jeśli przegapimy termin, nasza umowa OC z mocy prawa zostanie automatycznie przedłużona w dotychczasowym zakładzie. Wtedy w każdej chwili możemy wypowiedzieć automatyczną polisę. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktualnego OC komunikacyjnego w innym towarzystwie.
Za wykorzystany okres automatycznie przedłużonej polisy będzie nam naliczona składka proporcjonalna do liczby wykorzystanych dni.
Zobacz też: Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?
Jak wypowiedzieć umowę OC? Kupno samochodu
REKLAMA
Gdy kupimy samochód z aktualną polisą OC, możemy ją wypowiedzieć w dowolnym momencie lub wykorzystać do końca jej ważności. Wypowiedzenie w tej sytuacji także musi mieć formę pisemną i być opatrzone własnoręcznym podpisem. W ciągu 14 dni od złożenia dokumentu zakład ubezpieczeń zwróci nam składkę proporcjonalnie za każdy dzień niewykorzystanego okresu ochrony.
Warto wiedzieć, że za czas, kiedy polisa była do nas przypisana, zakład ubezpieczeń może nam zrekalkulować składkę. I zgodnie z ustawą będziemy musieli zapłacić ewentualną dopłatę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.