REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie negocjować cenę zakupu samochodu?

 Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
Jak skutecznie negocjować cenę zakupu samochodu?
Jak skutecznie negocjować cenę zakupu samochodu?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Negocjacja ceny podczas zakupu samochodu jest nieodłączną częścią transakcji kupna-sprzedaży. Podpowiadamy, jak skutecznie negocjować cenę podczas zakupu samochodu używanego. Co może być przyczyną obniżki ceny pojazdu, a kiedy odstąpić od zakupu?

Jak skutecznie negocjować cenę zakupu samochodu?

Największym sprzymierzeńcem nabywcy auta jest wartość rezydualna, czyli rzeczywista wartość samochodu. Spada ona już od pierwszej chwili po wyjeździe z salonu. Najbardziej bolesne są spadki w przypadku aut trzyletnich – tutaj wartość rezydualna samochodu może zmniejszyć się nawet o pięćdziesiąt procent. Wpływ na to ma wiele rzeczy – marka auta, popularność danego modelu, jego typowe wady, awaryjność, atrakcyjność wizualna, obsługa posprzedażowa itd.

REKLAMA

REKLAMA

Czas działa na niekorzyść samochodu – przez pierwsze trzydzieści lat. Potem auto może znów zacząć nabierać wartości, przez kolejne lata stając się youngtimerem, a potem, po kolejnych trzydziestu, bardzo cennym oldtimerem, a nawet rarytasem kolekcjonerskim.

Zdecydowana większość Polaków nie szuka jednak zabytków, a sprawnego pojazdu do codziennej eksploatacji. W 2015 roku klienci indywidualni w Polsce kupili 123 600 nowych samochodów. W tym samym roku do kraju sprowadzono 783 tysiące aut używanych, głównie z krajów Unii Europejskiej. Na rynku samochodów używanych zawarto prawie dwa miliony transakcji kupna-sprzedaży (1 700 tysięcy w roku 2014). Tak wygląda specyfika polskiego rynku.

Zobacz też: Zakup auta - rejestracja, ubezpieczenie i przegląd techniczny

W jaki sposób negocjować cenę ze sprzedawcą?

- Jak w przypadku każdych negocjacji, ważna jest kultura osobista, połączona z lekką dozą pewności siebie, i przede wszystkim wiedza na temat danego modelu samochodu. Tutaj trzeba opierać się tylko i wyłącznie na faktach. Jeśli kupujący ma małą wiedzę o motoryzacji, warto skorzystać z opinii lub wsparcia eksperta. Stan techniczny większości samochodów używanych odbiega w mniejszym lub większym stopniu od tego, co sprzedawcy piszą w ogłoszeniach. Każda wada samochodu, odkryta przez kupującego lub wspierającego go specjalistę, jest podstawą do obniżenia ceny przez sprzedawcę. - radzi Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Sprawdź serwis eksploatacja auta

W jakich sytuacjach od razu zakończyć negocjacje ceny?

REKLAMA

Są sytuacje, w których w ogóle nie warto negocjować ze sprzedawcą. Osoba, która zataja liczbę właścicieli, ukrywa, że samochód jest obciążony kredytem, oszukuje w kwestii stanu licznika albo stara się zamaskować to, że samochód uczestniczył w wypadku, nie jest partnerem do jakichkolwiek umów sprzedaży. Nawet wtedy, gdy decyduje się na znaczną obniżkę ceny samochodu.

Kupno samochodu powypadkowego jest niczym gra w rosyjską ruletkę. Auto może być nieumiejętnie naprawione albo zespawane z dwóch innych. Zachodzi ryzyko, że taki samochód złoży się w razie wypadku niczym harmonijka. Nawet niegroźna stłuczka mogła spowodować wystrzelenie poduszek powietrznych. Koszt montażu nowych jest na tyle duży, że w wielu przypadkach przewyższa cenę kilkuletniego samochodu (np. auta posiadające siedem poduszek). Dlatego zazwyczaj sprzedawcy nie wymieniają airbagów w ASO na nowe. Niektórzy decydują się na montaż używanych, ale tutaj warto pamiętać, że zabrania tego polskie prawo.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

Czy wyposażenie samochodu może mieć wpływ na negocjacje ceny?

