Leasing samochodów osobowych dla firmy
REKLAMA
REKLAMA
Czy można wyleasingować używane auto?
REKLAMA
Na początku należy zaznaczyć, że leasing umożliwia sfinansowanie zarówno nowych jak i używanych samochodów osobowych. Przedsiębiorcy mają do wyboru leasing operacyjny oraz finansowy. Wpłata własna przy finansowaniu zaczyna się od 0 proc. Klienci, w zależności od wybranego rodzaju leasingu, mogą wyznaczyć okres leasingu od 6 do 60 miesięcy.
Co z ubezpieczeniem w leasingu?
Wiele firm oferuje także dodatkowe usługi, wspomagające obsługę aut firmowych.
W portfolio EFL dostępne są m.in.: ubezpieczenia, karta paliwowa czy zarządzanie flotą pojazdów. Bezpośrednia współpraca z dostawcami aut umożliwia negocjowanie atrakcyjnych rabatów dla firm leasingujących, co przekłada się na korzystne warunki cenowe proponowane przedsiębiorcom. Natomiast dostępne programy assistance zapewniają pierwszą pomoc w sytuacji zaistnienia szkody lub awarii pojazdu.
Zobacz też: Umowa leasingu – co powinna zawierać?
Co daje leasing?
Pozyskanie finansów za pośrednictwem leasingu jest łatwiejsze, niż uzyskanie ich w ramach kredytu. Leasingodawcy przez cały okres umowy pozostają właścicielami sprzętu, dlatego też stosują prostsze i bardziej przejrzyste procedury udzielenia finansowania. Co więcej, nie wprowadza się klauzul przewłaszczenia ani nie wymaga skomplikowanych zabezpieczeń, przez co decyzja w sprawie udzielenia finansów jest szybsza. Dodatkowo, wybierając odpowiedni rodzaj umowy leasingowej, przedsiębiorca może kształtować poziom zobowiązań podatkowych swojej firmy. Ponadto, przedsiębiorca decydujący się na zakup środka trwałego za pomocą leasingu, nie zamraża swoich środków, które tym samym może przeznaczyć na rozwój firmy oraz bieżące wydatki. Ten aspekt leasingu jest szczególnie istotny w czasach spowolnienia gospodarczego, ponieważ ułatwia zarządzanie biznesem oraz jego płynnością finansową.
Pożyczka na samochód
Obserwując ciepłe przyjęcie pożyczki przez klientów działających w sektorach rolnym czy medycznym, EFL zdecydował się dołączyć do portfela swoich usług Autopożyczkę. Jest ona produktem skierowanym do podmiotów gospodarczych w tym również rolników indywidualnych . Propozycja obejmuje finansowanie zarówno pojazdów osobowych, jak i dostawczych. Podobnie jak w przypadku leasingu, finansowane mogą być zarówno nowe jak i używane pojazdy. Dlaczego warto skorzystać z pożyczki? Przedsiębiorcy zyskują szybką decyzję kredytową, natomiast niskie poziomy wpłat początkowych powodują, że finansując pojazdy nie muszą oni inwestować bieżących środków własnych.
Zobacz też: Jakie kryteria musi spełniać firma, by skorzystać z leasingu?
Parametry pożyczki
REKLAMA
Pożyczka dostępna jest w procedurze uproszczonej, która oznacza dla klienta minimum formalności. Może z niej skorzystać klient, którego firma działa nieprzerwanie od 12 miesięcy. Natomiast w ramach procedury standardowej o przyznanie finansowania może starać się klient, który prowadzi firmę nieprzerwanie od 6 miesięcy. Ważnym wyznacznikiem jest również to, że firma nie może być w stanie upadłości, nie zawiesiła działalności i nie jest wobec niej prowadzone żadne postępowanie egzekucyjne.
Nowe pojazdy mogą być finansowane przez okres do 60 miesięcy, używane natomiast 48 miesięcy. Maksymalny wiek pojazdu oraz okres finansowania nie mogą razem przekroczyć 8 lat. Pożyczka udzielana jest w walucie polskiej, na zmiennej bądź stałej stopie oprocentowania. Do decyzji klienta należy wybór harmonogramu, pośród równomiernego, degresywnego oraz sezonowego. Minimalna wartość udzielonej pożyczki wynosi 5 tys. złotych.
Zobacz też: Raty leasingowe - konsekwencje, gdy nie zapłacisz
Co "mówią" wyniki branży?
Na koniec warto przytoczyć dane Związku Polskiego Leasingu za I półrocze 2013r. , które mówią, że w segmencie pojazdów osobowych firmy leasingowe obsłużyły transakcje
o łącznej wartości ponad 4,1 mld zł. Stanowi to wzrost w porównaniu do tego analogicznego okresu ubiegłego roku o 9,82 proc. Co więcej, w omawianym okresie sfinansowano łącznie zakup ponad 44 tys. aut.
Możliwość skorzystania z kompleksowych usług, jakie oferują leasingodawcy jest ogromnym ułatwieniem dla zainteresowanych zakupem aut. Przedsiębiorcy nie muszą na własną rękę organizować ubezpieczenia czy pakietu assistance, natomiast mają możliwość skorzystania z uzupełniających rozwiązań, które optymalizują koszty oraz przede wszystkim są wsparciem przy zarządzaniu flotą.
Tekst: Krzysztof Kot, Menedżer Rynku Pojazdów w Departamencie Sprzedaży EFL
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.