REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ofiary wypadków otrzymają wyższe odszkodowania?

Ofiary wypadków otrzymają wyższe odszkodowania? Fot. newspress
Ofiary wypadków otrzymają wyższe odszkodowania? Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego szykuje nowe restrykcje dla ubezpieczycieli. Chce uregulować zasady wypłaty zadośćuczynienia za szkody niemajątkowe. Na czym mają polegać zmiany i co zyskać ma dzięki nim przeciętny Kowalski? O komentarz poprosiliśmy ekspertów z portalu Ubea.pl.

Pod koniec 2014 roku, Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała rekomendację dotyczącą likwidacji szkód majątkowych w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Ten pakiet zaleceń został wdrożony do 1 kwietnia 2015 roku, a jego zastosowanie skutkowało wzrostem cen polis OC i AC. Niedawno KNF opublikował projekt kolejnego pakietu zaleceń, który będzie dotyczył osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Tym razem nadzór finansowy zamierza uregulować zasady wypłaty zadośćuczynienia za szkody niemajątkowe. Warto sprawdzić, jakie restrykcje dla ubezpieczycieli szykuje Komisja Nadzoru Finansowego.

REKLAMA

Do końca 2016 r. ubezpieczyciele powinni wprowadzić nowe regulacje

Na wstępie warto zwrócić uwagę, że projektowana rekomendacja KNF-u dotyczy tylko obowiązkowego ubezpieczenia OC dla kierowców (jego wysokość obliczysz korzystając z kalkulatora OC). Nowe regulacje nie będą obejmowały np. ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które są oferowane kierowcom w ramach większych pakietów (np. OC + AC + NNW). Opisywana Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego zostanie już wydana na podstawie nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zakłady ubezpieczeń, które nie będą chciały stosować zaleceń KNF-u, zostaną zobowiązane do wdrożenia rozwiązań zapewniających podobny efekt (patrz art. 365 ust. 5 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej).

Zobacz też: Kiedy zapłacisz składkę OC za innego kierowcę?

ZWRÓĆ UWAGĘ: Zgodnie z nowymi przepisami, ubezpieczyciel niewdrażający rekomendacji KNF-u, musi sam opracować rozwiązania, które zapewnią realizacje takiego samego celu (np. poprawy jakości obsługi klienta). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakłady ubezpieczeniowe będą musiały uwzględnić wyroki sądów …

Dla osoby, która może stać się ofiarą wypadku, zasady ustalania zadośćuczynienia są najważniejszym aspektem nowej rekomendacji KNF-u. Zgodnie z projektowanymi regulacjami nadzoru finansowego, ubezpieczyciel będzie musiał:

 • z własnej inicjatywy przedstawić poszkodowanemu kalkulacje, będące podstawą wypłaty zadośćuczynienia z polisy OC dla kierowców
 • w kalkulacji zaprezentować szczegółowy opis przyjętych okoliczności wypadku oraz dowodów
 • przedstawić wycenę kwotową poszczególnych okoliczności wypadku

Jeśli w ramach tzw. miarkowania ubezpieczyciel pomniejszy zadośćuczynienie ze względu na winę poszkodowanego, to taka osoba powinna dowiedzieć się:

 • jaki stopień przyczynienia się do wypadku został przyjęty w kalkulacjach
 • jakie okoliczności i dowody związane z jej winą wzięto pod uwagę
 • o jaką kwotę zostało pomniejszone zadośćuczynienie (w ramach miarkowania)

REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego w planowanej rekomendacji dodatkowo zwraca uwagę, że stopa życiowa poszkodowanego nie powinna mieć wpływu na wysokość zadośćuczynienia z polisy OC dla kierowców. Taka regulacja zapobiega dyskryminowaniu zamożniejszych osób przez ubezpieczycieli i premiowaniu uboższych klientów. Nadzór Finansowy zobowiązał również zakłady ubezpieczeniowe do uwzględniania wysokości zadośćuczynienia, które w podobnych sprawach przyznały sądy. Zgodnie z nową rekomendacją, propozycja ugody przygotowana przez ubezpieczyciela, powinna zapewniać poszkodowanemu czas na podjęcie decyzji. Ofiara wypadku musi także zostać poinformowana, jakich roszczeń zrzeknie się po ewentualnym zawarciu ugody.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczyciel może proporcjonalnie pomniejszyć zadośćuczynienie jeśli uzna, że poszkodowana osoba przyczyniła się do wypadku. Zadośćuczynienie jest wypłacane tylko w przypadku szkód niemajątkowych (np. obrażeń ciała). Takie świadczenie jedynie łagodzi skutki szkód, które trudno dokładnie wycenić.

Zobacz, jak można otrzymać odszkodowanie lub zadośćuczynienie za wypadek sprzed lat >

Nowa rekomendacja KNF-u potwierdza obowiązek wypłaty odsetek

W kontekście nowej rekomendacji przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, warto również zwrócić uwagę na kwestię związaną z odsetkami. Regulacje projektowane przez nadzór finansowy, potwierdzają prawo poszkodowanego do odsetek, jeżeli ubezpieczyciel spóźnia się z wypłatą zadośćuczynienia z polisy OC dla kierowców. Poszkodowana osoba powinna otrzymać odsetki jeżeli:

 • zakład ubezpieczeń nie wypłacił jej całości zadośćuczynienia lub bezspornej części przed upływem 30 dni od zgłoszenia szkody (o ile okoliczności sprawy potrzebne do wypłaty całości lub części zadośćuczynienia zostały wyjaśnione)
 • zadośćuczynienie nie zostało wypłacone przez 14 dni od dnia, w którym można było wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy (przy zachowaniu należytej staranności)

Odsetki muszą zostać naliczone od dnia, w którym ubezpieczyciel powinien wypłacić zadośćuczynienie za szkodę wynikającą z wypadku drogowego. 

Zobacz też: W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie zapłaci za wypadek?

Wszystkie przedstawione zasady mogą jeszcze ulec niewielkim zmianom, gdyż 11 marca 2016 r. zakończyły się publiczne konsultacje projektowanej rekomendacji. Ostateczną wersję regulacji opracowanych przez KNF, poznamy w najbliższych miesiącach. Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że ubezpieczyciele wdrożą nowe zasady likwidacji szkód niemajątkowych do 31 grudnia 2016 r.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Krajowi ubezpieczyciele najpóźniej do końca 2016 r. będą musieli wprowadzić nowe zasady likwidacji szkód niemajątkowych z polis OC.

Źródło: porównywarka OC AC Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Po jakim czasie kasują się punkty karne w 2024 r.?

  Punkty karne stanowią skuteczny straszak na kierowców. Choć z czasem się przedawniają. Czy jednak wszyscy wiedzą po jakim czasie? W 2024 r. obowiązują na szczęście jednolite zasady kasowania punktów karnych.

  Renault 5 powraca. Teraz jako elektryk z serii E-Tech

  Po 28 latach Renault 5 powraca na rynek. Teraz jako elektryczny hatchback. Nowy model E-Tech będzie miał nawet 150 koni, pokona nawet 400 km na ładowaniu, a do tego sam może się stać zasobnikiem energii. Można zasilać z niego np. urządzenia w domu.

  Ile kosztuje najtańszy nowy samochód w Polsce w 2024 r.?

  Dziś zajmiemy się najtańszym, fabrycznie nowym samochodem oferowanym w Polsce w 2024 r. Ile kosztuje taki pojazd? I czy kierowcy uda się zamknąć w kwocie niższej, niż 60 tys. zł? Oto przegląd rynku i 5. budżetowych propozycji.

  Debiut MG3 Hybrid+. Czyżby pojawił się tani pogromca hybrydowego Yarisa i Clio?

  MG3 Hybrid+ ma brytyjskie logo i chińską duszę. Duszę wojownika! Hybrydowa wersja hatchbacka niedługo ruszy na podbój Europy. I ma naprawdę dużo asów w rękawie. Na tyle dużo, że Yaris i Clio powinni się bać? Bez wątpienia tak.

  REKLAMA

  Badania techniczne także poza stacjami kontroli pojazdów. Przepisy wykonawcze są w drodze

  Dziś właściciel traktora musi jechać na przegląd do okręgowej stacji. To oznacza wydatek na paliwo i torowanie dróg. To może się jednak zmienić już 1 czerwca 2024 r. W drodze jest akt wykonawczy do przepisów, które pozwolą na wykonanie przeglądu poza SKP.

  Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe? Pytanie absurdalne. Odpowiedź jeszcze bardziej!

  Pojęcie danych osobowych stanowi gorący kartofel prawny. Bo jest mało precyzyjne i wymaga interpretacji. Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe? Na ten temat wypowiedziało się TSUE. Część rynku motoryzacyjnego nie będzie zadowolona z odpowiedzi.

  Karta parkingowa niepełnosprawnego straciła ważność. Ile kierowca dostanie mandatu za parkowanie na niebieskiej kopercie?

  Karty parkingowe osób niepełnosprawnych wkrótce tracą ważność. To wynik działania przepisów i sytuacja, która oznacza poważny problem. Ile wynosi mandat za parkowanie na niebieskiej kopercie bez ważnej karty? To jedna z wyższych kar w taryfikatorze.

  Samochód w firmie 2024. Które branże i profesje kupują najwięcej nowych aut? Jakie modele są najpopularniejsze? Jakie odliczenia podatkowe od samochodów?

  Najwięcej nowych samochodów zamawiają przedsiębiorcy, którzy trudnią się programowaniem, doradztwem lub prowadzą działalność związaną z transportem – wynika z danych Carsmile. Jakie jeszcze profesje stoją na ożywionym popytem na nowe samochody? Jakie auta są najpopularniejsze? Ile kosztuje leasing i wynajem dłpugoterminowy?

  REKLAMA

  Zasada ograniczonego zaufania. Drogowy obowiązek czy raczej możliwość?

  Mądrzejszy powinien ustąpić... Tak w języku osiedlowym można byłoby wytłumaczyć istotę zasady ograniczonego zaufania. Uzupełnia ona reguły drogowe. Ale uzupełnia jako dodatkowy obowiązek kierowców czy raczej możliwość i ostrzeżenie? Rozstrzygnijmy tę kwestię.

  Jazda na rowerze po alkoholu w 2024 r. Czy rowerzysta straci prawo jazdy?

  Rower i alkohol to złe połączenie. Odradzamy je i to stanowczo. Jaka jednak kara grozi za prowadzenie roweru po alkoholu w 2024 r.? I czy rowerzysta straci np. prawo jazdy? Odpowiedzmy na te pytania.

  REKLAMA