REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fotoradary - jak uniknąć punktów karnych?

Można uniknąć dotkliwych punktów karnych. Ale tylko wtedy, gdy wykroczenie zarejestrował fotoradar.  Fot. Fotolia
Można uniknąć dotkliwych punktów karnych. Ale tylko wtedy, gdy wykroczenie zarejestrował fotoradar. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przeciwieństwie do Policjanta, fotoradar nie dopuszcza żadnej taryfy ulgowej dla osoby dopuszczającej się wykroczenia drogowego. Zatem w jaki sposób można uniknąć punktów karnych za dane wykroczenie drogowe?

Jak wiadomo, mandaty wystawiane na podstawie zdjęć z fotoradarów są mandatami zaocznymi. Gdy fotoradar zarejestruje przekroczenie prędkości zdjęcie trafia do Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem Drogowym przy Generalnym Inspektoracie Transportu Drogowego. Po odczytaniu numerów rejestracyjnych pojazdu informacja wysyłana jest do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, gdzie sprawdzane są dane właściciela samochodu.

REKLAMA

Uniknięcie punktów karnych - metody

Na adres właściciela pojazdu wysyłane jest pismo, które zawiera informacje o okolicznościach niedostosowania się do ograniczenia prędkości, wysokości mandatu
i liczbie punktów karnych, a także dane o fotoradarze, który zarejestrował zdarzenie. Do pisma dołączany jest formularz, na którym należy wypełnić jedno z trzech oświadczeń:

  1. Jedno wypełniane jest przez osobę, która kierowała pojazdem w danym momencie, przyznaje się do winy, a co za tym idzie przyjmuje mandat oraz punkty karne. W formularzu podaje swoje dane osobowe, wysyła go na wskazany adres, a po paru dniach otrzymuje mandat do zapłacenia.
  2. Drugie wypełnia właściciel pojazdu, który nie prowadził auta w momencie popełniania wykroczenia.
    W formularzu wpisuje on dane osoby, która siedziała w owym czasie za kierownicą lub której powierzył samochód.
  3. Trzecie wypełniane jest przez właściciela pojazdu, gdy nie wskazuje on osoby, która kierowała pojazdem w chwili popełnienia wykroczenia. Wówczas może albo przyjąć mandat za niewskazanie jej
    (w wysokości do 500 zł, ale bez punktów karnych), albo odmówić przyjęcia mandatu. W drugim przypadku sprawa trafi do sądu.

Zobacz też: Fotoradary a bezpieczeństwo

Kierowca nie otrzymuje zdjęcia, gdyż jest ono częścią materiału dowodowego i GITD nie ma obowiązku wysyłania go. W przypadku, gdy kierowca będzie chciał zobaczyć zdjęcie, musi stawić się osobiście
w siedzibie GITD w Warszawie. Jeżeli twarz kierującego nie będzie wyraźna, nie będzie stanowiło to podstaw do uniknięcia kary – ważne bowiem, by na zdjęciu został uwieczniony czytelny numer rejestracyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepsza metoda uniknięcia punktów karnych

Zamiast usilnie szukać sposobu na oszukanie fotoradaru najlepiej jest przy nim po prostu zwolnić, ale zdaniem 65% Polaków w naszym kraju panuje przyzwolenie na jazdę z prędkością wyższą niż przewidują to znaki, a jazda szybsza o 10 – 30 km/h nie wydaje się być niebezpieczna. Tylko 21% badanych stwierdziło, że zawsze jeździ zgodnie z ograniczeniami prędkości (TNS 2011 dla KRBRD). W uniknięciu mandatu pomagać mają znaki ostrzegające o wjeździe w strefę objętą pomiarem.

Zobacz też: Nieoznakowane radiowozy ITD - zobacz, które auta zrobią Ci kosztowne zdjęcie!

Muszą być one ustawione przed każdym fotoradarem, czy to stacjonarnym czy przenośnym, ale mimo to wielu kierowców nadal daje się złapać w kadr. Być może problemem jest nadmierna liczba znaków drogowych, przez co niektóre pozostają niezauważone. Z pomocą przychodzą tutaj nawigacje samochodowe lub aplikacje mobilne wyposażone
w bazę fotoradarów stacjonarnych. Kierowca jest wówczas ostrzegany dźwiękowo i graficznie o zbliżaniu się do fotoradaru. - Przewagą aplikacji mobilnej jest powiadamianie również o zbliżaniu się do strefy objętej odcinkowym pomiarem prędkości oraz możliwość wzajemnego informowania się kierowców
o przenośnych fotoradarach straży miejskiej, w danych lokalizacjach
. - mówi A. Kaźmierczak, z Yanosik.pl -
W przypadku odcinkowego pomiaru prędkości użytkownik dodatkowo jest powiadamiany
o średniej prędkości z jaką pokonuje dany odcinek
.

Źródło: materiały prasowe creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA