REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing na przykładzie kalkulacji

Europejski Fundusz Leasingowy SA
leasing samochodu
leasing samochodu
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W poniższym artykule przedstawimy wysokość rat na przykładzie leasingu nowego samochodu o wartości 65 tys. zł brutto przy wkładzie własnym na poziomie 5 lub 10%.

Leasing, będący zewnętrznym narzędziem finansowania inwestycji, przynosi wiele korzyści. Łatwość pozyskania, zalety podatkowe czy minimum formalności – wszystkie te cechy leasingu powodują jego stale rosnącą popularność wśród firm. Przedsiębiorcy mogą mieć problem z orientacją w kwestiach podatkowych, dlatego warto omówić wybrane zagadnienia.

REKLAMA

Zobacz też: Zakup floty poleasingowej

Zalety leasingu a przykładowe kalkulacje

Za pośrednictwem leasingu można sfinansować większość inwestycji. Orientacyjny rozkład rat leasingowych najprościej omówić na przykładzie nowego auta. Przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest samochód osobowy - Honda Civic. Kontrakt pomiędzy stronami zawierany jest na okres 3 oraz 5 lat. Wartość ofertowa sprzętu wynosi 52 845,53 PLN netto, 65 000,00 PLN brutto. W zależności od wysokości wpłaty początkowej, różnie będzie się kształtował harmonogram spłat. W tabelach przedstawiamy przykładowe harmonogramy dla określonych warunków finansowania.

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 10% wpłaty własnej, na okres finansowania 3 lat

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 20% wpłaty własnej, na okres finansowania 3 lat

Zobacz też: Umowa leasingu – co powinna zawierać?

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 10% wpłaty własnej, na okres finansowania 5 lat

Zobacz też: Faktoring – w jaki sposób poprawia płynność finansową?

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 20% wpłaty własnej, na okres finansowania 5 lat

REKLAMA

EFL leasingując sprzęt na okres 3 lat, rozkłada płatność na 35 rat leasingowych (w przypadku innych firm leasingowych jest to okres 36 miesięcy), natomiast dla umowy 5-letniej – finansowanie obejmuje 59 czynszów leasingowych (u innych leasingodawców okres ten wynosi 60 miesięcy).

Poprzez wybór wartości leasingowanego środka trwałego, określenie długości trwania umowy oraz odpowiedniej wartości wpłaty początkowej, przedsiębiorca może kształtować poziom zobowiązań wobec firmy leasingowej. Dodatkowo, w ramach wprowadzonej w ostatnim czasie w EFL usługi Leasingu Swobodnego, klient ma możliwość samodzielnego zarządzania wysokością rat leasingowych w celu dopasowania ich do bieżącej płynności finansowej swojej firmy. Każda umowa sporządzana jest i realizowana indywidualnie, niezależnie od przedmiotu leasingu oraz podmiotu zawierającego umowę. Bezpośrednia współpraca z dostawcami środków trwałych umożliwia negocjowanie atrakcyjnych rabatów dla firm leasingujących, co przekłada się na korzystne warunki cenowe proponowane leasingobiorcom.

Zobacz też: Raty leasingowe - konsekwencje, gdy nie zapłacisz

Odpis podatku VAT

Przedsiębiorcy, który leasinguje auto osobowe i dostawcze do 3,5t przysługuje odpis podatku VAT w wysokości 60% jednak nie więcej niż 6 tys. Od samochodów dostawczych przysługuje pełny odpis podatku VAT, kiedy spełniają one warunki wynikające z ustawy o VAT, potwierdzone odpowiednimi badaniami technicznymi pojazdu. Leasingu auta dostawczego powyżej 3,5t oznacza dla przedsiębiorcy możliwość odpisu pełnej wartości podatku VAT.

Odliczenie podatku VAT od kosztów paliwa możliwe jest dla tych pojazdów, od zakupu których można odpisać wartość podatku VAT. W przypadku samochodów osobowych zasady takie nie mają zastosowania.

Zobacz też: Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

Tarcza podatkowa

Zastosowanie tarczy podatkowej, inaczej nazywanej osłoną podatkową, obejmuje pomniejszenie obciążeń podatkowych przedsiębiorcy, które jest związane z poniesionymi kosztami uzyskania przychodów w ramach prowadzenia działalności. Przy finansowaniu leasingiem operacyjnym, raty leasingowe w całości zaliczane są do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Do kosztów tych zaliczają się również środki poniesione na ubezpieczenie oraz zakup paliwa - netto lub brutto, w zależności od tego, czy przedsiębiorcy przysługuje prawo do odpisu podatku VAT od paliwa. Dodatkowo, kosztem uzyskania przychodu są również wydatki związane z naprawami pojazdów. Natomiast w leasingu finansowym, do kosztów prowadzenia działalności zalicza się odsetki od kwoty finansowania. Dlatego przedsiębiorca, który prowadzi w swojej firmie pełną księgowość, częściej wybierana leasing operacyjny.

Zobacz też: Jakie są rodzaje leasingu?

Amortyzacja

Amortyzacja wpływa na koszty związane z finansowaniem leasingiem. W przypadku korzystania z leasingu operacyjnego, koszty amortyzacji ponosi leasingodawca. Natomiast w leasingu finansowym - koszt ten leży po stronie leasingobiorcy. Należy również pamiętać, że w leasingu finansowym przedsiębiorca płaci całą kwotę podatku VAT z góry. Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych różni się w zależności od rodzaju leasingu – w leasingu finansowym wynosi  5 lat, natomiast w operacyjnym - w przypadku finansowania aktywów ruchomych (np. samochodów) – czas ten nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji (24 miesiące).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA