Wszystko co warto wiedzieć o polisie AC!
REKLAMA
REKLAMA
Polisa AC - jaki jest jej zakres?
Autocasco lokuje się w czołówce ubezpieczeń najczęściej kupowanych przez Polaków. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że pod koniec września 2015 roku, krajowi ubezpieczyciele obsługiwali około 5,5 miliona ubezpieczeń AC dla pojazdów lądowych. Zasady działania takich polis nie są uregulowane odrębną ustawą. Dlatego klienci i ubezpieczyciele mają więcej swobody w ustalaniu zasad ochrony. Mimo różnorodności polis AC, można wskazać pewne cechy, które są typowe dla wspomnianych ubezpieczeń.
REKLAMA
Zobacz też: W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie zapłaci za wypadek?
Zakres ochrony ubezpieczenia Autocasco, powinien zostać sprecyzowany w dokumencie, który nosi nazwę ogólnych warunków ubezpieczenia (w skrócie: OWU). Kluczowym elementem każdego Autocasco jest ochrona przed finansowymi skutkami uszkodzenia pojazdu (np. związanego z kolizją). Innymi słowy, polisa AC zwalnia kierowcę z kosztów naprawy samochodu. Trzeba pamiętać, że wypłata odszkodowania z tytułu AC na ogół nie zależy od tego, czy ubezpieczony kierowca spowodował wypadek (wyjątki zostały omówione poniżej). Autocasco obejmuje również uszkodzenia, które mogą powstać na wskutek wandalizmu lub próby włamania (przykład: wybicie szyby w drzwiach auta). Ochrona z tytułu Autocasco często jest rozszerzana o skutki kradzieży samochodu.
Ubezpieczyciele zwykle stosują zbliżoną listę wyłączeń ochrony dla klientów, którzy kupili Autocasco. Na odszkodowanie wypłacone z tej polisy nie można liczyć jeśli:
- kierowca spowodował wypadek pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych
- właściciel samochodu wysiadł z pojazdu i nieopatrznie pozostawił w nim kluczyki (to wyłączenie może nie dotyczyć kradzieży dokonanej z użyciem przemocy)
- uszkodzenie wynika z bieżącej eksploatacji lub powstało w elementach nienaprawionych przed zawarciem umowy ubezpieczenia
- szkoda powstała z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa właściciela pojazdu albo w okolicznościach innych niż podane przez ubezpieczającego
- pojazd nie posiada ważnych badań technicznych lub rejestracji albo był prowadzony przez właściciela nieposiadającego odpowiednich uprawnień
Zobacz też: Wysokość składki OC w zależności od miasta
Posiadacze polis AC muszą zdawać sobie sprawę, że prócz wymienionych wyłączeń ochrony, mogą wystąpić także jej ograniczenia (franszyza integralna i redukcyjna).
Źródło: materiały prasowe Ubea.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.