REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie umowy OC

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
Jak wypowiedzieć umowę OC? Fot. Fotolia
Jak wypowiedzieć umowę OC? Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypowiedzenie OC komunikacyjnego nie jest skomplikowane. Ważne, by wiedzieć kiedy i jak powinniśmy to zrobić, a to szczegółowo wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zwykle wypowiedzenie umowy OC komunikacyjnego dotyczy dwóch sytuacji - po zakupie pojazdu lub po wznowieniu polisy na kolejny rok .

REKLAMA

Jak wypowiedzieć umowę OC? Dokument na piśmie

Zgodnie z obowiązującym prawem wypowiedzenie musi być złożone do ubezpieczyciela w formie pisemnej. Nie ma jednego wzoru dokumentu, ale jest kilka elementów niezbędnych do prawidłowego wypowiedzenia polisy:
- nazwa i adres zakładu ubezpieczeń do którego adresowane jest wypowiedzenie,
- numer polisy i okres ubezpieczenia na jaki zawarta została polisa,
- dane osoby wypowiadającej umowę OC,
- dane pojazdu, którego dotyczy wypowiadana umowa (marka, model nr rejestracyjny pojazdu),
- odręczny podpis wypowiadającego umowę,
- przyczyna wypowiedzenia polisy – najlepiej powołać się na odpowiedni przepis z ustawy o OC.

Zobacz też: Co to jest ubezpieczenie smartcasco?

Wypowiedzenie możemy dostarczyć osobiście (do siedziby ubezpieczyciela lub agenta-przedstawiciela), faksem lub wysłać pocztą czy kurierem. Niektóre zakłady dopuszczają możliwość wysyłki wypowiedzenia OC e-mailem.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ważności tego dokumentu decyduje odręczny podpis. Nawet jeśli wypowiedzenie jest wysyłane faksem lub w formie skanu.

Zobacz też: Samochód zastępczy z OC sprawcy lub z AC

Jak wypowiedzieć umowę OC? Zmiana ubezpieczyciela

REKLAMA

Przy zmianie ubezpieczyciela, przed wznowieniem umowy ubezpieczenia OC, odpowiedni dokument musimy dostarczyć dotychczasowemu towarzystwu najpóźniej na jeden dzień przed końcem aktualnej polisy. Przykładowo, jeśli umowa kończy nam się 2 września, wypowiedzenie musi dotrzeć do TU najpóźniej 1 września.

Przy wysyłce wypowiedzenia pocztą decydującą datą jest dzień nadania wypowiedzenia. Ale uwaga, tylko w sytuacji, gdy skorzystaliśmy z usług Poczty Polskiej. W innych wypadkach liczyć się będzie data dotarcia dokumentu do ubezpieczyciela.

Jeśli przegapimy termin, nasza umowa OC z mocy prawa zostanie automatycznie przedłużona w dotychczasowym zakładzie. Wtedy w każdej chwili możemy wypowiedzieć automatyczną polisę. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktualnego OC komunikacyjnego w innym towarzystwie.

Za wykorzystany okres automatycznie przedłużonej polisy będzie nam naliczona składka proporcjonalna do liczby wykorzystanych dni.

Zobacz też: Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Jak wypowiedzieć umowę OC? Kupno samochodu

REKLAMA

Gdy kupimy samochód z aktualną polisą OC, możemy ją wypowiedzieć w dowolnym momencie lub wykorzystać do końca jej ważności. Wypowiedzenie w tej sytuacji także musi mieć formę pisemną i być opatrzone własnoręcznym podpisem. W ciągu 14 dni od złożenia dokumentu zakład ubezpieczeń zwróci nam składkę proporcjonalnie za każdy dzień niewykorzystanego okresu ochrony.

Warto wiedzieć, że za czas, kiedy polisa była do nas przypisana, zakład ubezpieczeń może nam zrekalkulować składkę. I zgodnie z ustawą będziemy musieli zapłacić ewentualną dopłatę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA