REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć się ze sprzedaży auta przed fiskusem?

Jeśli właściciel pojazdu sprzeda go przed upływem 6 miesięcy od daty jego zakupu to taka transakcja podlega opodatkowaniu. W jaki sposób można rozliczyć się z niej przed Urzędem Skarbowym?

Podatek Religi podniesie koszty polis komunikacyjnych?

Wiele wskazuje na to, że zostanie przywrócony tzw. podatek Religi. Takie rozwiązanie będzie skutkowało szybszym wzrostem składek w obowiązkowych polisach dla kierowców. Przez ostatni rok, podwyżka cen OC wyniosła aż kilkanaście procent.

Ofiary wypadków otrzymają wyższe odszkodowania?

Komisja Nadzoru Finansowego szykuje nowe restrykcje dla ubezpieczycieli. Chce uregulować zasady wypłaty zadośćuczynienia za szkody niemajątkowe. Na czym mają polegać zmiany i co zyskać ma dzięki nim przeciętny Kowalski? O komentarz poprosiliśmy ekspertów z portalu Ubea.pl.

Co grozi kierowcy za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym?

Wypadek komunikacyjny czyli zdarzenie drogowe, w którym są zabici lub ranni, nie podlega standardowemu postępowaniu mandatowemu. Sprawę przejmuje sąd i prokuratura. Co grozi kierowcy za nieumyślne spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym?

REKLAMA

Jak zachować się w przypadku stłuczki na drodze?

Kolizja drogowa to najmniej przyjemna rzecz jaka może spotkać kierowcę na drodze. Gdy się wydarzy, wielu kierowców wpada w panikę, nie wiedząc jak załatwić wszelkie formalności z nią związane. Postanowiliśmy pokazać Wam co zrobić po stłuczce, aby załatwić wszystko zgodnie z literą prawa.

Kiedy policjant może dać pouczenie?

Kiedy policjanci ruchu drogowego mogą dać pouczenie kierowcy? Czy zawsze muszą karać zmotoryzowanych mandatami? Zazwyczaj tak się tłumaczą wypisując kosztowny druk. Ale w myśl obowiązujących przepisów funkcjonariusze mogą stosować pouczenia jako środek oddziaływania wychowawczego kiedy uznają to za stosowne.

Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku

Żeby uzyskać prawo jazdy, trzeba zapisać się na kurs. Ale wcześniej należy w wydziale komunikacji dostać numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). A jakie są kroki po zakończeniu szkolenia?

Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę?

Krajowi ubezpieczyciele zwykle przewidują dwa warianty zapłaty za ubezpieczenie OC. Składka tej polisy może być płatna jednorazowo albo w ratach (np. kwartalnych). Drugi wariant jest bardziej korzystny zwłaszcza dla osób płacących wysokie składki (np. młodych kierowców). Trzeba jednak pamiętać, że ratalna płatność za OC, może spowodować pewne komplikacje przy odsprzedaży pojazdu. Niewielu kierowców wie, że po nabyciu auta będą odpowiadać za część niezapłaconej raty w taki sam sposób jak osoba, która kupiła obowiązkowe ubezpieczenie.

REKLAMA

Wszystko co warto wiedzieć o polisie AC!

Okazuje się, że nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z różnic pomiędzy polisa AC a OC. Postanowiliśmy przedstawić Wam zatem najważniejsze cechy ubezpieczenia AC.

Zakup auta - rejestracja, ubezpieczenie i przegląd techniczny

Zakupi pierwszego samochodu budzi pewne obawy o formalności prawne z nim związane. Co trzeba zatem zrobić zaraz po transakcji? Jak zarejestrować auto? Czy trzeba je ubezpieczać, a jeśli tak to w jakim zakresie?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może grozić nawet kara więzienia. Wszystko zależy od tego, czy kierowca prowadził auto w stanie po użyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień w 2016 r.

Za prowadzenie pojazdu bez uprawnień można zostać ukaranym karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Wszystko zależy od tego, czy kierowca posiadał już prawo jazdy czy nie, oraz czy uprawnienia zostały mu cofnięte, czy zawieszone. Inne sankcje grożą też kierowcom, którzy mają prawo jazdy, ale prowadzili pojazd, do którego kierowania uprawnia inna kategoria niż posiadają.

Firmy ubezpieczeniowe zobligowane do dokładnego informowania o polisie!

Nowa dyrektywa unijna IDD nakłada na towarzystwa ubezpieczeniowe nowe obowiązki. Zmianie ulegnie przede wszystkim zakres informacji, które będą musiały być podawane klientom przed podpisaniem umowy.

Zakup polisy OC tak łatwy jak Coca Coli?

Już niebawem polisy ubezpieczeniowe będzie można nabyć w automatach z żywnością! Jak to możliwe?

Mandat za przekroczenie prędkości

Jakie są mandaty za przekroczenie dopuszczalnych prędkości na polskich drogach? Jakie są limity prędkości na drogach ekspresowych i autostradach w Polsce?

Artykuły szybko psujące się i środki spożywcze

Które artykuły są szybko psujące się i które to środki spożywcze według rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach z dnia 31 lipca 2007 r.

