REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing na przykładzie kalkulacji

Europejski Fundusz Leasingowy SA
leasing samochodu
leasing samochodu
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W poniższym artykule przedstawimy wysokość rat na przykładzie leasingu nowego samochodu o wartości 65 tys. zł brutto przy wkładzie własnym na poziomie 5 lub 10%.

Leasing, będący zewnętrznym narzędziem finansowania inwestycji, przynosi wiele korzyści. Łatwość pozyskania, zalety podatkowe czy minimum formalności – wszystkie te cechy leasingu powodują jego stale rosnącą popularność wśród firm. Przedsiębiorcy mogą mieć problem z orientacją w kwestiach podatkowych, dlatego warto omówić wybrane zagadnienia.

REKLAMA

Zobacz też: Zakup floty poleasingowej

Zalety leasingu a przykładowe kalkulacje

Za pośrednictwem leasingu można sfinansować większość inwestycji. Orientacyjny rozkład rat leasingowych najprościej omówić na przykładzie nowego auta. Przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest samochód osobowy - Honda Civic. Kontrakt pomiędzy stronami zawierany jest na okres 3 oraz 5 lat. Wartość ofertowa sprzętu wynosi 52 845,53 PLN netto, 65 000,00 PLN brutto. W zależności od wysokości wpłaty początkowej, różnie będzie się kształtował harmonogram spłat. W tabelach przedstawiamy przykładowe harmonogramy dla określonych warunków finansowania.

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 10% wpłaty własnej, na okres finansowania 3 lat

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 20% wpłaty własnej, na okres finansowania 3 lat

Zobacz też: Umowa leasingu – co powinna zawierać?

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 10% wpłaty własnej, na okres finansowania 5 lat

Zobacz też: Faktoring – w jaki sposób poprawia płynność finansową?

  • Harmonogram leasingu dla opcji: 20% wpłaty własnej, na okres finansowania 5 lat

REKLAMA

EFL leasingując sprzęt na okres 3 lat, rozkłada płatność na 35 rat leasingowych (w przypadku innych firm leasingowych jest to okres 36 miesięcy), natomiast dla umowy 5-letniej – finansowanie obejmuje 59 czynszów leasingowych (u innych leasingodawców okres ten wynosi 60 miesięcy).

Poprzez wybór wartości leasingowanego środka trwałego, określenie długości trwania umowy oraz odpowiedniej wartości wpłaty początkowej, przedsiębiorca może kształtować poziom zobowiązań wobec firmy leasingowej. Dodatkowo, w ramach wprowadzonej w ostatnim czasie w EFL usługi Leasingu Swobodnego, klient ma możliwość samodzielnego zarządzania wysokością rat leasingowych w celu dopasowania ich do bieżącej płynności finansowej swojej firmy. Każda umowa sporządzana jest i realizowana indywidualnie, niezależnie od przedmiotu leasingu oraz podmiotu zawierającego umowę. Bezpośrednia współpraca z dostawcami środków trwałych umożliwia negocjowanie atrakcyjnych rabatów dla firm leasingujących, co przekłada się na korzystne warunki cenowe proponowane leasingobiorcom.

Zobacz też: Raty leasingowe - konsekwencje, gdy nie zapłacisz

Odpis podatku VAT

Przedsiębiorcy, który leasinguje auto osobowe i dostawcze do 3,5t przysługuje odpis podatku VAT w wysokości 60% jednak nie więcej niż 6 tys. Od samochodów dostawczych przysługuje pełny odpis podatku VAT, kiedy spełniają one warunki wynikające z ustawy o VAT, potwierdzone odpowiednimi badaniami technicznymi pojazdu. Leasingu auta dostawczego powyżej 3,5t oznacza dla przedsiębiorcy możliwość odpisu pełnej wartości podatku VAT.

Odliczenie podatku VAT od kosztów paliwa możliwe jest dla tych pojazdów, od zakupu których można odpisać wartość podatku VAT. W przypadku samochodów osobowych zasady takie nie mają zastosowania.

Zobacz też: Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

Tarcza podatkowa

Zastosowanie tarczy podatkowej, inaczej nazywanej osłoną podatkową, obejmuje pomniejszenie obciążeń podatkowych przedsiębiorcy, które jest związane z poniesionymi kosztami uzyskania przychodów w ramach prowadzenia działalności. Przy finansowaniu leasingiem operacyjnym, raty leasingowe w całości zaliczane są do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Do kosztów tych zaliczają się również środki poniesione na ubezpieczenie oraz zakup paliwa - netto lub brutto, w zależności od tego, czy przedsiębiorcy przysługuje prawo do odpisu podatku VAT od paliwa. Dodatkowo, kosztem uzyskania przychodu są również wydatki związane z naprawami pojazdów. Natomiast w leasingu finansowym, do kosztów prowadzenia działalności zalicza się odsetki od kwoty finansowania. Dlatego przedsiębiorca, który prowadzi w swojej firmie pełną księgowość, częściej wybierana leasing operacyjny.

Zobacz też: Jakie są rodzaje leasingu?

Amortyzacja

Amortyzacja wpływa na koszty związane z finansowaniem leasingiem. W przypadku korzystania z leasingu operacyjnego, koszty amortyzacji ponosi leasingodawca. Natomiast w leasingu finansowym - koszt ten leży po stronie leasingobiorcy. Należy również pamiętać, że w leasingu finansowym przedsiębiorca płaci całą kwotę podatku VAT z góry. Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych różni się w zależności od rodzaju leasingu – w leasingu finansowym wynosi  5 lat, natomiast w operacyjnym - w przypadku finansowania aktywów ruchomych (np. samochodów) – czas ten nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji (24 miesiące).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA