Jakie warunki muszą spełniać fotoradary?
REKLAMA
REKLAMA
Wyróżniamy fotoradary stacjonarne GITD lub przenośne obsługiwane przez straż miejską lub gminną. Urządzenia te jednak muszą mieć odpowiednią lokalizacje, by pomiar nie był błędny. W przypadku fotoradaru stacjonarnego jego lokalizacje określa się na okres 40 miesięcy. Trasa na której ma być postawione urządzenie pomiarowe jest poddana bardzo szczegółowej analizie między innymi stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego na odcinkach 500 metrów w obu kierunkach od określonego miejsca lub do najbliższego skrzyżowań z drogami o nie niższych kategoriach. Badanie to obejmuje również ilość wypadków spowodowanych zbyt dużą prędkością w ciągu ostatnich 3 lat. W obszarach zabudowanych odległość pomiędzy fotoradarami na tej samej drodze i o tym samym kierunku nie powinna być większa niż 500 metrów. Natomiast jeżeli chodzi o obszary niezabudowane odległość ta wynosi 2 kilometry. Przyrząd pomiarowy przechodzi szereg testów podczas prawnej kontroli meteorologicznej. Oceniane są parametry takie jak wilgotność powietrza, temperatura otoczenia, możliwy wpływ oddziaływania wody. Gotowe urządzenie rejestrujące powinno mieć komplet dokumentów, takich jak : świadectwo homologacji, świadectwo legalizacji, instrukcje obsługi oraz Decyzje Zatwierdzenia Typu. Ciekawostką jest fakt, że przyrząd do pomiaru prędkości nie rejestruje przekroczenia prędkości o 10 km/h i mniej.
Fotoradar umieszcza się przy drodze w odległości nie mniejszej niż 1 metr w obudowie na maszcie lub na wsporniku. Obudowa jest homologowana i również przechodzi szereg testów, co urządzenie pomiarowe. Powinna być ona żółta. Szare są stopniowo wycofywane, ale na nie też trzeba uważać, gdyż wykonują pomiar prędkości.
REKLAMA
Zobacz też: Fotoradary a bezpieczeństwo na drogach
Fotoradary przenośne
Drugim typem urządzeń pomiarowych są fotoradary przenośne. Jednak maja one pewne ograniczenia. Te urządzenia można zastosować w obszarach zabudowanych, jedynie za zgodą komendanta miejscowej policji. Straż miejska i gminna może przeprowadzać kontrole tymi urządzeniami w określonym miejscu i czasie. Miejsce to powinno być adekwatnie oznaczone znakiem D-51. Fotoradar przenośny tak jak stacjonarny musi mieć komplet dokumentów i ważną homologacje.
Zobacz też: Fotoradary i kontrole drogowe - gdzie jest ich najwięcej w Polsce?
Pomiar ,,z ukrycia"
Często stosowana sztuczka stosowana przez strażników miejskich i gminnych to tak zwany ,,pomiar z ukrycia”. Nieoznakowany samochód ustawiony jest w widocznym miejscu, w niczym nie kolidującym z innym uczestnikami ruchu drogowego, rejestruje prędkość. Pomiar może być wykonany tylko wtedy, gdy pojazd stoi. Kierowcy, tego typu kontroli, powinni się spodziewać na obszarach zabudowanych oraz na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wyjątek stanowią jedynie drogi ekspresowe i autostrady.
Zobacz też: Czy fotoradary wpływają na zmniejszenie liczby wypadków?
Podsumowanie
Fotoradary do dziś wywołują wiele kontrowersji. Większość kierowców skarży się na nadużycia strażników gminnych, a także na złą lokalizację tych przyrządów. Dlatego też podjęto działania mające na celu ograniczenie wykroczeń stróżów prawa oraz udoskonalenie działania tych urządzeń . Wszelkie informacje dotyczące raportu w sprawie kontroli będą znane w przyszłym roku.
Źródło: Materiały prasowe Creandi.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.