Kiedy obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek?

Kiedy obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek? Czy w każdy weekend i wszystkie święta? Czy są jakieś wyjątki od reguły?

Mandat na drodze wewnętrznej 2016

Jaki mandat można dostać na drodze wewnętrznej, w strefie ruchu i w strefie zamieszkania? Czym się różnią od siebie te strefy? Okazuje się, że na każdej z nich obowiązuje inny zakres przepisów.

Ranking najtańszych ubezpieczeń samochodowych - luty 2016 r.

Które towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały najtańsze polisy OC w lutym 2016 roku?

Nowe zdjęcie do prawa jazdy 2016 – zmiany od 25 lutego 2016 r.

Nowy wzór zdjęć do prawa jazdy obowiązuje od 25 lutego 2016 r. Jakie są wytyczne rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa? Jak stare może być zdjęcie, czy można je dostarczyć w formie cyfrowej?

W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie zapłaci za wypadek?

Czy egzaminy na prawo jazdy są ważne?

Czy egzaminy na prawo jazdy zdane 25 lutego 2016 r są ważne? Pojawiły się głosy, że WORDY nie miały prawa egzaminować kursantów do czasu podpisania nowego rozporządzenia regulującego zasady przeprowadzania tych egzaminów.

Odszkodowanie za skutki wjazdu w nieoznakowaną dziurę w jezdni

Kto powinien zapłacić odszkodowanie za zniszczenia powstałe na skutek wjechania w nieoznakowaną dziurę w jezdni?

Podstawa do klasyfikacji pojazdu jako samochodu osobowego

Klasyfikacja pojazdu jako samochodu osobowego jest kluczowa ze względu na pobór akcyzy. Co jest podstawą do klasyfikacji pojazdu jako samochodu osobowego? Czy mają w tym przypadku znaczenie adnotacje w dowodzie rejestracyjnym samochodu?

Kupno i sprzedaż samochodu - o czym trzeba pamiętać?

Na co zwrócić uwagę przy konstruowaniu zapisów umowy sprzedaży auta? Co należy zrobić po zakupie auta?

Wydatki na ulepszenie niskocennych środków trwałych

Podatnik posiada składniki majątku spełniające definicję środka trwałego zawartą w art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwanej ustawą o PDOP), nabyte w latach poprzednich (2010-2015), których cena nabycia nie przekraczała 3 500 zł. Wydatek poniesiony na zakup tych składników majątku podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów w momencie oddania ich do używania na mocy art. 16d ustawy o PDOP. W roku 2015, aby zapewnić pełną sprawność nabytych urządzeń, podatnik poniósł potrzebne nakłady na ich ulepszenie o wysokości znacznie przekraczającej 3 500 zł.

Minimalny wiek kierowcy auta i motocykla

Młodzi ludzie chętnie garną się do jazdy autem czy motocyklem i chcą jak najszybciej zdobyć upragnione prawo jazdy. Jaki jest zatem minimalny wiek na poszczególne kategorie popularnych pojazdów?

Co trzeba wiedzieć o samochodowym OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla kierowców to zdecydowanie najpopularniejsza polisa w naszym kraju. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że pod koniec września 2015 r. ochrona z tytułu tej polisy obejmowała około 20 mln pojazdów jeżdżących po polskich drogach. Mimo tej popularności ubezpieczenia OC, nie wszyscy kierowcy znają podstawowe informacje o posiadanej polisie. Dlatego porównywarka OC AC Ubea.pl zebrała najważniejsze fakty o obowiązkowym ubezpieczeniu posiadaczy pojazdów mechanicznych. Informacje zawarte w poniższych punktach mogą być cenne nie tylko dla początkujących kierowców.

Jakie są największe korzyści BLS?

Bezpośrednia Likwidacja Szkód w skrócie BLS to usługa ciesząca się coraz większą popularnością na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Co jest jej największym atutem?

Polisy komunikacyjne znikną z rynku?

Zdaniem ekspertów przyszłość polis komunikacyjnych jest przesądzona. Za ok. 40 lat prawdopodobnie zostaną wycofane z rynku. Dlaczego?

Hyundai Abonament - na czym to polega?

Hyundai Abonament to oferta finansowania użytkowania samochodu skierowana zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Na czym to polega?

Odszkodowanie za wypadek sprzed lat - kiedy przysługuje?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) obecnie zmaga się z lawinowym wzrostem wartości odszkodowań. W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. UFG wypłacił ofiarom wypadków kwotę, która była o 44% wyższa niż przed rokiem (styczeń - wrzesień 2014 r.). Ten bezprecedensowy wzrost odszkodowań jest m.in. wynikiem zmian w orzecznictwie sądów. Wszystko zaczęło się od kontrowersyjnej uchwały Sądu Najwyższego (SN) z października 2013 r. Nieoczekiwane stanowisko SN, zmieniło sytuację wielu ofiar wypadków drogowych oraz ich rodzin. Takie osoby od niedawna mogą domagać się odszkodowania za wypadek sprzed kilkunastu lat. Warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega zmiana i jakie stwarza możliwości dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Gdzie znajdują się skrzyżowania z kamerami monitorującymi przejazd na czerwonym świetle?

W Polsce istnieje 20 skrzyżowań, na których działają urządzenia rejestrujące kierowców przejeżdżających autem na czerwonym świetle. W jakich miejscowościach zlokalizowano wszystkie kamery GITD?

Kara za brak OC w 2016 r.

Jaka kara za brak OC w 2016 r. grozi właścicielowi pojazdu mechanicznego? Na pewno większa niż groziła w roku 2015! Jak ustalane są wysokości kar za brak OC?

Firmy przewozowe zapłacą daninę za sklepy internetowe?

Jeśli sklep internetowy nie ureguluje daniny, będą ją musiały zapłacić firmy przewozowe, np. kurierzy. Ile wyniesie zryczałtowana stawka?

Kiedy wygaśnie ochrona ubezpieczeniowa dla kierowcy?

Okazuje się, że wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że są sytuacje, w których umowa ubezpieczeniowa może zostać rozwiązana. Kiedy zatem istnieje takie prawdopodobieństwo?

Kiedy ubezpieczyciel zwróci składkę za OC?

Zgodnie z kodeksem cywilnym (patrz art. 813 par. 1), ubezpieczyciel musi zwrócić klientowi składkę za niewykorzystany okres ochrony. Taka zasada dotyczy również obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla kierowców. W przypadku wspomnianej polisy, zwracana składka wynosi nawet kilkaset złotych. W związku z powyższym, warto przedstawić dokładne zasady zwrotu składki, który kierowca powinien otrzymać za niewykorzystaną ochronę.

Wysokość składki OC w zależności od miasta

Cena polisy OC jest uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. od miejsca zamieszkania jej nabywcy. Jak bardzo parametr ten wpływa na cenę ubezpieczenia?

Jak ułatwić opłacanie i rozliczanie podróży w firmie transportowej?

Jak ułatwić opłacanie i rozliczanie podróży w firmie transportowej? W dzisiejszych czasach wyjazdy służbowe to codzienność pracowników nawet niewielkich firm. Niestety biurokracja, która się z tym wiąże jest uciążliwa. jak temu zaradzić?

W jaki sposób wyrazić zgodę na bycie dawcą organów?

Decyzja o przekazaniu swoich organów po śmierci może odmienić los drugiego człowieka. Nie wszyscy jednak wiedzą w jaki sposób można wyrazić zgodę na bycie dawcą organów. Aby nagłośnić ten temat, do akcji informacyjnej na ten temat przyłączył się prezydent RP Andrzej Duda.

Czy możemy kupić OC razem z samochodem?

Kwestie dotyczące rezygnacji z obowiązkowego OC i nabywania praw do tego ubezpieczenia, budzą wątpliwości wśród wielu polskich kierowców. Posiadacze samochodów często zastanawiają się, czy po zakupie nowego pojazdu będą mogli zrezygnować z otrzymanej polisy i zakupić „tańsze” ubezpieczenie. Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, znajdziemy w obowiązujących przepisach.

Afera Volkswagena – jak dochodzić swoich praw?

Jakie działania powinien podjąć właściciel samochodu, który podejrzewa że dotyczy go sprawa fałszowania wyników pomiaru czystości spalin? Poniżej porady Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Jak odzyskuje się skradzione samochody?

Czy zastanawiałeś się kiedyś kto zajmuje się odnalezieniem skradzionego auta? Okazuje się, że nie tylko Policja może zająć się tą sprawą. Są firmy, które świadczą tego typu usługi swoim klientom. A wachlarz ich działań jest szeroki i uwzględnia wykorzystania nawet specjalnego samolotu poszukiwawczego!

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową pojazdu?

Czy z umowy ubezpieczeniowej pojazdu można zrezygnować? Jak to zrobić?

Mandat za kulig za samochodem 2016

Mandat za kulig ciągnięty za samochodem w 2016 r. może być wysoki. Jaką grzywnę dla kierowcy przewidują przepisy?

Samochód dla firmy: Co lepsze - leasing czy kredyt?

Jak sfinansować samochód firmowy? Czy skorzystać z leasingu, czy może warto zaciągnąć kredyt? Oba rozwiązania mają wady i zalety.

Stłuczka fikcyjną wymówką nieobecności w pracy?

Co grozi pracownikowi, który usprawiedliwia swoją nieobecność w pracy np. stłuczką, której nie było?

Kradzież samochodu. Co potem?

Jakie kroki należy podjąć po stwierdzeniu kradzieży samochodu? Na co zwrócić uwagę żeby ryzyko kradzieży auta ograniczyć?

Zasady wydawania kart parkingowych

Nowe zasady wydawania kart parkingowych obowiązują od 2015 r. i przyczyniły się do ograniczenia liczby osób uprawnionych do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych.

Zasady wyceny szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC

Od 31 marca 2015 r. obowiązują nowe zasady wyceny szkód likwidowanych w ramach ubezpieczenia OC. Jakie są zalecenia KNF w tej sprawie?

REKLAMA