Tramwaj na rondzie - kiedy ma pierwszeństwo?
REKLAMA
REKLAMA
Doświadczenie nie poparte wiedzą
Nawet doświadczeni kierowcy mają czasem problemy z określeniem pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu okrężnym, popularnie zwanym rondem. Największe wątpliwości dotyczą tramwaju oraz jego praw. Wiele osób, w obawie przed spowodowaniem kolizji drogowej czy wypadku, woli ustąpić mu przejazdu. Baczna obserwacja ronda Starzyńskiego w Warszawie odkrywa ogromne braki wiedzy o zmotoryzowanych.
REKLAMA
Zobacz też: Jak poruszać się po rondzie - poradnik
Tramwaj nie zawsze ma pierwszeństwo
Większość kierowców przeinacza zapisy Prawa o ruchu drogowym, nadając tramwajowi bezwzględne pierwszeństwo przejazdu przed innym uczestnikami ruchu drogowego. W rzeczywistości tramwaj wjeżdżając na rondo bez sygnalizacji świetlnej ma zawsze pierwszeństwo o ile przed wjazdem na rondo nie ma on znaku A-7 „ustąp pierwszeństwa”. Symbol ten nakazuje motorniczemu, który wjeżdża pojazdem szynowym na rondo, przepuścić pojazdy poruszające się po skrzyżowaniu. Co ciekawe, kierowy w 99% przepuszczają tramwaj zatrzymując się przed torami, blokując tym samym ruch na rondzie.
Zobacz też: Kiedy można holować samochód?
Bezwzględne pierwszeństwo tramwaju
Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy tramwaj chce opuścić rondo (znajduje się na jego wysepce). Jeśli na wyspie nie ma sygnalizatorów świetlnych ani znaku A-7 to tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed autami poruszającymi się po rondzie. Jeśli zatem kierowca objeżdża rondo i przecina tory tramwajowe musi się upewnić, że może na nie wjechać, nie powodując kolizji. Jeśli przed rondem jest tylko znak C-12 (ruch okrężny) to również i w takim przypadku tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed innymi pojazdami.
Znak C-12 jeśli występuje bez znaku A-7 ("ustąp pierwszeństwa") oznacza, że tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.