- Sprzedawcy zawsze żądają wyższych cen za auta lepiej wyposażone albo za wersje specjalne. Jednak statystyki rynkowe udowadniają, że bogate wyposażenie auta, przewyższające standardowe, jest traktowane przez kupujących tylko jako dodatkowa gratyfikacja. Nie ma ono wpływu na cenę pojazdu. - tłumaczy Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

Co pomoże delikatnie skorygować cenę samochodu?

Istnieje wiele problemów, które mogą delikatnie wpłynąć na obniżenie ceny. Może to być poplamiona tapicerka, którą uda się jeszcze uratować po profesjonalnym czyszczeniu. Zaliczyć tutaj można także niewielkie rysy na nadwoziu czy zużyte wycieraczki. Do delikatnej korekty może zachęcić niedziałające wyposażenie auta (poza układem klimatyzacji), takie jak zepsuty siłownik elektrycznie sterowanych szyb, hałasujący układ wydechowy (zamiennik całego układu, bez katalizatora, można kupić za 200 złotych) czy trzeszczące głośniki samochodowego audio.

Przed kupnem samochodu warto także sprawdzić, jak w chwili sprzedaży w salonach był wyposażany dany model. Może się zdarzyć, że producent dodawał do pojazdu alufelgi i dobrej jakości odtwarzacz. Sprzedawca mógł to wyposażenie zdemontować i sprzedać na osobnej aukcji. To także podstawa do obniżenia ceny.

Jeśli w samochodzie ktoś palił papierosy – to także powód do obniżki ceny. Niewielkiej, ale wystarczającej na porządne pranie całej tapicerki, włącznie z drzwiową.

Zobacz też: Czy wycieraczki samochodowe mają określoną żywotność?

Sposób eksploatacji i przechowywania auta też ma wpływ na jego cenę

W wielu ogłoszeniach sprzedaży możemy przeczytać, że oferowany na sprzedaż samochód była garażowany i eksploatowany przez kobietę. Nie zawsze jest to prawda. Warto pytać o sposób eksploatacji pojazdu. Kupujący często kierują się tylko wartością przebiegu pojazdu i są skłonni zapłacić z więcej za taki, który przejechał mniej kilometrów ale bez znaczenia pozostaje dla nich fakt, czy jeździł głównie po mieście, czy po drogach szybkiego ruchu. To błąd. Auto, które ciągle jeździło na krótkich trasach w ruchu miejskim, może mieć bardziej zużyty silnik, niż egzemplarz z wyższym przebiegiem ale który pokonywał dystanse głównie w trasie. Zwłaszcza auta silnikami Diesla gorzej znoszą intensywną miejską eksploatację na krótkich odcinkach. Kończy się to zazwyczaj zapchanym filtrem cząstek stałych i mocno zużytym kołem dwumasowym. Z kolei w samochodach z napędem benzynowym podczas długotrwałej miejskiej eksploatacji na krótkich odcinkach zachodzi szybsze zużycie katalizatora. Dlatego warto zapłacić więcej za pojazd z dużo większym przebiegiem, ale eksploatowany głównie na trasach. Jeśli w aucie jest zainstalowany hak holowniczy – należy spróbować ustalić, jak często ciągało przyczepę. Ma to bardzo duży wpływ na zużycie skrzyni, zwłaszcza w przypadku automatów.

Więcej na temat dwumasowego koła zamachowego przeczytasz tutaj

Sposób traktowania auta przez sprzedawcę – kolejny powód do negocjacji

Przy zakupie samochodu trzeba sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych oraz paliwa. Osoba, która dba o auto, stara się unikać rozruchu silnika Diesla, przy minimalnym poziomie paliwa w baku. Dba o odpowiedni poziom oleju oraz płynów eksploatacyjnych (z płynem do mycia szyb włącznie).

Co powinno być przyczyną mocnej obniżki ceny podczas zakupu samochodu?

Z pewnością przyczyną negocjacji ceny podczas zakupu samochodu będzie korozja. Przy czym dotyczy to również korozji na śrubach w komorze silnika, na metalu pod materiałem wyściełającym podłogę kabiny czy w okolicach koła zapasowego.

Uszkodzenia ważniejszych systemów wyposażenia kabiny także powinny generować duże obniżki. Dotyczyć to może uszkodzonego ekranu dotykowego, który, choć przypomina tablet, może kosztować kilkanaście razy więcej.

W przypadku wykrycia ze[sutej klimatyzacji warto zdawać sobie sprawę z faktu, że jej naprawa może być bardzo droga. Tymczasem w ogłoszeniach można często wyczytać, że klimatyzacja działa, ale jest nienabita. Radzimy podchodzić do tego typu deklaracji z dużą rezerwą. Nabicie układu klimatyzacji nie jest kosztowne i sprzedający powinien zadbać o prawidłowe działanie systemu skoro przyczyną dysfunkcji jest taki drobiazg.

- Największy wpływ na korektę ceny auta mogą mieć wykryte problemy techniczne. Tu znów podzielimy je na dwie grupy. Pierwsza to takie problemy, które można zaakceptować po obniżce ceny. Tutaj jednak trzeba wykazać się znajomością cen części i kosztów ich montażu. Jeśli w samochodzie będzie mocno zużyte koło dwumasowe, można zażądać obniżki, która pokryje koszt jego zakupu i wymiany. Warto jednak pamiętać, że w wielu autach koło dwumasowe wymienia się wraz ze sprzęgłem, co znacznie podwyższa koszty. Sprzedawca może zechcieć obniżyć cenę samochodu o przykładowe dwa tysiące złotych, aby klient mógł naprawić przeciekającą turbinę, która przepuszcza olej do układu dolotowego. Ta jednak może kosztować nawet siedem tysięcy złotych, w zależności od modelu. - mówi Ekspert Motoryzacyjny z serwisu Autotesto.pl

W takich przypadkach zawsze można dojść do porozumienia. Gdy okaże się, że w aucie kompaktowym dogorywają amortyzatory, nie trzeba żądać obniżki ceny o 1500 złotych – wystarczy 600, co powinno pokryć koszt kupna zamienników dobrej jakości. Ważne są także koszty naprawy. Uszczelka pod głowicę może kosztować kilkanaście złotych. Jej montaż – nawet półtora tysiąca.

Zobacz też: O czym pamiętać wymieniając amortyzatory w aucie?

Druga grupa to wykryte problemy techniczne, które mogą całkowicie zniweczyć opłacalność zakupu i sens dalszych negocjacji cenowych. Przykładowo - sprzedawca może oferować popularne japońskie auto renomowanego producenta za dwadzieścia tysięcy złotych. Jeśli okaże się, że ma ono zużyte wtryskiwacze, ich koszt może sięgnąć wartości samochodu (ok. 5 tys. złotych za sztukę). To samo dotyczyć będzie wybranych modeli aut niemieckich lub włoskich z awaryjnymi automatycznymi lub zautomatyzowanymi skrzyniami biegów, których naprawa będzie kosztować więcej niż 10 tysięcy złotych.

Co jeszcze może wpłynąć na obniżkę ceny? Z pewnością brak dokumentów potwierdzających wykonywanie niezbędnych czynności serwisowych. To na przykład terminowa wymiana paska rozrządu – jeśli sprzedawca nie ma potwierdzenia, że została wykonana, pasek należy wymienić jak najszybciej, gdyż jego zerwanie może doprowadzić do zniszczenia silnika. To samo dotyczy niewymienionego na czas oleju w automatycznej skrzyni biegów, co może całkowicie zniszczyć przekładnię.

Zobacz też: Zdjęcie do prawa jazdy 2016 – zmiany od 25 lutego 2016 r.

Jak skutecznie przygotować się do negocjacji cenowych?

Podstawą jest dokładne zbadanie stanu prawnego oraz technicznego samochodu – nie tylko na tzw. oko. Profesjonalna diagnostyka jest bardzo ważna w przypadku skomplikowanych aut. Nie można kupić samochodu z silnikiem Diesla przed wykonaniem obszernego testu układu wtryskowego. W autach z mniej skomplikowaną konstrukcją wystarczy zwykły interfejs diagnostyczny ze złączem OBD2. Warto też sprawdzić, czy dany model miał jakieś typowe wady (na przykład stale przepalające się cewki zapłonowe czy problemy z elektroniką), czy przeprowadzane były akcje naprawcze, i co najważniejsze – przejrzeć opinie użytkowników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

  Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

  Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

  Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

  Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

  Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

  Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

  Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

  REKLAMA

  MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

  MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

  Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

  W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

  Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

  We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

  Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

  Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

  REKLAMA

  Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

  Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

  Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

  Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

  REKLAMA